Światowy Dzień Środowiska
Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day, w skrócie WED) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Obchodzony jest każdego roku 5 czerwca w ponad 100 państwach świata. Ma za zadanie przypominać o konieczności zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.
Konferencja Sztokholmska w 1972 roku doprowadziła do ustanowienia programu ONZ poświęconego środowisku naturalnemu człowieka - Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UN Environment). Związki między prawami człowieka, zdrowiem oraz ochroną środowiska zostały podniesione już podczas pierwszej międzynarodowej konferencji poświęconej środowisku niezbędnemu do życia ludziom, która odbyła się w Sztokholmie w 1972 roku.
Hasłem całej inicjatywy jest "Only One Earth", czyli podkreślenie, że mamy tylko jedną Ziemię i wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni.
Światowy Dzień Środowiska. Co możemy zrobić?
Każdy z nas może zrobić coś dla naszej planety. Każde coś ma znaczenie. Kilka wartościowych propozycji opublikowała na instagramie inicjatywa 20 stopni dla klimatu.
36 polskich miast wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych
Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Według raportu z 2019 roku przygotowanego przez Europejski Trybunał Obrachunkowy, którego koordynatorem była m.in. Najwyższa Izba Kontroli, na 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie, 36 jest w Polsce. W czołówce pojawiają się także Bułgaria (której miasta znalazły się m.in. na 1 i 2 miejscu zestawienia) i Włochy.
Problemy ze smogiem w Polsce - w okresie grzewczym
Liderka zespołu ds. analiz ekonomicznych firmy Deloitte Julia Patorska wskazała, że w przypadku Polski, problem smogu najbardziej uwidacznia się w sezonie grzewczym. "Chociaż w ostatnich latach nastąpił wzrost społecznej świadomości, co do zagrożeń związanych ze smogiem, to nadal większość najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce. Na terenach wiejskich nie jest lepiej, a mieszka tam blisko 40 proc. ludności. Ostatnie dane pokazują wprawdzie pewną zmianę na lepsze, ale wciąż blisko 60 proc. Polaków mieszkających w miastach jest narażone na stężenie pyłu PM10 przekraczające unijne normy, a jego stężenie w Polsce jest drugim, co do wielkości w Europie, tuż po Bułgarii" - podkreśliła.
Smog jest przyczyną wielu chorób
Zanieczyszczenie powietrza wpływa bezpośrednio na zdrowie - jest przyczyną chorób np. układu oddechowego, krążenia i powikłań. Zgodnie z raportami międzynarodowych instytucji, smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci co dziesiątego człowieka na Ziemi. W Europie to ponad 400 tys. zgonów rocznie; w Polsce - ok. 46 tys. Zanieczyszczone powietrze oprócz wpływu na zdrowie obniża także produktywność pracy. Komisja Europejska szacuje, że całkowite koszty zewnętrzne związane z oddziaływaniem smogu na zdrowie w najbliższych latach wynosić będą pomiędzy 243 mld euro a 775 miliardów euro.
Ochrona środowiska. Zmiana kosztowna ale opłacalna
Eksperci Deloitte obliczyli, że gdyby sektory spożywczy, budownictwa, samochodowy i elektroniczny działały zgodnie z zasadami gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ), obniżyłyby emisję gazów cieplarnianych związanych z produkcją dóbr konsumowanych w Unii o 33 proc. Zysków jest jednak więcej. Lepsze gospodarowanie zasobami może zmienić gospodarkę w bardziej innowacyjną, odporniejszą i wydajniejszą. Zarówno inwestorzy indywidualni, jak i globalne firmy, coraz częściej biorą pod uwagę nie tylko koszty i zyski finansowe, ale także korzyści społeczne oraz środowiskowe. Do całkowitego przestawienia gospodarki światowej na neutralną dla klimatu potrzeba bowiem ogromnego kapitału - podkreślono.
Zobacz także:
- Leonardo DiCaprio inwestuje miliony na rzecz ochrony środowiska: " Nie możemy czekać"
- Polscy naukowcy wystosowali apel: "Sorry, nie taki mamy klimat"
- Jak zmiana klimatu wpłynie na Polskę? "Zagrożone jest zdrowie i życie wielu osób"
Źródło: PAP
Autor: Anna Kobyłka/Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Getty Images/Tomeyk