Wyspa kuchenna – nowoczesny trend w aranżacji przestrzeni

 Andreas von Einsiedel/Getty Images
Andreas von Einsiedel/Getty Images
Wyspa kuchenna to coraz częściej spotykany element wystroju wnętrz. Rozwiązanie to może stać się inspiracją do rodzinnego gotowania oraz wspólnego spożywania posiłków. Dzięki niemu przestrzeń staje się bardziej funkcjonalna i jednocześnie przytulna.

Aranżacja wyspy kuchennej wymaga pomysłu oraz doświadczonego oka architekta wnętrz, jednak efekt końcowy może zaskoczyć. Dzięki temu elementowi duża kuchnia stanie się bardziej przytulna, a domownicy będą chętniej spędzać w niej czas. Nowa instalacja może pełnić rozmaite funkcje: sprawdzi się jako blat roboczy, miejsce do gotowania i zmywania, szafka do przechowywania sprzętów, a także instalacja oddzielająca kuchnię od przestrzeni salonu. Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze dla ciebie.

Kuchnie z wyspą – co to takiego?

Wyspa kuchenna to samodzielny mebel umieszczony najczęściej na środku kuchni. Pod względem stylu i kolorystyki powinien nawiązywać do wystroju całego pomieszczenia. Główną cechą tego elementu jest jego funkcjonalność. Na wyspie kuchennej znajduje się blat roboczy, na którym można wygodnie przygotować składniki do gotowania. Często jest na niej zamontowany zlewozmywak lub płyta indukcyjna, natomiast dolna część zawiera praktyczne szafki do przechowywania naczyń i innych akcesoriów.

Drewniane lub marmurowe blaty służą jednak nie tylko do przyrządzania posiłków, ale mogą być także miejscem ich spożywania. Płyta będzie pełniła funkcję stołu, jeśli dołączysz do niej wysokie stołki typu hoker. Jak się jednak okazuje, aranżacja wyspy kuchennej to niemałe wyzwanie i nie każda przestrzeń spełnia jej wymagania. Te innowacyjne instalacje przeznaczone są przede wszystkim dla dużych pomieszczeń. Zbyt mały metraż może okazać się niewystarczający, aby kuchnia pozostała funkcjonalna.

Jest to rozwiązanie dla osób, które uwielbiają gotować i nie boją się być w centrum uwagi. Wyspa kuchenna, a wraz z nią szef domowej kuchni, znajduje się w samym sercu pomieszczenia. Fani programów kulinarnych doskonale wiedzą, że najsłynniejsi kucharze właśnie w tak zaaranżowanych przestrzeniach prezentują swoje umiejętności.

Wyspy kuchenne – jakie rodzaje dostępne są w sprzedaży?

Na rynku dostępne są różne warianty wysp kuchennych. Oto najciekawsze z nich:

  • Wyspy kuchenne wolnostojące – to najbardziej klasyczny przykład tej instalacji. Wyspa z dużym blatem znajduje się przeważnie pomiędzy kuchnią a salonem i efektywnie oddziela część roboczą od wypoczynkowej. W zależności od preferencji można wybrać model z płytą do gotowania i okapem, blatem do przygotowywania posiłków lub zlewozmywakiem w wybranym kształcie. Niestety, okapy dołączone do wyspy nie są zbyt efektywne i pochłaniają stosunkowo niewiele oparów z gotowania.
    • Półwyspy kuchenne – w ten sposób określa się wyspy, które nie są oddzielone od reszty zabudowy i wraz z nią stanowią integralną całość. W tym przypadku blat roboczy połączony jest z kuchennymi szafkami, a całość przypomina nieco barowy stół. Takie modele służą głównie do przygotowania potraw, ale pełnią też szereg innych funkcji: można na nich umieścić płytę indukcyjną, zlewozmywak, a pod spodem zmywarkę i pralkę. Niektórzy decydują się również na dodanie szafek, aby w pełni zagospodarować przestrzeń. Realizacja tego typu pomysłów wymaga jednak większych przestrzeni.
      • Mobilne wyspy kuchenne – to dobry pomysł dla tych, którzy marzą o wyspie kuchennej, jednak nie dysponują zbyt dużym pomieszczeniem. Mobilną instalację można ustawiać zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Niestety, rozwiązanie to nie jest wolne od wad – takie modele nie będą w pełni funkcjonalne, bo nie da się w nich zamontować zlewozmywaka lub kuchenki. Jednak sprawdzi się dobrze jako blat roboczy i dodatkowe miejsce do przechowywania rozmaitych akcesoriów. Praktyczny mebel można nabyć w niektórych sklepach sieciowych lub zamówić u stolarza.

        Wyspa kuchenna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

        Ten nowoczesny element kuchennej przestrzeni może być częścią pierwotnego projektu wnętrza lub dodatkiem do już istniejącej zabudowy. Wybierając wyspę kuchenną, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów:

        • Estetyka jest ważna – pamiętaj, aby design wyspy kuchennej był dostosowany do stylistyki wnętrza. Wtedy będzie to nie tylko funkcjonalny, ale także modny element.
          • Zwróć uwagę na jakość blatu – ważne, aby przestrzeń robocza była wykonana z materiału trwałego, odpornego na uszkodzenia. Granit, marmur, egzotyczne drewno – to tylko kilka propozycji wysokiej jakości tworzyw. Ten atut wiąże się niestety z wysoką ceną.
            • Pamiętaj o niezbędnych instalacjach – jeśli decydujesz się na wybór wyspy kuchennej wolnostojącej, która będzie nie tylko blatem roboczym, pamiętaj o zaplanowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej (jeśli planujesz montaż zlewozmywaka) i elektrycznej (jeżeli interesuje cię montaż płyty indukcyjnej).
              • Zrób dokładne pomiary i plan przestrzeni kuchennej – wyspa kuchenna zwiększy funkcjonalność pomieszczenia pod warunkiem, że projekt zostanie wykonany w przemyślany sposób, z uwzględnieniem wszystkich koniecznych obliczeń.

                Dania z tuńczykiem na każdą porę dnia

                Zobacz też:

                Mleko roślinne do kawy i herbaty. Sprawdzone przepisy Łukasza Gałęckiego

                #TVNpomagajmysobie: posiłki dla głodnych i wsparcie dla restauracji

                Dziś tata robi śniadanie! Sprawdź przepisy Sebastiana Olmy

                Autor: Adrian Adamczyk

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                Materiał promocyjny

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana