Antresola, czyli wnętrze z pomysłem. Jak ją urządzić?

antresola
Jak zrobić antresolę?
Źródło: rudigobbo/Getty Images
Antresola wzbogaca wnętrze mieszkania, wprowadza nową przestrzeń do pracy, snu lub zabawy. W dodatku takie miejsce w mieszkaniu można zbudować samodzielnie. Wystarczy tylko dobry pomysł i trochę miejsca na zabudowę.

Odpicowane mieszkanie

DD_20211014_Mieszkanie_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi
Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi
Odpicowane mieszkanie - urzekł ich stary duch
Odpicowane mieszkanie - urzekł ich stary duch
Odpicowane mieszkanie - artystyczne wnętrze we Wrocławiu
Odpicowane mieszkanie - artystyczne wnętrze we Wrocławiu
Odpicowane mieszkanie – dom na dwunastu kółkach
Odpicowane mieszkanie – dom na dwunastu kółkach
Odpicowane mieszkanie - przytulność na pierwszym miejscu
Odpicowane mieszkanie - przytulność na pierwszym miejscu
Odpicowane mieszkanie – wymarzony dom w środku lasu
Odpicowane mieszkanie – wymarzony dom w środku lasu
Odpicowane mieszkanie – meble są tylko dodatkiem
Odpicowane mieszkanie – meble są tylko dodatkiem
Odpicowane mieszkanie – świat ulepiony z gliny
Odpicowane mieszkanie – świat ulepiony z gliny
Odpicowane mieszkanie – lato zamknięte w tapetach
Odpicowane mieszkanie – lato zamknięte w tapetach
Odpicowane mieszkanie – powrót po metamorfozie
Odpicowane mieszkanie – powrót po metamorfozie
Odpicowane mieszkanie - meble jak cukierki
Odpicowane mieszkanie - meble jak cukierki
Odpicowane mieszkanie – zasada trzech kolorów
Odpicowane mieszkanie – zasada trzech kolorów
Odpicowane mieszkanie - marzenie o kamienicy
Odpicowane mieszkanie - marzenie o kamienicy

Prawo budowlane mówi, że antresola to część pomieszczenia (lub kondygnacji), która mieści się nad dobudowanym stropem pośrednim. Jej powierzchnia jest mniejsza niż pomieszczenie, z którego wnętrza została wydzielona. Nie oddzielają jej również żadne dodatkowe przegrody budowlane poza balustradą, którą stawia się ze względów bezpieczeństwa. Prawo nie określa funkcji, jaką powinna pełnić antresola w mieszkaniu. Może to być antresola sypialna zbudowana w kuchni lub przestrzeń do zabawy zaprojektowana w pokoju dziennym. O jej przeznaczeniu decydują właściciele.

Antresola – co to jest?

Pomysłów na zagospodarowanie antresoli jest bardzo dużo. Dobudowana przestrzeń nad głowami lokatorów z powodzeniem może funkcjonować również jako schowek na większe przedmioty, przestrzeń biblioteczna, biuro czy garderoba. Należy jednak pamiętać, że dodatkowa zabudowa może spowodować obciążenia konstrukcyjne w domu lub mieszkaniu, dlatego zarówno do projektowania, jak i do wykonania antresoli warto zaangażować fachowców. Nie wymaga się pozwolenia na budowę, ale jeśli zakres prac jest duży i ma wpływ na konstrukcję budynku, potrzebna bywa zgoda zarządu wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Procedurę tę da się pominąć w przypadku lekkiej konstrukcji, np. gotowej antresoli, którą kupi się w marketach budowlanych. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybko można cieszyć się efektem podziału przestrzeni w pomieszczeniu. Oddziela się w ten sposób strefę dostępną dla wszystkich osób (np. gości) od tej, do której wejść mogą wyłącznie domownicy.

Koniecznym do spełnienia warunkiem technicznym podczas projektowania antresoli jest zachowanie odpowiedniej przestrzeni, która pozwoli lokatorom na wygodne korzystanie z dobudowy. Zbliżona wysokość (tj. wynosząca ok. 2 metrów) musi też zostać zachowana pod dodatkowym stropem w pomieszczeniu. W innym wypadku korzystanie z przestrzeni może stać się uciążliwe. Optymalna wysokość pomieszczenia, w którym dobudowuje się antresolę, wynosi 4,6 m. Ze szczegółowymi warunkami technicznymi dotyczącymi antresoli można zapoznać się w "Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" – § 3.19. Z przepisów prawa budowlanego można dowiedzieć się również, że antresola nie stanowi oddzielnej kondygnacji w budynku czy pomieszczeniu.

Jak zbudować antresolę?

Miejsca w mieszkaniach, w których najczęściej budowane są antresole, to przestrzeń nad aneksem kuchennym, a także odpowiednio wysoki salon, np. w kamienicy. Dzięki umiejętnemu wydzieleniu dodatkowej przestrzeni wysoki pokój staje się bardziej przytulny. Łatwiej również organizować tak zaprojektowane, podzielone pomieszczenie. Prawdziwym wyzwaniem dla architektów wnętrz jest projektowanie antresoli w tzw. trudnych wnętrzach, czyli np. poddaszach, gdzie wysokie przestrzenie ograniczone są skosami lub belkami stropowymi.

Planując budowę antresoli, należy również znaleźć miejsce na schody prowadzące na podest, ewentualnie drabinkę, jeśli miejsca jest mniej. Na górę trzeba doprowadzić przewody elektryczne. Materiał, jaki powinien posłużyć do postawienia konstrukcji, musi być trwały i wytrzymały. Najczęściej stosowane jest do tego drewno, ale popularne w polskich mieszkaniach są również antresole wykonane z żelbetu lub metalu. Wiele zależy od konstrukcji budynku oraz pozostałych materiałów, z których skomponowano wnętrze. Antresola musi być montowana do ścian nośnych budynku. Ściany działowe mogą nie wytrzymać obciążenia, a to wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. Projektując dodatkowy poziom w mieszkaniu, nie można zapominać również o ogrzewaniu i związanej z tym cyrkulacji powietrza. Także z tego powodu antresola nie powinna być niska. Po przebudowie trudno będzie bowiem utrzymać taką samą temperaturę na dole salonu i w jego wyższych partiach, dokąd unosi się ciepłe powietrze. Warto wówczas pomyśleć zamontowaniu dodatkowych grzejników lub wprowadzeniu ogrzewania podłogowego. Wówczas źródło ciepła będzie najpierw ogrzewało niższe partie pomieszczenia, a następnie wznosiło się ku antresoli.

Antresola – co jeszcze warto wiedzieć?

Choć budowa antresoli oznacza dużo zalet związanych z organizacją przestrzeni w mieszkaniu, szczególnie tym dużym, może także powodować pewne wyzwania. Po przebudowie niezbędna będzie nowa aranżacja pomieszczeń i "wtłoczenie" tych miejsc, które nie potrzebują wysokich przestrzeni pod obszar zabudowany. Przykładowo, miejsce pod schodami może służyć za schowek lub pomieszczenie na przedmioty do sprzątania. Konieczna bywa także zmiana lokalizacji lamp w mieszkaniu, ponieważ dodatkowa przestrzeń zwykle powoduje inne rozchodzenie się światła. Warto pomyśleć o tym, zanim powstaną nowe pomieszczenia, które mogą wówczas być niedoświetlone.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: rudigobbo/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wszystko o implantach stomatologicznych
Materiał promocyjny

Wszystko o implantach stomatologicznych

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie
Materiał promocyjny

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?
Materiał promocyjny

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?