Dom

Idealna pralka dla alergików. 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

kot w pralce pralka dla alergikow

Fot. Image Source / Getty Images

Dom

Idealna pralka dla alergików. 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

kot w pralce pralka dla alergikow

Fot. Image Source / Getty Images

Wybór odpowiedniej pralki dla alergików i osób ze skłonnością do podrażnień skórnych to nie lada wyzwanie. Zależą od niego codzienny komfort i zdrowie użytkowników sprzętu. Podpowiadamy, jakie funkcjonalności są niezbędne oraz przydatne w przypadku skłonności do alergii i na co powinniśmy zwrócić uwagę, poszukując idealnej pralki dla alergików.

Osoby ze skłonnościami do alergii i podrażnień skórnych muszą szczególnie dbać o czystość ubrań i innych tkanin, z którymi mają kontakt na co dzień. Dlaczego? Ponieważ jedną z najczęstszych przyczyn alergii są odchody roztoczy kurzu domowego – to właśnie one w dużych ilościach osadzają się na używanych przez nas codziennie tkaninachInnymi czynnikami mogącymi wpłynąć na zaostrzenie alergii są pyłki oraz resztki detergentów pozostające na ubraniach. Wszystkie te zanieczyszczenia można usunąć w praniu – ale nie jakimkolwiek. Istotne jest, by wybrać pralkę z kilkoma funkcjonalnościami pozwalającymi na skuteczne rozprawienie się z kurzem, roztoczami, bakteriami i substancjami drażniącymi. W co powinna być zatem zaopatrzona idealna pralka dla alergików?

  1. System antybakteryjny i usuwający roztocza
  2. Program z dokładnym płukaniem
  3. Technologie dbające o ubrania
  4. Rozwiązania ekologiczne
  5. Program dedykowany dziecięcym ubrankom i zabawkom

1. System antybakteryjny i usuwający roztocza

Podstawą dobrej pralki dla alergików jest dedykowany program prania, który w skuteczny sposób usunie bakterie, roztocza i inne drobnoustroje mogące wywołać uczulenie. Ważne jest, by walka z bakteriami i roztoczami nie oznaczała po prostu zastosowania wysokiej temperatury – to bowiem w dłuższej perspektywie może uszkodzić prane tkaniny. Najlepiej sprawdzą się pralki wyposażone w aktywną substancję antybakteryjną z jonami srebra, która pozwoli na skuteczne i bezpieczne dla ubrań usunięcie alergenów. Substancja ta uniemożliwi również rozwój nowych drobnoustrojów w pralce pomiędzy kolejnymi seriami prania, dzięki czemu zachowa jej wnętrze świeże i czyste.

 

2. Program z dokładnym płukaniem

W przypadku prania u alergików kluczowy jest etap płukania. To właśnie dokładne płukanie wyeliminuje pozostające na tkaninach resztki detergentów, które mogą podrażnić wrażliwą skórę osoby z alergią. Poszukując idealnej pralki, powinniśmy zatem zwracać uwagę na obecność specjalnego programu dedykowanego alergikom, oferującego intensywne i dogłębne płukanie. Należy również pamiętać, że w przypadku dobrej pralki płukanie dokładne nie powinno oznaczać po prostu płukania dłuższego. Ponieważ alergicy muszą prać swoje rzeczy szczególnie często, idealna dla nich pralka pozwoli zaoszczędzić czas i wykona odpowiednie płukanie w sposób szybki, a jednocześnie efektywny.

3. Technologie dbające o ubrania

Pralka jest sprzętem, z którego alergicy korzystają szczególnie często, by zminimalizować swój kontakt z podrażniającymi skórę zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Częste prania stanowią jednak wyzwanie dla tkanin – zwłaszcza tych delikatnych. Dlatego idealna pralka dla alergików będzie wyposażona w rozwiązania technologiczne chroniące ubrania przed zniszczeniem, nawet przy systematycznym praniu. Będą to między innymi specjalna, delikatna dla tkanin struktura bębna czy funkcja zmieniająca parametry prania tak, by ubrania po wyjęciu z pralki miały jak najmniej zagnieceń. Dla alergików, piorących swoje rzeczy częściej niż inni, funkcjonalności te są podstawą i najskuteczniejszą ochroną ubrań przed zbyt szybkim zużyciem.

4. Rozwiązania ekologiczne

Częste prania mogą wpływać nie tylko na stan naszych ubrań, lecz także na nasz portfel i środowisko. Im częściej pierzemy, tym więcej wody zużywamy, dlatego w przypadku pralki dla alergików rozwiązaniem absolutnie niezbędnym jest tryb ekologiczny. Mechanizm taki powinien kontrolować ilość wody, temperaturę i obroty silnika, dostosowując je do wielkości załadunku. W ten sposób zwiększa się wydajność urządzenia, a do wyprania mniejszych partii odzieży zużywa się analogicznie mniejszą ilość wody. Dzięki temu nie trzeba czekać, aż uzbiera się większa liczba brudnych rzeczy – prać można drobniejszymi partiami, tak często, jak to potrzebne, bez negatywnych skutków dla naszego portfela i środowiska.

 

Jak często robisz pranie?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

5. Program dedykowany dziecięcym ubrankom i zabawkom

Szczególnie wymagającymi użytkownikami pralek są rodzice najmłodszych alergików. Roztocza i bakterie, szkodliwe dla dzieci ze skłonnościami do alergii, znajdują się w dużych ilościach nie tylko na ich ubrankach, lecz także na zabawkach, kocykach i innych tkaninach, z którymi maluchy mają kontakt na co dzień. Dlatego tak ważne jest, by wszystkie te przedmioty prać regularnie – najlepiej z programem dedykowanym dziecięcym ubrankom i zabawkom. Gdy poszukujemy pralki idealnej dla alergików, powinniśmy zwrócić uwagę na obecność takiego programu, pamiętając o potrzebach naszych najmłodszych domowników.

Zobacz także:

 

Zobacz film: Pranie pościeli. O czym należy pamiętać? Źródło: Dzień Dobry TVN

belka sponsorska Sharp mniejsza

fot. Sharp


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
66
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0