Aranżacja pokoju dla dziewczynki może znacznie odbiegać od schematów. Co więcej, jest to nawet dobrze widziane w dobie, gdy coraz głośniej mówi się o stereotypach negatywnie wpływających na społeczne role kobiet. Czy aranżacja pokoju dla dziewczynki rzeczywiście wpisuje się w feministyczne boje? Poniekąd tak, bo przy urządzaniu pokojów dla chłopców częściej myśli się o takim zaaranżowaniu przestrzeni, by dziecko miało miejsce na wyładowanie energii, częściej też szuka się rozwiązań, które sprzyjają kreatywności małego lokatora. Nie ma przeciwwskazań, by nowoczesny pokój dla dziewczynki był czymś więcej niż tylko większą wersją domu dla lalek.
Pomysł na pokój dla dziewczynki
Dziewczynki są zwykle żywo zainteresowane wyglądem swojego pokoju i mają własne przemyślenia, i opinie na ten temat. Dobrze jest brać je pod uwagę, bo w końcu to przestrzeń dziecka i powinno mieć ono wpływ na jej urządzanie. Jednak warto dziecięce marzenia przefiltrować przez dorosły rozsądek. W jaki sposób?
Choćby ograniczając ekspansję wspomnianego już różu (w jego miejsce można wstawić dowolny, równie agresywny kolor) i wprowadzając bardziej stonowane kolory do pokoju dziewczynki. W cukierkowym wnętrzu mała lokatorka poczuje się jak w bajce, ale zapewne na krótki czas, bo tak mocne barwy szybko się nudzą (a dzieci bardzo szybko zmieniają swoje preferencje). Dlatego nie warto planować tego samego koloru i ścian, i mebli.
Planując wnętrze, trzeba też pamiętać, jak wiele funkcji będzie spełniać – pokój dla dziewczynki to jednocześnie sypialnia, miejsce do zabawy, realizowania zainteresowań, gabinet i bawialnia, w której przyjmuje się gości.
Piękne wnętrza
Kolory do pokoju dziewczynki
Nigdzie nie jest napisane, że pokój małej lokatorki musi być pastelowy, ale silnie działające kolory warto przełamywać bardziej stonowanymi odcieniami, np. urządzając pokój dla dziewczynki różowo-szary. W takim zestawieniu nawet jaskrawy róż traci nieco swą agresywność, a wciąż jest trendy. Mocne kolory dobrze jest wprowadzać akcentami, kolorystycznymi plamami (może nią być np. dywan, zasłony czy łóżko z baldachimem), które bardzo efektownie prezentują się na tle bieli. Biały jest warty do rozważenia szczególnie, jeśli do dyspozycji jest mały pokój dla dziewczynki.
Nowoczesne aranżacje często są monochromatyczne, przynajmniej w warstwie podstawowego wyposażenia. Taki pokój nie jest jednak dla każdego dziecka, wymaga bowiem pewnej dyscypliny. Czarno-białe aranżacje wyglądają efektownie, gdy nie ma w nich bałaganu, wielu akcentów w rozmaitych kolorach. To dobry pomysł na pokój dla dziewczynki starszej, która lubi porządek i pewien minimalizm aranżacyjny.
Kolorystykę warto dopasować też do temperamentu dziecka, pamiętając, że odcienie na bazie czerwieni działają pobudzająco, a zielenie i błękity uspokajają. Ważne jest też, na którą stronę wychodzą okna – wnętrza od północy i zachodu wymagają ocieplenia, w pokojach od wschodu i południa zaś lepiej używać barw chłodniejszych.
Meble do pokoju dziewczynki
Do wczesnych lat szkolnych meble zmienia się dość często, bo dziecko rośnie, a wraz z rozwojem zmieniają się też jego potrzeby i wymagania. Nie warto więc inwestować w meble na lata, choć trzeba w sprzęty dobrej jakości i spełniające standardy bezpieczeństwa. Dotyczy to przede wszystkim łóżka. Na szczęście jest w czym wybierać. Łóżka dla dziewczynek produkowane są z rozmaitych materiałów – metalu, drewna, płyty meblowej, tkanin. Mogą mieć nowoczesną stylistykę, być wzorowane na bajkowych dekoracjach albo romantycznie stylizowane. Wiele modeli to mini domki, w których dobrze czuć się będą przede wszystkim młodsze damy. Jednak to łóżko z baldachimem dla dziewczynek w wieku przedszkolnym jest zwykle największym marzeniem. I nie ma powodu, by go nie zrealizować, pod warunkiem, że mebel jest bezpieczny dla dziecka. To samo zresztą dotyczy łóżek piętrowych.
Łóżka dla dziewczynek to nie jedyny element, jaki trzeba w pokoju zaplanować. Potrzebna jest też szafa, komoda, biurko lub stolik do rysowania i półki na książki oraz zabawki. W niewielkich przestrzeniach sprawdzą się białe meble – dla dziewczynki utrzymanie ich w czystości nie jest zwykle problemem, a nie „zagracają” przestrzeni. Wiele mebli może być mobilnych, np. świetnie sprawdzą się skrzynie i stołki ze schowkami pod siedziskiem.
Aranżacja pokoju dla dziewczynki
Tak naprawdę klimat wnętrza mogą stworzyć ozdoby do pokoju dla dziewczynki. Dzięki nim łatwo osiągnąć dowolny efekt, od stylizacji inspirowanej baśniami, przez motywy związane z ulubionymi opowieściami, miejscami po wzory z ukochanymi zwierzętami dziecka. Obrazki, tapety, lampki, zasłony, chodniki – takie dodatki do pokoju dziewczynki łatwo wymienić, gdy dziecku się znudzą lub zapragnie czegoś nowego.
Dywany, zasłony lub rolety na okno w pokoju dla dziewczynki dodatkowo poprawiają akustykę wnętrza, wyciszając pogłos i tłumiąc hałasy, dzięki czemu dziecko lepiej śpi. Podobne zadanie mają także tapety do pokoju dla dziewczynek.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sielski klimat w aranżacji wnętrz. "Zawsze lubiliśmy naturę, drewno, rośliny"
- Jak sprawić, by nasz balkon był przytulny? Te dodatki stworzą klimat w ciepłe wieczory
- Daje starym meblom nowe życie. "Z każdego, nawet najbrzydszego dla się coś wyczarować"