Ogród

Berberys "Orange Rocket" – pielęgnacja i uprawa

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Berberys

Berberys "Orange Rocket" jest nową odmianą, która z dnia na dzień zyskuje na popularności. Idealnie nadaje się ona do kompozycji roślinnych, pojedynczych nasadzeń a także niskich żywopłotów. W artykule zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat tej pięknej rośliny i jej uprawy.

Berberys, inaczej nazywany kwaśnicą, to rodzaj krzewów, należących do wielkiej rodziny berberysowatych (około 450 różnych gatunków). Rośliny te występują naturalnie w Eurazji, Ameryce a także Afryce. W Polsce możemy spotkać dziko rosnącego berberysa zwyczajnego.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Berberysy są najczęściej postrzegane jako rośliny ozdobne, które wykorzystuje się w żywopłotach. Warto jednak wiedzieć, że te piękne krzewy dobrze prezentują się zarówno posadzone pojedynczo, jak i w grupach. W ostatnim przypadku tworzą wtedy efektowne tło dla pozostałych roślin.

Berberys "Orange Rocket" – charakterystyka odmiany

Berberys "Orange Rocket" jest krzewem o prostym pokroju, który posiada pionowo wzniesione i zwarte pędy, które są bardzo silnie ulistnione. Rośnie długo, nawet przez 10 lat. Po tym czasie powinien osiągnąć wysokość do 1,5 metra wysokości. Roślina wytwarza przyciągające wzrok jasnoczerwone liście z lekko pomarańczowym odcieniem, które zrzuca wraz z nadejściem jesieni.

Mniej więcej od kwietnia do czerwca na berberysie pojawiają się ładnie pachnące, żółte kwiaty, które są zebrane w grona. Około września na roślinie pojawiają się czerwone owoce, które również ciekawie wyglądają. Jeśli owoce te nie zostaną zjedzone przez ptaki, mogą utrzymać się na krzewie aż do samego nadejścia wiosny. Szczególnie pięknie prezentują się one zimą, gdy ich czerwień wyraźnie kontrastuje z bielą śniegu.

Berberys "Orange Rocket" – uprawa

Roślina ta nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale dobrze jest wybrać dla niej stanowisko słoneczne lub półcieniste, dzięki czemu będzie się pięknie przebarwiać. Berberysy nie przepadają za ciężkimi, podmokłymi i gliniastymi ziemiami. Najlepiej wybierać dla nich gleby umiarkowanie wilgotne, średnio żyzne oraz o delikatnie kwaśnym odczynie. Pocieszający jest fakt, że roślina ta jest stosunkowo prosta w uprawie, odporna na mróz, nieposiadająca większych wymagań odnośnie typu gleby i dość tolerancyjna pod względem pH gleby.

Zastosowanie i łączenie

Odmiana "Orange Rocket" świetnie nadaje się na niskie żywopłoty i rabaty, może być także uprawiana w pojemnikach na tarasie czy balkonie. Bez większych problemów można ją komponować z innymi krzewami i bylinami, także dzięki temu, że ma wąski i wyprostowany pokrój. W związku z tym charakterystycznym kształtem bardzo dobrze nadaje się na żywopłoty (zarówno te formowane, jak i rosnące naturalnie). Jeśli ktoś myśli o stworzeniu takiego pięknego, naturalnego i roślinnego ogrodzenia, warto sięgnąć do rad hrabiny Czartoryskiej, której ogrody były słynne w całym kraju i nie tylko. W swojej książce "Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów" z 1805 roku Czartoryska opisuje, jak tworzyć takie żywe płoty, zasadzając rośliny właśnie takie jak berberysy, które mogą utworzyć ścianę nie do sforsowania. W taką kompozycję można również wpleść dziką różę, która niejako splecie się z krzakami berberysu, a jej ostre kolce będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi.

Z kolei jeśli umieścimy "Orange Rocket" w kompozycji z bylinami, będzie tworzył trwały, stały kolorystyczny element zmiennej rabaty. Charakterystycznie pomarańczowe liście berberysu będą dobrze kontrastowały z głęboką zielenią bukszpanów. Równie dobrze będzie wyglądał np. z różami okrywowymi o białych kwiatach (np. "Snow Ballet").

Kształt berberysu wpływa także na to, że można go wykorzystać w wielu kompozycjach z roślinami o różnorodnych krojach i fakturze. Interesująco będzie się prezentował także w zestawieniu z wysokimi trawami, które posiadają jasne liściach, jak miskant chiński. Nadaje się nawet do małych ogrodów – jeśli urośnie zbyt duży, można go zawsze przyciąć (bardzo dobrze znosi formowanie).

Berberys "Orange Rocket" – cena i inne ciekawe odmiany

Cena tej rośliny jest zależna głównie od jej wielkości i oscyluje między 10 a 60 złotymi. Berberys "Orange Rocket" to nie jedyna interesująca odmiana. Podobne do niej są na przykład kolumnowe berberysy "Red Pillar" oraz "Red Rocket", posiadające ciemniejsze i wyraźnie bardziej czerwone liście. Pięknie prezentuje się także ciemnobordowa odmiana o nazwie "Helmond Pillar".

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Aaron MCcoy/Getty Images

Pozostałe wiadomości