Gorące tematy

Religia na maturze? Wiceminister nie kryje entuzjazmu

Nastolatek na egzaminie zastanawia się nad odpowiedzią.

Tom Merton/Getty Images

Gorące tematy

Religia na maturze? Wiceminister nie kryje entuzjazmu

Nastolatek na egzaminie zastanawia się nad odpowiedzią.

Tom Merton/Getty Images

Czy maturzyści będą mogli wykazać się wiedzą z religii? Dziennikarka TVN 24 przewiduje, że obecny układ sił politycznych w polskim rządzie może sprzyjać takiej zmianie. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara odgrywa ważną rolę w jego życiu.

Wraca temat religii na maturze

Matura każdego roku wzbudza niemałe emocje. Wyniki mogą zaważyć o przyszłości zdających, a sam egzamin dojrzałości często ulega zmianom. Jak dotąd największą z nich było wprowadzenie obowiązku zdawania matematyki na poziomie podstawowym. Niewykluczone, że w przyszłości na maturze pojawi się nowy przedmiot. Mowa o religii.

Temat religii na maturze wraca co parę lat. Nie jest tajemnicą, że obecny minister edukacji traktuje wiarę bardzo poważnie. Po 100 dniach od objęcia nowego stanowiska, polityk udał się na Jasną Górę "z modlitwą za polską oświatę i naukę". Wcześniej, na początku stycznia, Czarnek rozmawiał z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Już wtedy pojawiły się pierwsze przypuszczenia, jakoby ich spotkanie miało dotyczyć egzaminu z religii na maturze. Justyna Sadlak z biura prasowego ministerstwa lakonicznie odniosła się do spekulacji rozmowie z TVN 24.

Spotkanie miało charakter roboczy i kurtuazyjny z nowo powołanym ministrem. Przedstawiciele KEP przybliżyli kierownictwu MEiN swoje dotychczasowe wystąpienia do MEN - skomentowała.

Jak na razie nie ustalono daty kolejnego spotkania. Wiadomo jednak, że poprzednie wystąpienia KEP dotyczyły między innymi religii na maturze.

Religia na maturze - to nie takie proste

Do matury zostały już niespełna trzy miesiące. Wprowadzenie religii do puli przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości to długi proces i nie ma mowy, żeby tegoroczni maturzyści mieli do wyboru jeszcze jeden przedmiot. W rozmowie z Justyną Suchecką z TVN 24 jeden ze współpracowników Przemysława Czarnka podkreśla jednak, że minister edukacji jest zdeterminowany.

- Może o gender to mówi po to, żeby było o nim głośno, ale o religii i Kościele zawsze wypowiada się z serca - donosi anonimowy pracownik resortu.

Wiceminister Tomasz Rzymkowski nie ukrywa, że również jest zwolennikiem religii na maturze.

-  Matura z religii? Bardzo bym chciał, bo to oznaczałoby poważne potraktowanie tego zagadnienia. Uczniowie mogą dziś zdawać różne dodatkowe przedmioty, które niekiedy nawet nie są nauczane w szkole, jak choćby historię sztuki. A przecież egzamin z religii to byłby egzamin z zakresu wiedzy teologicznej, nauki, którą mamy w Polsce również na poziomie akademickim - tłumaczy.

Obecnie nie wiadomo, czy i na jakim etapie prowadzone są rozmowy dotyczące zdawania religii na maturze. Do zmian najwcześniej mogłoby dojść dopiero za 2-3 lata. Jeden z pracowników ministerstwa twierdzi jednak, że "minister Czarnek nie zna takich ograniczeń".

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Źródło: TVN24, Justyna Suchecka |
Co sądzisz o tym artykule?
81
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0