Leonardo DiCaprio inwestuje miliony na rzecz ochrony środowiska: " Nie możemy czekać"

Leonardo DiCaprio
x-news/Cover Video
Leonardo DiCaprio to nie tylko znany aktor. Od lat jest też aktywistą działającym na rzecz środowiska. We współpracy z Discovery stworzył nowy projekt, który ma pomóc nam w zrozumieniu podwodnego świata i tego, jak zapobiec przyrodniczej katastrofie.

Morza i oceany bez ryb? To niestety możliwe. Na granicy wymarcia są obecnie koralowce oraz płetwale błękitne, a odkąd trwają masowe połowy, do tego grona dołączyły rekiny i płaszczki. Leonardo DiCaprio wraz z ekipą Discovery w nowym dokumencie wyruszają w podróż dookoła Ziemi, by zbadać los podwodnego środowiska.

Leonardo DiCaprio chce pomóc planecie

Poznaliśmy go jako m.in. Jacka w "Titanicu" czy Jordana Belforta w "Wilku z Wall Street". Znakomity aktor został nagrodzony Oscarem za rolę w "Zjawie". DiCaprio swoją popularność pożytkuje, prowadząc fundację i poświęcając się ochronie środowiska.

W wieku 25 lat Leonardo na fali popularności, jaką przyniosła mu rola w "Titanicu", wygłosił podczas Dnia Ziemi w 2000 roku mowę na temat podwyższających się temperatur i zmniejszających się dzikich terenów zamieszkanych przez zwierzęta. W 1998 roku założył swoją fundację "Leonardo DiCaprio Foundation". Swój sukces aktorski wykorzystuje, by móc głośno mówić m.in. o zmianach klimatycznych.

Leonardo DiCaprio - ekolog z Hollywood

Kiedy wygrał najważniejszą nagrodę w świecie filmowym, w swojej przemowie bardzo skupił się na zmianach klimatycznych.

W filmie "Zjawa" chodzi o relacje człowieka z przyrodą i światem natury. Rok 2015 był najgorętszym w historii. Nasza ekipa filmowa musiała udać się na biegun południowy, żeby odnaleźć śnieg. Zmiany klimatu są prawdziwe i dzieją się tu i teraz. To jest największe zagrożenie, w obliczu którego stoi nasz gatunek. Nie możemy czekać - trzeba wspólnie działać

- powiedział Leonardo DiCaprio, odbierając Oscara.

W 2016 roku aktor nakręcił dla National Geographic dokument "Czy czeka nas koniec?". Przeprowadził w nim wywiady z ekspertami w kwestii kluczowych zmian w życiu każdego nas, które musimy podjąć, jeśli chcemy ocalić Ziemię. Dr Gideon Eshel zaznaczył, że przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe. Produkcja mięsa jest bowiem największym marnotrawstwem zasobów naturalnych na świecie.

Leonardo DiCaprio inwestuje miliony na rzecz ochrony środowiska

Leonardo nie tylko głośno mówi o zmianach klimatu, ale też inwestuje niemałe pieniądze w ochronę środowiska. W 2017 roku DiCaprio został inwestorem w jednej z największych firm produkujących "roślinne mięso". Jest ono mniej kaloryczne, zdrowsze dla nas i dla środowiska. Dwa lata wcześniej zainwestował 20 milionów dolarów w ekologiczne soki tłoczone na zimno. W tym samym roku przekazał również 57 milionów na firmę zajmującą się recyklingiem śmieci. Od początku działania "The Leonardo DiCaprio Foundation" przekazała ona ponad 100 milionów na różne projekty dotyczące ochrony środowiska na całym świecie.

Nowy projekt Leonardo DiCaprio

Poza wspomnianym już filmem "Czy czeka nas koniec?" aktor wyprodukował także "Lód płonie", którego był narratorem. Prapremiera dokumentu odbyła się podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2019 roku, a jednym z producentów był ojciec aktora, George DiCaprio.

Chcieliśmy zrobić film, który pokazuje piękno naszej planety i bardzo potrzebne nam rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii

- powiedział Leonardo DiCaprio.

Najnowszym projektem aktora jest dokument "The Fin Movie" w reżyserii Eli Rotha. Artysta wyrusza w podróż po całym świecie, ujawniając zagrożenie wyginięcia podwodnych gatunków. Populacje płaszczek i rekinów w ciągu ostatnich 50 lat zmniejszyły się o ponad 71 proc., a odpowiedzialne są za to głównie masowe połowy. Spadek populacji tych zwierząt nie zatrzymuje się, a wręcz zbliża do całkowitego wyginięcia. Podczas połowów ryb, do sieci trafiają przypadkiem rekiny i płaszczki. Giną na pokładzie statku, a wrzucane są z powrotem do wody. Pirackie statki bez licencji w gigantycznych ilościach łowią ryby, co prowadzi do naruszenia łańcucha pokarmowego w morzach i oceanach oraz głodu w miejscowościach nadmorskich, gdzie ryb nie ma już przy brzegach. Rekiny w Chinach są wyjątkowo łakomym kąskiem - popularnym daniem jest zupa z ich płetw. Zaangażowany w ich ochronę DiCaprio podkreśla:

Są bardzo ważnym elementem życia morskiego, regulują łańcuchy pokarmowe. Te niezwykłe zwierzęta potrafią świecić w ciemności i dożywają nawet do 400 lat!

Leonardo DiCaprio wyrusza w podróż i wraz z grupą naukowców bada los rekinów i innych podwodnych zwierząt w nowym dokumencie stworzonym wraz z Discovery. Premiera miała miejsce 13 lipca 2021 roku.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Leonardo DiCaprio przekazuje 43 miliony dolarów na ochronę zagrożonej przyrody

x-news/Cover Video

Autor: Karolina Kubicka

podziel się:

Pozostałe wiadomości