Styl Życia

R. J. Palacio - autorka książki "Cudowny chłopak" w Polsce

Styl Życia

R. J. Palacio - autorka książki "Cudowny chłopak" w Polsce

"Cudowny chłopak" to tytuł powieści amerykańskiej pisarki R. J. Palacio. Tak samo nazywa się też film, w którym role rodziców zagrali Julia Roberts i Owen Wilson. Film niedawno był w naszych kinach, a książka "Cudowny chłopak" właśnie została wydana po polsku. Z autorką powieści R. J. Palacio spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

"Cudowny chłopak" to opowieść o inteligentnym i dowcipnym chłopcu, który z powodu zmutowanego genu ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Kiedy August idzie do szkoły, musi mierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, m.in. z ostracyzmem, uprzedzeniami i podłością. Na szczęście chłopiec spotka się również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością.

>>> Zobacz także:

Książka powstała w 2012 roku, a jej autorką jest debiutująca na rynku wydawniczym R. J. Palacio. Inspiracją do napisania książki było pewne wydarzenie:

Podczas spaceru z dziećmi, mój młodszy syn, mający wówczas 3, może 4 lata przestraszył się na widok dziewczynki, która miała zmienioną twarz. To było bardzo duże zaskoczenie i nie wiedziałam, jak się zachować. Nie przyszło mi do głowy, aby jakoś porozmawiać z tą dziewczynką. Po prostu wzięłam wózek i uciekłam, by syn się nie rozpłakał. Nie chciałam, aby widziała jego zachowanie. A potem rozmyślałam, że dla tej dziewczynki i jej mamy to mogło wyglądać tak, że chcę ochronić syna przed jej wyglądem. Uznałam też, że to straszna sytuacja, gdy nie możesz stanąć twarzą w twarz ze światem, bo świat nie chce patrzeć na ciebie. To sprawiło, że napisałam tę książkę.

- powiedziała R. J. Palacio.

Książka "Cudowny chłopak" jest niezwykle wzruszająca, co potwierdzają reakcje osób, które po nią sięgnęły.

Miałem mokre oczy, gdy czytałem książkę.

- przyznał Marcin Sawicki.

Nie pan pierwszy. Znam pewnego nauczyciela, a jest to wielki facet, z wyglądu jak kulturysta. Nikt nie podejrzewałby go o płacz podczas czytania książki. I on opowiedział mi, że podczas lekcji dla siódmej klasy czytał moją książkę na głos i zaczął płakać. Bardzo się zawstydził, ale dzieci zachowały się wspaniale, bo podeszły do niego i zaczęły go pocieszać.

- powiedziała R. J. Palacio.

Książka sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Co sądzisz o tym artykule?
66
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0