Aranżacje wnętrz

Biokominek w mieszkaniu: aranżacje i bezpieczeństwo. Jakie są wady i zalety biokominków?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:

Filip Chajzer o biokominkach: "To jest teraz hit wnętrzarski ostatnich lat. Są piękne, ale mogą okazać się niebezpieczne". W Dzień Dobry TVN o tym, jak bezpiecznie korzystać z biokominków i jak dobrze wkomponować je w aranżację naszego wnętrza rozmawialiśmy z Izabelą Gemzałą - projektantką wnętrz i ekspertem ds. biokominków - Katarzyną Kozerą.

Biokominki - zasady bezpieczeństwa

O tym, jak bezpiecznie używać biokominków opowiedziała nam Katarzyna Kozera. Zdaniem Pani Katarzyny są trzy podstawowe zasady, których przestrzeganie uchroni nas od ewentualnych niebezpieczeństw:

Nie można nalewać więcej paliwa niż zaleca producent biokominka (znacznik "max" na zbiorniczku)Nie dolewamy paliwa do palącego się urządzeniaJeżeli zgasimy kominek i chcemy go odpalić ponownie - musimy poczekać aż wystygnie.

Czy opary z biokominków są bezpieczne dla zdrowia?

Katarzyna Kozera:

Są bezpieczne, ponieważ produktem spalania biopaliwa, które jest na bazie alkoholu ekologicznego jest para wodna i dwutlenek węgla w ilości takiej, jaka jest wydychana przez człowieka

Ile kosztuje biokominek?

Jak powiedziała nam Izabela Gemzała, w przypadku biokominków rozpiętość cenowa jest -podobna jak w przypadku wszystkich materiałów wyposażenia wnętrz - duża.

Ceny biokominków zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilkudziesięciu tysiącach. To są te najdroższe, takie "na wypasie".

Aranżacje salonu z biokominkiem

Brak komina nie jest już problemem dla wielbicieli trzaskających płomieni! Aranżacje z biokominkiem pozwolą cieszyć się paleniskiem również w bloku i apartamencie. Zasilany ekologicznym biopaliwem będzie doskonałym uzupełnieniem dla tradycyjnego systemu ogrzewania mieszkania. Biokominki nie emitują zapachu ani dymu, nie pozostawiają również popiołu, jak tradycyjne kominki. Aranżacje w salonie wzbogacone o biokominki zyskają więc nastrojowy charakter, jednocześnie nie szkodząc środowisku.

Łatwo zmienić aranżację

Nie musimy się również martwić, w którym miejscu znajdzie się ściana z kominkiem. Aranżacja z biokominkiem może zostać wkomponowana w dowolnym miejscu mieszkania lub domu, nie wymaga on bowiem ciągu kominowego. Jeśli po jakimś czasie znudzi nas dawna aranżacja wnętrz, salon z kominkiem typu bio można łatwo przearanżować. Wystarczy przestawić palenisko, które jest w pełni mobilne.

Jakie wady ma biokominek?

Biokominek ma dwie zasadnicze wady. Po pierwsze, nie jest w stanie samodzielnie ogrzać pomieszczenia, dlatego sugerowany jest we wnętrzach posiadających ogrzewanie centralne. Kolejną wadą biokominka jest cena paliwa, która w porównaniu do tradycyjnych środków opału jest znacznie wyższa.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Palyer.

Autor: Bartłomiej Węgrzyn

Pozostałe wiadomości