Aranżacje wnętrz

Styl grecki – nadmorska atmosfera we własnym domu

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
David Clapp/Getty Images

Styl grecki pozwoli stworzyć nadmorską atmosferę we własnych czterech ścianach. Jest bardzo żywy, radosny i zaraża pozytywną energią, a przy tym stanowi wyróżnienie naszego domu na tle pozostałych ze względu na jego nieszablonowość.

Charakterystyczną cechą tego stylu jest połączenie kolorystyczne śnieżnej bieli z mocno nasyconym kobaltem, a także zaokrąglone i miękko wykończone ściany. Te typowe dla greckiego designu elementy sprawiają, że miliony turystów pragną wprowadzić nadmorski klimat do swoich domowych pomieszczeń.

Styl grecki – nadmorska atmosfera we własnym domu

Greckie życie kojarzy nam się z beztroską, wspaniałym wypoczynkiem i cudownymi chwilami spędzonymi w słonecznej okolicy. Nadmorska atmosfera corocznie przyciąga miliony turystów, którzy w Grecji doceniają nie tylko piaszczyste i rozłożyste plaże, lecz także ciekawą architekturę i wyposażenie wnętrz. Styl grecki jest jednolity, a przy tym niezwykle urokliwy i próżno szukać innych przedstawicieli dokładnie tego stylu. Grecy pozostają wierni swoim tradycjom, a turyści, chcąc przywieźć nieco Grecji do swojego kraju, myślą o stworzeniu greckiej aranżacji.

Typowe cechy stylu greckiego

Chyba nie ma na świecie innego stylu, który byłby tak głęboko zakorzeniony w kulturze, jak właśnie styl grecki. Każdy turysta jest w stanie wymienić jego podstawowe cechy i w pewnym stopniu wprowadzić je do swoich domowych wnętrz. Styl grecki w mieszkaniu ma odzwierciedlać kolorystykę, którą znamy między innymi z wyspy Santorini. Charakterystyczna biało-niebieska paleta barw z wyspy Santorini jest obecna na większości broszur reklamowych. We wnętrzu panuje podobna stylistyka. Jest bardzo naturalnie, nadmorsko i wakacyjnie. Spotkamy tam wiele odcieni niebieskiego w postaci kobaltu, błękitu czy turkusu, a także naturalną cegłę. W meblach przeważają surowe materiały w postaci kamienia, drewna oraz różnego rodzaju tkaniny.

Natomiast jeśli chodzi o ściany, to pokój w stylu greckim warto urozmaicić geometrycznymi wzorami w niewielkich rozmiarach, które mogą występować jako dekory w każdym pomieszczeniu, w tym również w łazienkach oraz kuchniach. Dodatkami w każdym greckim wnętrzu są charakterystyczne kolumny, różnego rodzaju figurki i przyciągające wzrok rzeźby. Cechą, którą z pewnością wiele osób zapamiętuje po wizycie w Grecji, jest miękkie wykończenie ścian, które ma przypominać efekt wydrążenia pomieszczeń w skale.

Jak urządzić kuchnię w stylu greckim?

Chcąc zaaranżować swój dom w stylu greckim, warto zacząć od kuchni. To bardzo dobre pomieszczenie na początek, głównie za sprawą bardzo łatwej aranżacji, którą można przeprowadzić w kilka tygodni, wykonując podstawowe prace budowlane. Kuchnia w stylu greckim musi być kolorowa, radosna i nadmorska, dlatego zrezygnujmy z bardzo nowoczesnego umeblowania na rzecz mebli mających swoje korzenie właśnie w Grecji. Znakomite okażą się tradycyjnie otwierane szafki z błękitnymi lub turkusowymi drzwiami. Warto je uzupełnić stołem jadalnianym i krzesłami o bardzo surowej formie, które wyglądają tak, jakby zostały wykonane przez rzemieślnika. Na podłodze połóżmy płytki, gdyż drewniane panele w greckich kuchniach w zasadzie nigdy nie występują. Po przeprowadzeniu tych prac warto pomyśleć nad miękkim wykończeniem ścian. To bardzo efektowne rozwiązanie, które zmieni całkowicie oblicze naszej kuchni.

Łazienka w stylu greckim – jak ją urządzić?

Dom w stylu greckim powinien być spójny, warto zadbać zatem również o łazienkę, tworząc harmonijną aranżację. Pomieszczenie sanitarne musi kontynuować trend wykorzystany w kuchennym wnętrzu, zatem i tutaj powinno znaleźć się miejsce dla błękitnych lub kobaltowych płytek, geometrycznie zdobionych ścian oraz dużej ilości białego światła. Ciekawe okażą się także greckie wazony oraz umywalka z postumentem, która powinna wyglądać tak, jakby była wykonana ręcznie przez artystę. Łazienka w stylu greckim nie bez powodu jest traktowana jako oaza spokoju domowników.

Inne pomieszczenia w stylu greckim

Styl grecki ma największą moc wtedy, kiedy panuje w całym domu. Pojedyncze pomieszczenia, traktowane jako odskocznia od nowoczesności, mogą być bardzo ryzykownym rozwiązaniem, ponieważ niekoniecznie będą pasować do reszty. Aranżacja domu powinna być spójną, jednolitą i tym samym harmonijną całością.

Balkon w stylu greckim powinien wyglądać tak, jakby znajdował się w domu położonym na nadmorskiej plaży. Co to oznacza? Że musimy wziąć pod uwagę każdy jego element. Warto zastosować półokrągłe ściany i wykończyć ich całą dolną część płytkami w kolorze błękitu lub z dekorem w postaci geometrycznych wzorów. Ściany powinny być całkowicie białe, a pozostałe barwy, użyte np. na meblach do siedzenia, niebieskie. Podobnie będzie wtedy, kiedy mamy do dyspozycji taras. Ogród w stylu greckim obraca się wokół naturalności i lekkich form, co widać między innymi po białych rzeźbach, błękitnych chodnikach, niebieskich krzesłach i stołach, a także zielonej trawie. Inne dodatki, takie jak gliniane wazy i dzbany czy duże hamaki, są znakomitymi ozdobami, które warto wprowadzić do własnego ogrodu. Warto także wiedzieć, że taras w stylu greckim potrafi zachwycić swoją architekturą, dlatego warto go zaaranżować "po grecku", aby miło spędzać czas na świeżym powietrzu.

Zobacz wideo: Dorota Szelągowska: Nie uważam, żeby urządzanie według wnętrzarskich trendów było dobre

Zobacz także:

Planujesz remont? Dowiedz się, jak się do niego przygotować

Trzy rzeczy, które możesz zrobić o poranku, by twój dzień był udany

Aby być piękną, nie musisz robić wiele. "Jesteśmy zmęczeni sztucznie wykreowanymi ideałami"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości