Jak przycinać drzewka owocowe? Porady i sprawdzone sposoby na pielęgnację roślin w sadzie i ogrodzie

Przycinanie drzewek owocowych
wmaster890/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Przycinanie drzewek owocowych to żadna sztuka. Każdy działkowiec hobbista może to wykonać samodzielnie, bez konieczności zatrudniania profesjonalnych ogrodników. Warto się dowiedzieć, jak i kiedy przycinać drzewa owocowe.

Uprawianie sadów i ogrodów staje się coraz bardziej modne. Odpowiednio pielęgnowane drzewa i krzewy cieszą oko, a ich smaczne plony mogą zadowolić nawet wybredne podniebienia. Dowiedz się, jak obcinać drzewka owocowe, aby były silne i zdrowe.

Dlaczego cięcie drzew owocowych jest ważne?

Każdy, kto uprawia sad lub ogród, doskonale wie, że rośliny wymagają odpowiedniej opieki i pielęgnacji, dostosowanej do danego gatunku. Nie ogranicza się to jedynie do nawadniania, nawożenia i oprysków. Bardzo ważną kwestią jest również przycinanie drzewek i krzewów owocowych. Ma to duży wpływ na plonowanie, poziom zagęszczenia gałęzi i liści, a co za tym idzie – na prawidłowy rozwój roślin. Należy także zwrócić uwagę na porę roku, w której czasie ma się odbyć cięcie. Niezależnie od tego, czy będzie to przycinanie wiśni, czereśni, jabłoni, śliwy, brzoskwini, gruszy czy moreli, wszystkie prace muszą być wykonywane regularnie, z użyciem odpowiednich narzędzi. Cięcie jest najważniejszym etapem pielęgnacji drzewek, ponieważ determinuje udaną uprawę. Jeżeli pozostawimy roślinę bez opieki, istnieje ryzyko, że będzie nie tylko słabo owocowała, również nie ukształtuje się prawidłowo i nie będzie w pełni zdrowa.

Jak i kiedy przycinać drzewka owocowe?

Wiele osób zastanawia się, kiedy podcina się drzewa owocowe. Zasadniczo wyróżnia się dwa terminy: na wiosnę (przed rozpoczęciem okresu wegetacji) lub po wakacjach. Czas cięcia uzależniony jest nie tylko od gatunku rośliny, ale również od pogody i warunków atmosferycznych. Cięcie jabłoni, śliwy i gruszy należy przeprowadzać od połowy lutego do końca marca. Przycinanie drzew owocowych jesienią zalecane jest głównie w przypadku wiśni, czereśni oraz brzoskwiń. Na wiosnę te gatunki są bardziej narażone na choroby grzybicze, dlatego podcinanie ich lepiej przełożyć na późniejsze miesiące. Najlepszym momentem na przycinanie drzewek jest bezchmurny i bezdeszczowy dzień. Dobrze, jeśli temperatura na zewnątrz nie przekracza 0ºC i nie spadnie poniżej –8℃. Bardzo ważne są również warunki atmosferyczne, które wystąpiły nie tylko w dniu prac, ale również w okresie je poprzedzającym. Jeśli pojawiły się ulewy, nagłe zmiany pogody, a wilgotność powietrza była zbyt wysoka, cięcie drzewek powinno się przełożyć na bardziej dogodny termin.

Niezależnie od pory roku, w którym odbywa się przycinanie roślin, poszczególne etapy wyglądają bardzo podobnie. Prace należy rozpocząć od wycięcia gałęzi, które zacieniają koronę. Te, które na siebie zachodzą lub leżą zbyt blisko, powinny być skrócone. Jeśli pędy ze sobą się krzyżują, jeden z nich należy wyciąć. Gałęzie, które nie rosną na zewnątrz, lecz do środka korony drzewa, także powinny być usunięte. Choć korona będzie wtedy wyglądać nieatrakcyjne i ubogo, to nie warto tym się przejmować – po odrośnięciu liści szybko się zagęści. Cięcie należy przeprowadzić pod kątem 45º, zwracając uwagę na miejsce nacięcia gałęzi. Powinna nim być tzw. obrączka, znajdująca się za zgrubieniem nasadowym. Ważne jest również skracanie nowych pędów, które należy dociąć do ⅔ całkowitej długości, tuż za żywym pąkiem, z którego w następnym roku wyrośnie nowa gałązka.

Przycinanie starych drzew owocowych

Podczas uprawy sadu lub ogrodu należy wykonać wiele czynności pielęgnujących rośliny, nie tylko tych związanych z ich przycinaniem. Często jest to również przesadzanie drzew lub ich usuwanie, jeśli są bardzo stare. Wysłużone drzewka i krzewy najczęściej spisywane są na straty, bo to najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Jednak wiele osób nie chce się z nimi rozstawać, zwłaszcza gdy sady uprawiane są od pokoleń. Jak zatem powinno przebiegać przycinanie starych jabłoni lub innych drzew owocowych? Etapy poszczególnych prac są zbliżone do tych, które wykonuje się na młodych drzewkach. Wiekowe rośliny wymagają przeprowadzenia dodatkowych czynności, mających przedłużyć ich żywotność.

Stare drzewa są zazwyczaj bardzo wysokie, dlatego warto przycinać ich wierzchołki. W przypadku jabłoni i gruszy można się pokusić o skrócenie nawet o 2–4 metry. Wierzchołek należy przyciąć tuż nad gałęzią rosnącą w bok. To zapewni szybkie zagojenie powstałej rany. Jeśli drzewko posiada zbyt rozłożystą koronę, warto skrócić gałęzie lub wyciąć te, które są zbyt długie. Bardzo ważna jest również regularność w przycinaniu. Koniecznie musi to się odbywać każdego roku i – podobnie jak przy cięciu młodych drzew – czas, w którym powinny być przeprowadzone prace, uzależniony jest od gatunku rośliny i warunków pogodowych.

Zobacz też:

Niezwykłe drzewa tlenowe. "To jedyna szansa, żebyśmy mogli w mieście czymkolwiek oddychać"

Budujemy budki lęgowe dla motyli. "Osiemdziesiąt procent motyli wyginęło w ciągu pięćdziesięciu lat"

Oszczędzamy wodę na działce, czyli jak prawidłowo podlewać rośliny?

Zobacz wideo: Trujące rośliny w ogrodzie – czego unikać?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości