Był absolutnie wybitnym pianistą. Muzykę pisał i nią żył. Jego przejmującą historię poznaliśmy w filmie "Pianista". Bliscy Władysława Szpilmana, chcąc wciąż popularyzować jego twórczość, przekazują pamiątki po zmarłej legendzie na aukcję. Co znalazło się wśród nich?
Wspomnienie Władysława Szpilmana
Urodził się w 1911 roku w żydowskiej rodzinie, w Sosnowcu. Najpierw studiował w Warszawie, potem wyjechał do Berlina, gdzie tworzył swoje pierwsze utwory symfoniczne. W połowie lat 30. ubiegłego wieku dostał angaż w Polskim Radiu. To właśnie on, 23 września 1939 roku wśród ogłuszającego huku bomb, ledwo mogąc dosłyszeć dźwięki fortepianu, grał przez pół godziny ostatni recital utworów Fryderyka Chopina w rozgłośni. Historię Władysława Szpilmana cały świat poznał w 2002 r., kiedy stała się kanwą słynnego "Pianisty" Romana Polańskiego. Druga wojna światowa doświadczyła go dramatycznie, a on sam niechętnie wracał do tamtego czasu. Grał i tworzył do końca swoich dni.
Fortepian towarzyszył nam wszystkim od rana, każdego dnia, (…) pisanie piosenki trwało u niego 20 sekund
- wspomina Andrzej Szpilman, syn kompozytora.
Niewiele osób wie, że Władysław Szpilman tworzył także muzykę rozrywkową. Współpracował między innymi z Violettą Villas i Ireną Santor.
Usłyszałam opinię pana Szpilmana: 'niewiele umie, ale niech się uczy', to było dla mnie właściwie wyważenie drzwi
- mówi Irena Santor.
Szpilman od razu wiedział, czy ktoś ma talent. Potrafił rozpoznać głos i muzykalność. Był znakomitym muzykiem, świetnym kompozytorem i niezwykłym człowiekiem. Zmarł w 2000 roku. Teraz, jego synowie zdecydowali się przekazać wyjątkowe pamiątki po ojcu na aukcję. Chcą popularyzować jego twórczość.
Pamiątki po Władysławie Szpilmanie
Już 22 września br. w DESA Unicum w Warszawie odbędzie się wyjątkowa aukcja pamiątek po wybitnym kompozytorze.
To jest bardzo ciekawy projekt. Po raz pierwszy w Polsce rzeczy po tak znanej osobie są wystawione na aukcję. Rzeczy, które same w sobie mogą stanowić większą, lub mniejszą wartość, ale tę wartość stanowi ich historia i to, kto je posiadał
- mówi Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego.
Jak dodaje, aukcja ma rozpowszechniać postać Władysława Szpilmana, a świeckie relikwie mają stać się częścią życia innych ludzi. Co znalazło się w kolekcji?
Mamy dwa przedmioty, które przetrwały wojnę. Zegarek omega, który w 1937 roku kupił w Paryżu i pióro Mont Blanc
- tłumaczy.
Oprócz tego, będzie można wylicytować partyturę suity "Życie maszyn", a także wyjątkowo dobrze zachowany fortepian, na którym grał mistrz.
Ze względu na pandemię, aukcja odbędzie się tylko za pośrednictwem internetu i telefonów. Zobaczcie całą rozmowę:
Zobacz też:
Przyjęła 3 tysiące porodów w Auschwitz. Oto niezwykła historia położnej Stanisławy Leszczyńskiej
76 lat temu wybiła godzina „W”. "Od powstańców możemy się nauczyć, jak żyć dzisiaj"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Korytowska
Reporter: Miłka Fijałkowska