Aranżacje wnętrz

Malowanie boazerii – wskazówki i porady

Aranżacje wnętrz

yatigra/Getty Images

Czasy świetności typowa boazeria, znana z domów babć i rodziców, ma już za sobą. Teraz jest już niemodna i często nie za bardzo wiadomo, co z nią zrobić. Prosty sposób na zmianę wystroju wnętrza to malowanie boazerii. Jak się za to zabrać?

Zrywanie boazerii może okazać się zbyt kosztowne dla wielu osób. Nieco tańszym rozwiązaniem jest po prostu jej przemalowanie. Dużą popularnością cieszy się malowanie boazerii na biało, choć inne kolory mogą także świetnie wyglądać.

Malowanie boazerii – prosty sposób na odświeżenie wnętrza

Słowo boazeria pochodzi od francuskiego boiserie oznaczającego okładzinę z drewna. Jej historia sięga starożytności. Dużą popularność zyskała w okresie baroku, co potwierdzają bogato zdobione wnętrza Wersalu, choć była także stosowana w innych epokach. Jej wygląd na przestrzeni wieków się zmieniał. Boazerią wykładano zarówno całe pomieszczenia łącznie z sufitem, jak i jedynie dolne partie ścian, co miało chronić je przed zabrudzeniami. W Polsce szał na boazerię zapanował w czasach PRL-u i trwał aż do lat 90. Obecnie boazeria wraca do łask, jednak w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu. Jej stara wersja nie pasuje już do współczesnych wnętrz. W związku z tym najlepszą opcją jest jej demontaż lub przemalowanie.

Od czego zacząć malowanie boazerii?

Przede wszystkim na początku warto dobrze zastanowić się nad efektem, jaki chcemy uzyskać. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję dotyczącą wyboru koloru czy dodatków do danego wnętrza. Boazeria często była układana w przedpokoju – przestrzeni dosyć ciasnej i zazwyczaj pozbawionej okien, a przez to ciemnej. Dobrym pomysłem będzie więc przemalowanie boazerii na biało lub szaro. Dzięki temu wnętrze będzie jaśniejsze i będzie wyglądało na większe, niż jest w rzeczywistości. Ciekawym rozwiązaniem jest również pozostawienie fragmentu boazerii, np. celowe wyłożenie deskami jednej ze ścian. Malowanie boazerii na inny kolor to wybór dla odważnych osób, które mają też doświadczenie w urządzaniu wnętrz. W tym przypadku łatwo o pomyłkę i dobór niepasującej barwy.

Przygotowanie drewna pod malowanie boazerii

Boazerię przed malowaniem trzeba przede wszystkim oczyścić z zabrudzeń, poprzedniej farby i warstwy lakieru. Najlepiej zrobić to przy użyciu drobnego papieru ściernego. Ten etap musi być przeprowadzony bardzo dokładnie. Należy wyczyścić nie tylko listwy, ale i wszelkie nierówności, a także zaszpachlować otwory pozostałe po gwoździach, czy wkrętach. Kiedy boazeria będzie już oczyszczona, można przystąpić do jej malowania.

Malowanie boazerii – lakier czy farba?

Malowanie boazerii drewnianej można ograniczyć do użycia jedynie matowego lakieru, który uchroni ją przed ciemnieniem i utratą koloru. Wnętrze będzie dzięki temu wyglądało subtelnie i naturalnie. Innym sposobem jest przemalowanie boazerii na biało (lub na inny, dowolnie wybrany kolor). Jaka farba do malowania boazerii będzie najlepsza? Na rynku można znaleźć farby do malowania bez matowienia lub właśnie z efektem matu. Najlepszym rozwiązaniem jest farba akrylowa.

Malowanie boazerii bez szlifowania

Zarówno malowanie boazerii w przedpokoju, jak i w innym pomieszczeniu będzie wymagało czasu i energii. W świecie, w którym każda minuta jest na wagę złota, pojawiają się pomysły, by malować boazerię bez wcześniejszego szlifowania. Na rynku można znaleźć farby, które wymagają jedynie usunięcia łuszczących się elementów, delikatnego zmatowienia oraz oczyszczenia powierzchni przed położeniem farby. Takie malowanie boazerii jest szybsze, ale trzeba koniecznie zainwestować w dobrą farbę.

Ile kosztuje malowanie boazerii?

Cena takiego zabiegu będzie się różniła w zależności od powierzchni do malowania, użytych materiałów oraz tego, czy drewno będzie przed malowaniem szlifowane, czy nie. Warto także rozważyć zatrudnienie do tego celu specjalistów, choć wiele osób decyduje się na malowanie boazerii we własnym zakresie, często z marnym skutkiem. Cena farby do malowania boazerii będzie się wahać od około 30 do nawet 120 złotych za litr. Taka ilość farby wystarczy na pokrycie 10 metrów kwadratowych powierzchni. Do tego dochodzą koszty materiałów do szlifowania, czyszczenia i szpachlowania. Cena pomalowania boazerii w małym przedpokoju to wydatek rzędu kilkuset złotych, przy samodzielnym wykonaniu wszystkich prac. Dla porównania, zerwanie boazerii i pomalowanie pokoju może kosztować nawet 2000 złotych, jeśli zajmą się tym fachowcy. Do kosztów remontu dochodzi także cena nowych mebli i dodatków, które także warto wziąć pod uwagę.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Meblościanka i boazeria...

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości