Pralka – gdzie ją wstawić? W łazience, a może w zabudowie w kuchni?

pralka
StockSnap/Pixabay
Gdzie umieścić pralkę – w kuchni czy łazience? Większość osób z podobnym problemem stawia na to drugie rozwiązanie. Nie zawsze jednak ma się na tyle dużo przestrzeni w łazience. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest wstawienie pralki do kuchni.

Projektowanie domu czy mieszkania to niełatwa sprawa. Najtrudniejszymi przestrzeniami do zaaranżowania zdecydowanie są łazienki i kuchnie, ponieważ muszą być funkcjonalne. Posiadając łazienkę niewielkich rozmiarów, często stajemy przed dylematem, gdzie wstawić pralkę. Świetną alternatywą okazuje się pralka pod blatem w kuchni. Przy szukaniu odpowiedniego miejsca dla pralki, warto zwrócić uwagę na wady i zalety obu rozwiązań.

Klasyczny wybór, czyli pralka w łazience

Wybór lokalizacji dla pralki zależy od wielu czynników. Niewielkie mieszkania mają często za mało przestrzeni, aby stworzyć pomieszczenie gospodarcze na oddzielną pralnię. Urządzenie piorące wymaga podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej, co automatycznie sugeruje wstawienie pralki do łazienki lub kuchni. Łazienka jest miejscem, które kojarzy się z higieną i czystością. Obecność pralki w tym pomieszczeniu jest wyborem wielu osób. Zastanawiając się nad aranżacją mieszkania, warto zwrócić uwagę na wady i zalety posiadania pralki w łazience.

Patrząc na korzyści, możemy zauważyć, że wybór łazienki wiąże się z naszymi przyzwyczajeniami. Ciężko nam wyobrazić sobie przechowywanie detergentów do prania czy kosza na bieliznę w innym miejscu niż właśnie tam. Pojemnik na ubrania znajdujący się w tym samym miejscu co pralka ułatwia segregację ubrań i sprawne ustawianie programu w pralce. Jest to idealne miejsce, tym bardziej, jeśli w łazience zainstalowana jest suszarka. Dzięki temu nie musimy przenosić mokrych rzeczy w inne miejsce. Poza tym pralka w łazience nadaje charakterystyczny styl przestrzeni i tworzy spójną całość z aranżacją. Nowoczesny design i estetyczne wykonanie sprawiają wrażenie ekskluzywności.

Wstawienie pralki do łazienki ma także słabe strony. Tym bardziej, gdy nie mamy wystarczającej przestrzeni na ulokowanie w niej pralki. Urządzenia piorące są spore i zajmują wiele miejsca. Aranżując przestrzeń kąpielową, należy kierować się funkcjonalnością i wygodą. Za ciasne pomieszczenie będzie nam sprawiało wiele kłopotów. Co więcej, urządzenie piorące podczas pracy jest dosyć głośne, co może okazać się niezwykle uciążliwe dla osób, które uwielbiają zażywać długich kąpieli.

Pralka w kuchni – alternatywny wybór zyskujący na popularności

Decyzja o ulokowaniu pralki w kuchni to nie zawsze nasze pierwotne założenie. Często okazuje się, że dysponujemy małą łazienką, w której nie zmieści się sprzęt piorący. Wybierając przestrzeń kuchenną świadomie, dobieramy miejsce na pralkę zgodne z naszym sposobem prowadzenia domu. Kuchnia wydaje się miejscem idealnym dla pralki, zwłaszcza że możemy ją bez problemu podłączyć do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jednak, tak jak w przypadku umiejscowienia pralki w łazience – to rozwiązanie również posiada swoje dobre i złe strony.

Największą zaletą decyzji o wyborze przestrzeni kuchennej jest możliwość zabudowy pralki w kuchni. Dzięki temu możemy sprytnie ukryć sprzęt piorący pod blatem, co nie zaburzy harmonii aranżacji. Pralki, wykorzystujące najnowsze technologie, są niezwykle ciche. Warto jednak pamiętać, aby zamontować pralkę w zabudowie tak, by nie generowała dodatkowych hałasów spowodowanych obijaniem się o sąsiadujące segmenty meblowe. Pralka w tej lokalizacji to także świetne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wszystko pod kontrolą. Możemy zatem łączyć wykonywanie kilku czynności i lepiej gospodarować naszym czasem.

Wstawienie pralki do kuchni wiąże się także z wadami. Jeżeli posiadamy nieco starszy sprzęt, możemy doświadczyć nieprzyjemnego hałasu, który może przeszkadzać w wykonywaniu czynności kuchennych. Dodatkowo, jeżeli nie chcemy zabudowywać pralki, jej wygląd może zmniejszyć estetykę aranżacji otoczenia. Problematyczne może okazać się także przechowywanie brudnych ubrań oraz detergentów do prania. W łazience możemy wyznaczyć na to odpowiednie miejsce – w przypadku kuchni zostaje zaburzona funkcjonalność pomieszczenia. W dodatku przetrzymywanie brudnej bielizny w przestrzeni kuchennej jest niehigieniczne. Obecność pralki tam, gdzie gotujemy i spożywamy posiłki, może wiązać się z mieszaniem zapachów. Aromaty przygotowanych potraw mogą przeplatać się z chemicznym zapachem płynów i proszków do prania, co skutecznie zmniejszy nasz apetyt na posiłek.

Zobacz też:

Gadżety do łazienki – na co warto postawić, aby ułatwić sobie codzienne życie?

Jak prać wełnę merino? Praktyczny poradnik

Jak używać orzechów do prania? Czy można zastąpić nimi proszek?

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości