W zależności od kształtu i materiału, z jakiego zostały wykonane listwy przypodłogowe, można wykorzystać je do ukrycia kabli lub otworów dylatacyjnych. Mogą służyć także do ochrony dołu ścian przed ewentualnymi zabrudzeniami (szczególnie w przedpokoju) i uszkodzeniami. Które zatem listwy przypodłogowe będą najlepsze – wykonane z płyty MDF, drewna, a może PVC?
Piękne wnętrza
Z jakich materiałów wykonywane są listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe wykonywane są z różnorodnych materiałów. Od tego, z czego zostały zrobione, zależeć będą ich właściwości i wytrzymałość. Do najczęściej stosowanych zalicza się:
- listwy przypodłogowe drewniane – charakteryzują się wysoką estetyką i uniwersalnością, polecane są zwłaszcza przy podłogach drewnianych. Najczęściej spotykane są listwy przypodłogowe sosnowe. Ich zaletą jest to, że mogą być wykończone w dowolny sposób, aby idealnie komponowały się z podłogą. Trzeba jednak pamiętać, że są mało elastyczne, co może przeszkadzać w przypadku nierówności na ścianie czy podłodze. Należy również pilnować, aby w poszczególnych listwach nie było sęków;
- listwy przypodłogowe PVC (często stosuje się błędny skrót PCV) – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Mocuje się je przy wielu rodzajach podłóg, gdyż listwy są dostępne w wielu kolorach i wzorach (mogą np. imitować drewno). Ich popularność wynika też z faktu, że mają przystępną cenę. Dodatkowo PVC jest jest elastyczne, dzięki czemu profile mogą zamaskować niewielkie odchylenia poziomu podłogi i nierówności ściany. Montaż listew przypodłogowych PVC jest stosunkowo łatwy. Często w takich panelach po wewnętrznej stronie znajdują się profile ułatwiające poprowadzenie i ukrycie kabli;
- listwy przypodłogowe MDF – te listwy wykonywane są z płyty MDF pokrytej okleiną lub lakierem. Dlatego też mogą mieć dowolny kolor lub wzór, dostępne są np. panele imitujące drewno, kamień lub standardowe w białym kolorze. Ich główną zaletą jest duża odporność mechaniczna;
- listwy przypodłogowe aluminiowe – w domach zazwyczaj stosowane są jako listwy przypodłogowe do kuchni, łazienki lub przedpokoju, czyli pomieszczeń wysoce eksploatowanych oraz miejsc, w których panuje podwyższony poziom wilgoci. Chętnie stosuje się je również w pomieszczeniach użytkowych;
- listwy przypodłogowe styropianowe – są sprzedawane jako profile w białym kolorze i o różnych kształtach, można więc je dopasować do stylistyki wnętrza. Charakteryzują się niską ceną.
Oprócz wyżej wymienionych produktów coraz większym zainteresowaniem cieszy się także listwa przypodłogowa samoprzylepna, często dostępna w formie taśmy. To rozwiązanie pozwalające na szybki montaż oraz zakrycie otworów dylatacyjnych, nie wymaga dodatkowych kołków czy kleju. Warto też wspomnieć o cokołach ceramicznych, które zastępują klasyczne listwy przypodłogowe w przypadku, gdy podłoga wykończona jest płytkami. Cokoły chętnie stosowane są w łazienkach oraz na korytarzach.
Jakie listwy przypodłogowe będą najlepsze? Na co zwracać uwagę przy wyborze?
Jedną z głównych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze, jest wygląd listwy. Zazwyczaj dobiera się ją tak, aby pasowała wzorem lub kolorem do podłogi i charakteru pomieszczenia. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku listew drewnianych. Dobierając materiał, powinno się zwrócić uwagę również na wysokość profili – do ciemnych podłóg lepiej wybierać niższe, natomiast przy jasnym można zastosować wysokie listwy oraz cokoły. Przy doborze listwy warto też brać pod uwagę wysokość pomieszczenia, w jakim będzie ona zamontowana – im wyższe, tym szersza powinna być listwa (może mieć nawet 7–10 cm). Obecnie coraz częściej dobiera się listwy do koloru ścian, mebli lub stolarki drzwiowej i okiennej. Popularnym trendem w nowoczesnych wnętrzach jest także wybieranie profili przyściennych, które kontrastują z sąsiadującymi z nimi powierzchniami.
Warto też pamiętać, aby zwrócić uwagę na stylistykę wnętrza. Do współczesnych aranżacji lepiej będą pasowały proste listwy. Ciekawą propozycją do współczesnych, minimalistycznych wnętrz są również listwy podświetlane, które same w sobie stanowią ciekawe urozmaicenie prostej aranżacji. Można je montować nawet przy schodach. W takim przypadku warto jednak zastosować system włączania taśmy LED na fotokomórkę. Jeśli zaś chodzi o klasyczne wnętrza, to zazwyczaj dobiera się tzw. wałki i ćwierćwałki, a także listwy z ozdobnymi rantami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezawodny sposób Wieśka Skiby na odpadające listwy. Jak samodzielnie uporać się z tym problemem?
- Jak zamontować listwy przypodłogowe?
- Wybieramy podłogi do domu. "Praktyczne rozwiązanie i łatwe do utrzymania"