Czym są ciepłe parapety? Czy warto się na nie zdecydować?

Okno i parapet
Czym są ciepłe parapety? Czy warto się na nie zdecydować?
Źródło: nurulanga/GettyImages
Ciepłe parapety to rozwiązanie pozwalające na zminimalizowanie strat ciepła w domach i mieszkaniach. Zwykle to właśnie przy oknach znajdują się tzw. mostki termiczne, przez które "ucieka" ciepło. To efekt najczęściej złego montażu okna i parapetu albo niewłaściwych parametrów tych produktów.

Termoparapet nie tylko pozwala zminimalizować straty ciepła w domu, lecz także zmniejsza ryzyko wystąpienia zawilgoceń na ścianach. To z kolei ułatwia uniknięcie powstania pleśni czy zagrzybienia. Jednak czym dokładnie są ciepłe parapety? Jak się je montuje i czy faktycznie warto się na zdecydować na to rozwiązanie?

Ciepły parapet – co to takiego?

Pod tym tajemniczym pojęciem kryją się najczęściej specjalne profile wykonywane z twardego styropianu technicznego EPS lub twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru). Można je stosować w przypadku niemal każdego rodzaju okien, niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane – z drewna, aluminium czy PVC. Co istotne, ciepły parapet ma wymiary w pełni dostosowane do stolarki okiennej, do której będzie montowany, gdyż jest produktem wykonywanym na zamówienie, pod dany system okienny. Takie działanie gwarantuje idealne dopasowanie do okna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprawdź inspiracje

DD_20241101_Jaroszynska_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sposób na wnętrze: metamorfoza garażu
Sposób na wnętrze: metamorfoza garażu
Sposób na wnętrze: metamorfoza sypialni
Sposób na wnętrze: metamorfoza sypialni
Z wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym
Z wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym
Sposób na wnętrze: metamorfoza minikuchni z jadalnią
Sposób na wnętrze: metamorfoza minikuchni z jadalnią
Sposób na wnętrze: metamorfoza biura
Sposób na wnętrze: metamorfoza biura
Sposób na wnętrze: metamorfoza sypialni w salonie
Sposób na wnętrze: metamorfoza sypialni w salonie
Jak przedłużyć lato w ogrodzie i na balkonie?
Jak przedłużyć lato w ogrodzie i na balkonie?
Ekologiczny dom to oszczędności
Ekologiczny dom to oszczędności
Sposób na wnętrze: metamorfoza przedpokoju
Sposób na wnętrze: metamorfoza przedpokoju
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju chłopców
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju chłopców
Sposób na wnętrze: Metamorfoza salonu z biurem
Sposób na wnętrze: Metamorfoza salonu z biurem
Sposób na wnętrze: Metamorfoza balkonu
Sposób na wnętrze: Metamorfoza balkonu
Sposób na wnętrze
Sposób na wnętrze
Sposób na wnętrze: metamorfoza salonu
Sposób na wnętrze: metamorfoza salonu
Sposób na wnętrze: metamorfoza kuchni
Sposób na wnętrze: metamorfoza kuchni
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Strefa relaksu w twoim domu
Strefa relaksu w twoim domu
Możesz mieć SPA we własnym domu
Możesz mieć SPA we własnym domu

Podejmując decyzję dotyczącą tego, z jakiego materiału zostaną wykonane profile, warto wziąć pod uwagę czynniki, jakie panują wewnątrz i na zewnątrz mieszkania. Istotny jest też m.in. ciężar okien i ich powierzchnia. W przypadku dużych obciążeń oraz wysokiej wilgotności w domu i na zewnątrz (np. budynki położone w pobliżu rzek czy jezior) warto zdecydować się na styrodur. Charakteryzuje się on większą odpornością na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. To także materiał bardziej odporny na działanie wilgoci niż tradycyjny styropian, charakteryzuje się słabą nasiąkliwością. Można go stosować nawet tam, gdzie często panują niskie temperatury oraz wieją silne wiatry, ponieważ styrodur ma bardziej zwartą strukturę i zapewnia lepszą izolację termiczną.

Jak wykonuje się montaż ciepłych parapetów?

Profil określany jako ciepły parapet to ocieplenie parapetu, które warto zaplanować już na etapie projektowania domu, gdyż o wiele łatwiej je wtedy wykonać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby tego rodzaju parapety były wykonane także w już istniejących budynkach. Wówczas najłatwiej zrobić to podczas wymiany okien na nowe.

Dlaczego właśnie wtedy należy rozważyć montaż profili typu ciepły parapet? Profil montuje się pod oknem, a nakłada się go na uprzednio wypoziomowany dół otworu okiennego. Do montażu stosuje się kleje przeznaczone do styropianu oraz piankę montażową rozprężającą, która ma za zadanie uzupełnić i uszczelnić przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcji okiennej. W przypadku montażu ciepłych parapetów bardzo ważne jest dokładne dopasowanie elementów oraz ich uszczelnienie tak, aby nie przedostawało się powietrze. Szczelinę pomiędzy ramą okna a profilem wypełnia naklejana rozprężna taśma.

Jeśli zdecydujemy się na profile podokienne, powinniśmy zatrudnić do tego zadania fachowców. Przed zleceniem montażu warto dowiedzieć się, czy dana ekipa ma doświadczenie w tego typu pracach. Jeżeli bowiem mocowanie profilu i okna zostanie wykonane niepoprawnie (np. pojawią się nieszczelności pomiędzy elementami konstrukcji), ciepły parapet nie będzie spełniał swojej funkcji.

Ciepły parapet – czy i kiedy warto się na niego zdecydować?

Ciepłe parapety to rozwiązanie, które warto rozważyć szczególnie w sytuacji, gdy przy oknach powstają duże straty ciepła. Tego rodzaju badania przeprowadza się m.in. za pomocą specjalnych kamer termowizyjnych. Zastosowanie profilu podokiennego może znacznie zmniejszyć straty ciepła, a w efekcie wpłynąć na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego domu. To z kolei przekłada się na obniżenie rachunków związanych z utrzymaniem domu (a dokładnie ogrzaniem go).

Z uwagi na to, że ciepłe parapety poprawiają stabilność stolarki, zaleca się ich stosowanie przy dużych konstrukcjach okiennych, a także takich, które mają sporą wagę (np. okna trzyszybowe). Co istotne, tego typu profile są również dobrym wsparciem dla montażu klasycznych parapetów zewnętrznych i wewnętrznych.

Profile podokienne warto zamontować także w sytuacji, gdy w domu czy mieszkaniu występuje duża wilgotność. Odpowiednie osadzenie ciepłych parapetów pod oknami może znacznie ograniczyć przedostawanie się wilgoci do wnętrza domu. A to z kolei zmniejsza ryzyko rozwinięcia się pleśni na ścianach. To istotne, ponieważ tego rodzaju mikroorganizmy mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości