Montaż kabin prysznicowych z brodzikiem, bez brodzika lub wolnostojących to jeden z ostatnich etapów wyposażania i wykańczania łazienki. Precyzja i staranność podczas prac instalacyjnych wpływają na bezawaryjność i większy komfort użytkowania kabin prysznicowych.
Zanim rozpoczniemy montaż kabiny prysznicowej i układanie płytek w łazience, powinniśmy wykonać hydroizolację, która zabezpieczy ściany i posadzki w mokrych strefach przed wnikaniem wilgoci. Tego typu impregnację zapewni nam, np. płynna folia, która jest elastyczna, szczelna i łatwa w rozprowadzeniu.
Piękne wnętrza
Piękne wnętrza
Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem krok po kroku
Montaż kabin prysznicowych zaczynamy od zamocowania brodzika. Na tym etapie zakładamy też syfon prysznicowy i rurę odpływu do kanalizacji. Ważną częścią tych prac jest wyrównanie poziomu kabiny. Regulację tę wykonamy za pomocą stelaża wmontowanego w zewnętrzną stronę dna brodzika. Czynność ta sprawi, że nasza kabina będzie stabilnie i równo ustawiona na powierzchni posadzki w łazience.
Kiedy misa prysznica jest dobrze wyregulowana, mocujemy ją do ściany za pomocą metalowych kotew i łączymy z syfonem i rurą odpływową. Jest to też czas na uszczelnienie wszelkich szczelin i szpar, które pojawiły się w miejscu styku ściany i brodzika. Do spoinowania najlepiej zastosować silikon sanitarny, który ma wysoką odporność na działanie wilgoci, grzybów i pleśni. Tego typu preparaty nie przebarwiają powierzchni i nie powodują korozji metali, a po wyschnięciu są elastyczne i trwałe.
Po uszczelnieniu brodzika możemy zająć się zakładaniem osłony prysznica na brodziku. Najpierw składamy jej stelaż i za pomocą wkrętów montujemy go do ścian bocznych. Konstrukcja osłony powinna na całym obwodzie łączyć się z brodzikiem i stabilnie trzymać muru. Kolejny etap to założenie szyb kabiny prysznicowej w obramowania i spoinowanie miejsc styku silikonem.
Ostatnie prace polegają na montażu uszczelki do kabin prysznicowych, dokręceniu zaczepów i założeniu maskownic. W przypadku gdy po zakończeniu prac montażowych drzwi od kabiny otwierają się w trudem, rozwiązaniem problemu będzie ponowna regulacja rolek.
Kabina prysznicowa bez brodzika - na płytkach
Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika to rozwiązanie, które coraz częściej spotykamy w projektach naszych łazienek. Osłona prysznica osadzona jest na płytkach, a odpływ znajduje się w podłodze. Decyzję o takim wykończeniu łazienki powinniśmy podjąć już na etapie wykonywania posadzek, ponieważ wymaga ona wykonania spadku w miejscu, gdzie planujemy ustawić kabinę. W innym wypadku będziemy zobowiązani do skuwania wylewki, aby umożliwić wodzie odpływanie do rur kanalizacyjnych.
Spadek może być jedno- lub dwustronny i powinien kończyć się punktowym lub liniowym miejscem odpływu wody. Przy kabinach prysznicowych montowanych na płytkach ważną częścią prac jest izolacja przeciwwilgociowa, ponieważ płytki są niewystarczającym materiałem zabezpieczającym przed wnikaniem wody. Na zalanie szczególnie narażone są miejsca, takie jak: krawędzie posadzek i punkty wychodzenia rur ze ścian.
Po wykonaniu hydroizolacji i całkowitym wyschnięciu impregnatów, możemy rozpocząć układanie płytek. Ze względu na stałą obecność wody pod prysznicem, najlepiej wybierać kafelki z antypoślizgową powłoką i spoinować je fugą odporną na działanie wilgoci. Ostatnim etapem prac jest montaż systemu prysznicowego oraz osłony.
Zależnie od wybranego przez nas modelu kabiny, obszar natryskowy może być całkowicie zamknięty za przesuwanymi lub uchylnymi drzwiami wykonanymi z hartowanego szkła lub w połowie odkryty (kabiny typu walk-in), co pozwoli nam stworzyć niemal niewidoczną przestrzeń kąpielową.
Hydromasaż w kabinie prysznicowej - sposób na domowe spa
Prysznic w domowym zaciszu to nie tylko miejsce do kąpieli, ale także relaksu. Umożliwi nam to montaż kabiny prysznicowej z hydromasażem, a właściwie paneli hydromasażowych założonych w obszarze natryskowym. Tego typu panele składają się z dyszy, górnej głowicy, słuchawki i baterii. Zależnie od naszych potrzeb i upodobań, możemy zdecydować się także na modele z wbudowanym siedziskiem, półką, oświetleniem czy odtwarzaczem muzyki.
Mocowanie panela z hydromasażem nie jest czasochłonne ani skomplikowane. Wymaga przytwierdzenia go do ściany i podłączenia do urządzenia zaworów dopływu ciepłej i zimnej wody. W przypadku, gdy woda w naszym domu jest twarda lub zanieczyszczona, warto podjąć decyzję o założeniu stacji uzdatniającej wodę. W ten sposób zmniejszymy ryzyko uszkodzenia panela przez osad z kamienia gromadzący się w przewodach i otworach.
Przed pierwszym użyciem kabiny prysznicowej wolnostojącej warto wykonać próbę szczelności. Optymalny czas na przeprowadzenie takiego testu to dzień po zakończeniu prac montażowych, gdy silikon zdąży już całkowicie wyschnąć i związać. Podczas sprawdzania nieprzepuszczalności kabiny, zwracamy szczególną uwagę na miejsca łączeń brodzika i ściany oraz misy prysznicowej i osłony kabiny. Ewentualne wycieki są zwykle sygnałem, że należy nałożyć dodatkową warstwę uszczelniającą.
Zobacz także:
- Od czego zacząć urządzanie mieszkania? Porady i inspiracje
- Jesień to najlepszy czas na założenie kompostownika. Jak zrobić ekologiczny nawóz?
- Dom na drzewie - marzenie wielu dzieci i niektórych dorosłych. Jak go zbudować i urządzić?