Jak się pozbyć kurzolubków?
Nasze babcie oraz mamy wietrzyły pościel regularnie, o każdej porze roku. W ten sposób pozbywały się żyjących w pościeli drobnoustrojów takich jak kurzolubki, czyli roztocza kurzu domowego. Wśród tej grupy wyróżniamy 47 gatunków roztoczy, z czego w kurzu domowym jest ich aż 15. Dlatego tak ważne jest regularne wietrzenie pościeli.
Kiedy wietrzyć pościel?
Zimą wietrzyć należy w dni mroźne. Nie wietrzymy pościeli, kiedy mamy dużą wilgotność powietrza oraz opady deszczu. Im bardziej słoneczny dzień, tym lepiej. Kurzolubki i inne roztocza nie lubią światła słonecznego. Pod wpływem słońca drobnoustroje będą uciekać.
Jeżeli aura za oknem nie sprzyja wietrzeniu, ważne, by każdego dnia ścieląc łóżko, porządnie wytrzepać poduszki oraz kołdrę. Roztocza lubią się kumulować zwłaszcza w bryłkach puchu lub pierza, które wypełniają poduszki. Dlatego w czasie trzepania pościeli należy je dokładnie rozdzielać. Pani Ewa zwróciła uwagę, że drobnoustroje preferują materiały naturalne. Jeżeli wybierzemy wkłady syntetyczne, roztoczy będzie nieco mniej.
Wymrażaj regularnie maskotki dziecka
Ewa Sady zachęca również do tego, by od czasu do czasu zamrozić również pluszowe zabawki dziecka. Jeżeli przemrozimy maskotki przez cały dzień, wówczas pozbędziemy się dużej ilości drobnoustrojów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN