Pierwsza decyzja, jaką należy podjąć, dotyczy tego, czy będziesz urządzać mieszkanie samodzielnie czy też zlecisz to zadanie fachowcowi. Z pewnością przyda się on, gdy zamierzasz zmieniać układ funkcjonalny pomieszczeń, np. burzyć ściany czy zamieniać miejscami kuchnię z pokojem. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste - samo przeprojektowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej, by w nowym miejscu działały bezproblemowo, wymaga fachowej wiedzy.
Piękne wnętrza
Architekt może też pomóc w sytuacji, gdy nie masz czasu na doglądanie remontu (zatrudniasz go wtedy nie tylko do wykonania projektu, ale i do nadzoru wykonawczego) lub gdy zwyczajnie brak ci pomysłu na urządzenie mieszkania.
Jak urządzić mieszkanie? Inspiracje
Inspiracje to coś, od czego zaczyna się urządzanie mieszkania. Gdzie ich szukać? Przeglądać pisma wnętrzarskie, strony i blogi poświęcone aranżacji wnętrz, przyjrzeć się, jakie są nowe trendy w urządzaniu mieszkań. Przede wszystkim po to, by zobaczyć, co nam się podoba i w jakim stylu mieszkania będziemy się dobrze czuć. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i nie kopiować wnętrzarskich mód na oślep.
Jeśli mamy urządzić mieszkanie dla rodziny z dwójką dzieci, nie decydujmy się na mieszkanie w stylu minimalistycznym, z pustymi, wysmakowanymi wnętrzami i designerskimi sprzętami. Choć wyglądają efektownie na zdjęciach, w codziennym życiu niekoniecznie dobrze się sprawdzą. Style urządzenia mieszkań przefiltruj przez swoje upodobania estetyczne, liczbę członków rodziny, wasz sposób życia, ilość rzeczy w mieszkaniu (może masz mnóstwo książek albo jakąś kolekcję do wyeksponowania).
Postaw na wygodę i pamiętaj, że trendy – także te wnętrzarskie – zmieniają się często. To, co dziś uchodzi za „must have” za kilka sezonów może cię kłuć w oczy. Jeśli szukasz sposobu, jak tanio urządzić mieszkanie w bloku, stawiaj na dobrze rozplanowaną przestrzeń i klasyczne, zawsze modne meble. Poszaleć można z drobiazgami i dodatkami, które zawsze możesz wymienić i niewielkim kosztem odmienić wygląd wnętrz
Urządzanie mieszkania – jak okiełznać przestrzeń?
Są osoby o dużej wyobraźni przestrzennej, które potrafią w myślach rozrysować plan zagospodarowania wnętrza i od razu wiedzą, czy wszystko się w nim zmieści. Jeśli do nich nie należysz, planuj zawsze z centymetrem w dłoni, a plany weryfikuj w realnej przestrzeni.
To szczególnie ważne, gdy zastanawiasz się, jak samemu urządzić mieszkanie albo jak urządzić małe mieszkanie w bloku, gdzie każdy centymetr jest cenny. Jeśli chcesz, by twoje pomysły na urządzanie mieszkania sprawdziły się później w codziennym życiu, poświęć czas, by przetestować układ mebli.
Postaw kartony w miejscu łóżek, szaf, kanap, tak, by zajmowały dokładnie tyle miejsca, ile potrzebują docelowe sprzęty. A potem pochodź między nimi. Spróbuj otworzyć "szafę", sprawdź czy w drodze do kanapy nie obijasz się o róg stołu. Popatrz na całe wnętrze, czy nie wygląda na zagracone.
Warto też przeprowadzić próby z kolorami, szczególnie ścian. Ich duże powierzchnie mają duży wpływ na klimat wnętrz - źle dobrany odcień potrafi sprawić, że miły wcześniej pokój stanie się ciemny i ponury. Z kolei dobrze dopasowane barwy pomagają zniwelować mankamenty przestrzeni - niedostatek światła, złe proporcje. Wielu producentów oferuje próbki farb właśnie do tego celu, a testować je możesz bezpośrednio na ścianach, albo malując np. karton i sprawdzając, jak dany kolor wygląda w różnym oświetleniu.
Urządzanie mieszkania krok po kroku
Niezależnie od tego, czy czeka cię urządzanie mieszkania w bloku, czy też planujesz, jak urządzić nowe mieszkanie, istnieją zasady dotyczące kolejności prac, których należy przestrzegać, jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów. Jako pierwsze wykonuje się wszelkie prace instalacyjne - prowadzenie przewodów, instalację punktów oświetleniowych, przenoszenie gniazdek, miejsca podłączenia zlewu itp. Następne są prace glazurnicze - są one brudne i mokre, więc trzeba je mieć za sobą przed przystąpieniem do dalszych etapów.
W łazience kolejnym krokiem jest instalacja białego montażu. W pozostałych pomieszczeniach można teraz kłaść podłogi. Przy parkietach i innych pokryciach z litego drewna przyklejanych do podłoża oznacza to 14-dniową przerwę technologiczną, którą trzeba uwzględnić w planach.
Dopiero po tym czasie podłogę można wycyklinować i zabezpieczyć lakierem lub olejem. Jeśli zależy ci na czasie, wybierz podłogę warstwową - należą do niej finishparkiety, deski trójwarstwowe, panele laminowane i winylowe. Układa się je bez klejenia i mają fabrycznie wykończoną powierzchnię licową. Podłogi te są gotowe do użytkowania bezpośrednio po ułożeniu.
Po podłogach czas na ściany - malowanie, tapetowanie, montaż okładzin, a następnie osadzanie drzwi wewnętrznych, montaż szaf wnękowych i zabudowy kuchennej. Ostatni etap remontu to już drobiazgi, czyli np. montaż oświetlenia, karniszy, rolet. Na końcu można zacząć właściwe urządzanie mieszkania, czyli ustawianie mebli i wnoszenie rzeczy osobistych.
Zobacz także:
- Mieszkanie spójne z właścicielem. "Uwielbiam otaczać się ładnym rzeczami"
- Fotel – mebel idealny do każdego pomieszczenia
- Zielony taras Katarzyny Zielińskiej. Ten wyjątkowy azyl mieści aż 120 roślin. "To jest nasz świat"