Gorące tematy

„Zimna Zośka” a zmiany klimatyczne. "Wciąż to się wydaje sprawdzać"

Gorące tematy

„Zimna Zośka” a zmiany klimatyczne. "Wciąż to się wydaje sprawdzać"

O „zimnej Zośce” i „zimnych ogrodnikach” z pewnością wielokrotnie każdy z nas słyszał od babć pielęgnujących przydomowe ogródki. Przez te chłodniejsze majowe dni bały się o rosnące na grządkach rośliny. O majowych ochłodzeniach i ludowych mądrościach rozmawialiśmy z blogerem naukowym Piotrem Stanisławskim. Jaki wpływ mają zmiany klimatyczne? 

Zimna Zośka 2020 - czas zmian klimatycznych

O „zimnej Zośce” rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z okazji wspomnienia tej świętej, które przypada 15 maja.

Jak zauważył Piotr Stanisławski, bloger naukowy i dziennikarz, wiele ludowych mądrości zasłyszanych od starszych pokoleń bardzo często nie ma pokrycia w rzeczywistości. Inaczej jest właśnie z „zimnymi ogrodnikami” i „zimną Zośką”, kiedy faktycznie dni są chłodne, co jest związane z czynnikami przyrodniczymi. Nie zmienia tego nawet ocieplający się klimat.

Wciąż to się wydaje sprawdzać. Być może te ochłodzenia będą mniejsze, być może te wahnięcia będą nie tak zdecydowane, natomiast w tej chwili wydaje się, że to wciąż funkcjonuje. Podejrzewam, że jeszcze przez jakiś czas na pewno będziemy mogli korzystać z tej pradawnej wiedzy

- mówił gość Dzień Dobry TVN.

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy – co to jest?

Pod określeniami „zimna Zośka” i „zimni ogrodnicy” kryje się zjawisko klimatyczne występujące w środkowej Europie, w tym Polsce. Dochodzi do zmiany cyrkulacji i z obszarów polarnych dochodzi do nas zimne powietrze. Ostatnie wiosenne przymrozki występują w dniach 12-15 maja.

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy – skąd pochodzą nazwy?

Tradycyjnymi określeniami tych konkretnych dni są „zimni ogrodnicy”, a ich nazwy pochodzą do wspomnień ich patronów, czyli konkretnych świętych. Tymi ogrodnikami są: św. Pankracy (12 maja), św. Serwacy (13 maja), św. Bonifacy (14 maja). Liturgiczne wspomnienie św. Zofii, męczennicy rzymskiej, wypada z kolei 15 maja i stąd też właśnie określenie „zimna Zośka”. Dzień ten kończy wiosenne chłody.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
69
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0