Gorące tematy

W Wielkiej Brytanii trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Czy mieszkający tam Polacy będą mieli do nich dostęp?

Gorące tematy

W Wielkiej Brytanii trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Czy mieszkający tam Polacy będą mieli do nich dostęp?

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użytku szczepionkę przeciwko COVID-19, opracowaną przez Pfizera i BioNTech. Tamtejszy rząd zamówił jej 40 milionów, ponieważ, aby była skuteczna, wymaga się podania jej dwóch dawek. Szczepienia już się zaczęły. To, jak przebiegają, sprawdziła nasza dziennikarka, Anna Senkara.

Wielka Brytania rozpoczęła szczepienia

W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepione osoby w podeszłym wieku i najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem.

- Pierwsza faza objęła personel medyczny, osoby w wieku lat 80. i powyżej, pracowników domów opieki społecznej i ich pensjonariuszy - powiedział Damian Kuleta, który pracuje jako lekarz w University College Hospital w Londynie.

Dodał także, że szczepienia są dobrowolne i zalecane osobom z grup wysokiego ryzyka, a za ich wykonywanie odpowiedzialnych jest pięćdziesiąt szpitali na terenie całego kraju. Dostęp do szczepionki będą mieli również Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii i zarejestrowani w systemie opieki zdrowotnej tego kraju.

Brytyjskie gwiazdy namawiają do szczepień

Na Wyspach podejście do szczepień przeciwko COVID-19 jest zróżnicowane. Wielu mieszkańców podchodzi do nich bardzo entuzjastycznie, ale są też sceptycy. Aby zachęcić tych ostatnich do zmiany zdania, niektóre ze znanych osób zadeklarowały, że poddadzą się zabiegowi. Należą do nich m.in. muzyk Bob Geldof, królowa Elżbieta II oraz jej mąż, książę Filip.

- Przy okazji szczepienia royalsów na COVID-19 przywołuje się na Wyspach sytuację (...), kiedy to w 1957 r. królowa, po to, żeby zachęcić poddanych do szczepień, oznajmiła publicznie, że zaszczepiła na polio księcia Karola i księżniczkę Annę - powiedziała nasza dziennikarka.

Inną znaną osobą, która zadeklarowała, że podda się szczepieniu jest premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

- Prawdopodobnie zrobi to przed kamerami. Przypomnijmy, że on sam przeszedł COVID-19, a życie ratowano mu w szpitalu St. Thomas. Wyszedł z tego cało, bardzo zeszczuplał, dba o formę, ale powiedział też kilka dni temu, że cały czas czuje skutki choroby. (...) Pogorszył mu się wzrok i musi nosić okulary - wyjaśniła Anna Senkara.

>>> Zobacz także:

Dorota Wellman o walce z koronawirusem. "Napisałam testament. Na wszelki wypadek"

Red Lipstick Monster o ponownym zakażeniu COVID-19: "Moje nogi nie były w stanie dźwigać ciężaru ciała"

5 gości podczas Wigilii. Czy w ten limit wliczają się dzieci?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Anna Senkara
Co sądzisz o tym artykule?
50
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0