Szuranie po podłodze, niedomykanie, skrzypienie zawiasów – niewłaściwie zamocowane drzwi sprawiają mnóstwo problemów. Dlatego najlepiej od razu przy montażu prawidłowo wyregulować drzwi, zarówno wejściowe, jak i wewnętrzne, balkonowe lub w szafie.
Nie zawsze skrzypiące drzwi są oznaką niewłaściwej regulacji. Czasem wystarczy użyć wazeliny, smaru czy WD-40, by problem został rozwiązany. Kiedy jednak to nie poskutkuje, przyczyna musi być inna. Wówczas powinniśmy sprawdzić regulację drzwi i zadbać, by otwierały się poprawnie, czyli bez żadnych oporów. Po zamknięciu powinny zaś symetrycznie przylegać do ościeżnicy.
Kiedy są z tym problemy, trzeba wyregulować drzwi. Przyda się do tego poziomica i kilka drobnych narzędzi z domowego warsztatu. Niestety, problem może być poważniejszy, kiedy okaże się, że przyczyną skrzypienia lub prześwitów w drzwiach jest ich niewłaściwy montaż. Wtedy na nic zda się dodatkowa regulacja – drzwi powinny zostać naprawione w ramach reklamacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Piękne wnętrza
Piękne wnętrza
Jak wyregulować drzwi?
Oznaką nieszczelności i niewłaściwego wyregulowania drzwi mogą być podmuchy wiatru, które dostają się do mieszkania, intensywne zapachy dochodzące z pomieszczenia obok lub nawet wiązki światła wpadające do wnętrza mimo uszczelek w drzwiach. Jeśli szybko nie wyregulujemy drzwi i pozostawimy problem nierozwiązany, może to doprowadzić do odkształcenia skrzydła drzwiowego, a nawet do takich skutków, jak porysowana podłoga czy otarta w niektórych miejscach futryna. Jak w takich przypadkach wyregulować drzwi? Warto zacząć od sprawdzenia wypoziomowania skrzydła, przykładając poziomicę do pionowej krawędzi drzwi. Jeśli okaże się, że skrzydło drzwi jest odchylone, należy skorygować jego położenie.
Na pewno konieczne będzie wyregulowanie drzwi przy zawiasach, a niekiedy także użycie podkładek. Niezbędny będzie do tego klucz imbusowy. Kiedy górny zawias zostanie głębiej wkręcony w skrzydło drzwiowe, wówczas zbliży się ono do ościeżnicy. Jednocześnie górny róg skrzydła nieco się uniesie. Niewykluczone, że do właściwego wyregulowania drzwi konieczne będzie również manipulowanie przy zawiasach w ościeżnicy. Kiedy zostaną mocniej wkręcone, wtedy skrzydło drzwiowe przysunie się, a uszczelka między drzwiami a ościeżnicą zostanie mocniej przyciśnięta. Usuniemy wtedy wszelkie nieszczelności.
Jak wyregulować drzwi wejściowe w pionie i w poziomie?
W rozwiązaniu problemu pomoże poziomica, miarka i klucze imbusowe, które najczęściej znajdują się w zestawie z drzwiami. Najpierw za pomocą poziomicy należy sprawdzić stopień odchylenia drzwi. Kiedy niewłaściwie przylegają do ramy tylko po jednej ze stron, należy wyregulować drzwi w poziomie. Polega to na poluzowaniu lub dociśnięciu wkrętów regulujących. Wbrew pozorom to dość precyzyjna czynność, ponieważ zbyt mocne i nierównomierne dociśnięcie którejkolwiek ze stron drzwi może spowodować trwałe ich odkształcenie. Dlatego regulując drzwi, należy na bieżąco kontrolować postępy. W analogiczny sposób reguluje się drzwi w pionie, co pozwala na właściwe dopasowanie skrzydła w kierunku góra–dół. Drzwi mogą wówczas nieco opaść lub podnieść się kilka milimetrów.
Standardowy zakres regulacji wynosi od 3 do 4 milimetrów w górę oraz od 2 do 3 milimetrów w dół. Na końcu należy sprawdzić docisk drzwi do ościeżnicy i stopień przylegania do uszczelki, regulując zawiasy. Jak wyregulować zawiasy w drzwiach? Skrzydło nie powinno zostać dociśnięte do ościeżnicy na ścisk, należy zostawić 0,5 mm rezerwy. Po wszystkim należy kilkakrotnie otworzyć i zamknąć drzwi. Jeśli zostały poprawnie wyregulowane, powinny pracować bez przeszkód i nie ocierać się ani o próg, ani futrynę.
Jak wyregulować drzwi wewnętrzne?
W obecnie produkowanych drzwiach zawiasy z reguły są na wierzchu, pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem. Kiedy zaczynają się kłopoty z otwieraniem lub zamykaniem drzwi, należy je wyregulować. Sposób na to, jak trzeba wyregulować drzwi pokojowe, nie różni się od pozostałych. Wszystko zależy od ustawienia śrub w zawiasach. W zależności od potrzeb należy odsunąć drzwi od ościeżnicy lub je do niej docisnąć oraz lekko podnieść je lub opuścić.
Jak wyregulować drzwi w szafie?
Do wyregulowania drzwi w szafie potrzebny będzie śrubokręt krzyżakowy. Najpierw konieczne będzie sprawdzenie, czy zawiasy nie poluzowały się i czy są dobrze przymocowane do obudowy. Jeśli wszystko jest w porządku, trzeba zwrócić uwagę na wkręt mocujący uchwyt zawiasu do obudowy, który odpowiada za regulację pionową drzwi oraz wkręt mocujący zawias do drzwiczek, odpowiadający za regulację poziomą. To, jak wyregulować drzwi szafy, zależy od tego, w jaki sposób przylegają one do obudowy. Jeśli przerwa znajduje się pomiędzy frontami, wówczas regulujemy drzwi w poziomie. W efekcie tego przerwa się zmniejszy. Kiedy zaś front odstaje od obudowy szafy, należy manipulować śrubą, dopóki drzwi właściwie nie ustawią się w regulacji pionowej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak zrobić drzwi przesuwne? Drzwi do szafy z lustrem i drzwi z palet
- Styl nowoczesny w mieszkaniu. Jakie drzwi wybrać?
- Jak dobrze okleić drzwi? Wystarczy kilka prostych patentów