Malowidła na ścianie – jak je wykonać i jaki wzór będzie najlepszy?

Malowidła na ścianie
Malowidła na ścianie
Źródło: Peter Dazeley/Getty Images

Wśród wielu sposobów dekorowania murów mieszkania znajduje się nieco zapomniana metoda. Można wykonać na ścianie malowidła – samodzielnie lub zatrudniając profesjonalnego artystę, który specjalizuje się w zleceniach tego typu. Specjalista zaprojektuje i stworzy niepowtarzalną dekorację.

Malowidła na ścianie dla dzieci mogą wykorzystywać motywy znane z popularnych bajek. W sypialni czy salonie sprawdzą się zaś różnego rodzaju motywy kwiatowe, namalowane elementy architektoniczne (na przykład greckie kolumny) czy nowoczesne wzory, opierające się na kształtach geometrycznych.

Hobby

Hobby

DD_20211216_Pasja_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

Jak powstają malowidła naścienne?

Pierwszym etapem wykonania obrazu na ścianie jest pomalowanie jej na wybrany kolor – najlepiej będzie użyć farby akrylowej. Następnie czas na wykonanie projektu i, kiedy farba na ścianie wyschnie, naniesienie szkicu. Jeśli ma powstać motyw graficzny, do wykonania może przydać się taśma papierowa, którą da się wykleić odpowiedni wzór (na przykład pasy, kratę). Warto także taką taśmą wyznaczyć ramy obrazu. Kolejny krok to wykonanie malowidła na ścianie za pomocą farb akrylowych zgodnie z projektem. Jeśli zatrudniamy artystę, nie musimy martwić się o szczegóły techniczne. Wystarczy uzgodnić szczegóły projektu, natomiast szczegóły wykonania będą po stronie twórcy.

Kwiatowe motywy, geometryczne kompozycje czy obraz 3D?

Liczba wzorów, jakie można nanieść na ściany w mieszkaniu, jest właściwie nieskończona. Bezpiecznym rozwiązaniem są wszelkie motywy roślinne, takie jak na przykład:

  • gałązka magnolii lub innego krzewu,
  • graficzna kompozycja kwiatowa – czarne kontury na białym tle, opcjonalnie dodatek kolorystyczny (np. czerwień, złoto) w wybranych miejscach,
  • maki, dmuchawce lub inne rośliny „wyrastające” z listwy przypodłogowej,
  • egzotyczne liście – np. namalowane w górnej części ściany, zwieszające się np. nad łóżkiem w sypialni czy telewizorem w salonie,
  • drzewo – możliwe są też wersje z opadającymi liśćmi, kwiatami, ptakami.

Można także stworzyć obraz 3D, który będzie wykorzystywał zjawisko perspektywy w celu stworzenia złudzenia optycznego. Może to być na przykład wąska uliczka w Paryżu, kanał w Wenecji, okno z pięknym widokiem czy leśna ścieżka. W tym przypadku najlepiej, by pejzaż był namalowany jak najbardziej realistycznie. Takie dzieło sprawdzi się w przedpokoju czy na wybranej ścianie salonu.

Najlepsze malowidła naścienne do nowoczesnych wnętrz opierają się na prostych, geometrycznych kształtach. Niezwykle ważna jest także zastosowana kolorystyka – powinna idealnie pasować do aranżacji wnętrza. Na ścianie może pojawić się barwna kompozycja z trójkątów czy sześciokątów, artystycznie ułożone pasy, a także symbolicznie przedstawione pasmo górskie. Ważne, by całość sprawiała minimalistyczne, nowoczesne wrażenie.

Planując stworzenie obrazu naściennego, warto pamiętać o jednej kluczowej zasadzie, jaką jest umiar. Dużych rozmiarów kompozycje, wykorzystujące całą paletę barw i środków wyrazu, mogą sprawiać wrażenie przesadzonych, a wręcz kiczowatych. Dlatego lepiej postawić na stonowaną, dobrze współgrającą z wystrojem kolorystykę obrazu – świetne będą odcienie szarości, naturalnego beżu czy zieleni, a także inne, w zależności od koloru ścian. Jeśli zaś dzieło ma być mocno kolorowe, najlepiej, by zajmowało tylko wyznaczoną część ściany – na przykład szeroki pas (poziomy lub pionowy).

Jakie malowidła wykonać na ścianie pokoju dziecięcego i młodzieżowego?

Planując ozdobienie pokoju dziecięcego atrakcyjnym wzorem, bierzmy pod uwagę, że upodobania najmłodszych szybko się zmieniają. Dlatego zamiast sezonowych zainteresowań (na przykład nowym filmem animowanym), lepiej wyeksponować uniwersalne motywy. Wybierając malowidła na ścianę dla dzieci, można na przykład zdecydować się na motywy związane z naturą – drzewo, trawę, chmury i słońce. Mali miłośnicy zwierząt na pewno docenią pięknie wykonanego słonia, żyrafę, jeża czy pieska. Jeśli chcemy jednak sięgnąć po motywy bajkowe, najlepiej zdecydować się na ponadczasowe hity Disneya i namalować bohaterów „Króla Lwa” lub Myszkę Miki. Świetnie sprawdzą się też postaci ze starych kreskówek, takich jak „Krecik”, „Reksio” czy „Muminki”. Warto wykorzystać charakterystyczną kreskę – efekt na pewno będzie prezentował się z klasą.

Uzdolnionym artystycznie nastolatkom warto pozwolić na własną ekspresję twórczą i samodzielne pomalowanie wybranej ściany. Mogą to być zarówno motywy nawiązujące do graffiti, cytaty, jak i inne obrazy zgodne z zainteresowaniami i pomysłem nastolatka.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości