Newsy

Potwierdzono obecność indyjskiego wariantu koronawirusa w Polsce. W Indiach rekord zgonów

Test na koronawirusa

Prapass Pulsub/Getty Images

Newsy

Potwierdzono obecność indyjskiego wariantu koronawirusa w Polsce. W Indiach rekord zgonów

Test na koronawirusa

Prapass Pulsub/Getty Images

Polski dyplomata, który niedawno wrócił z Indii jest nosicielem indyjskiego wariantu koronawirusa. Informację tę potwierdził wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

Dyplomata z indyjskim wariantem koronawirusa w Polsce

U ewakuowanego z Indii polskiego dyplomaty potwierdzono indyjski wariant koronawirusa – poinformował w niedzielę (2.05) PAP prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Chory na COVID-19 dyplomata, wraz z rodziną (również chorą żoną w ciąży oraz czwórką dzieci) został w poprzednią niedzielę przetransportowany do Polski specjalnym samolotem

W akcję transportu zaangażował się szereg podmiotów - Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Zdrowia, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, Lotnicze Pogotowie Ratowniczego oraz PL LOT.

Dyplomata przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie. Nadal toczą się badania, które mają pokazać, czy wariant ten stanowi większe zagrożenie od innych.

Indyjski wariant koronawirusa

Wariant indyjski nie został dotąd szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki, lecz w Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W reakcji na dramatyczną sytuację w Indiach wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju.

W ciągu ostatniej doby w Indiach potwierdzono 392 488 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Natomiast liczba zgonów w wyniku COVID-19 wzrosła o rekordową liczbę 3689.

Łączna liczba odnotowanych w Indiach infekcji wzrosła w niedzielę do 19,56 mln. W wyniku COVID-19 zmarły dotąd łącznie 215 542 osoby.

Zobacz wideo: Dzienny rekord zgonów w Indiach. Powstają masowe stosy pogrzebowe

RUPTLY/x-news

Zobacz także:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
69
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
02.05.2021
Meg
1,5miliarda ludzi w Indiach