"Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem. Gry wojenne polskiego podziemia" to najnowsza książka dziennikarza i historyka Michała Wójcika. Autor przybliża w niej postać Rywki Tajtelbaum. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o tej niezwykłej postaci widzom.
Do getta w Białymstoku trafili znakomici artyści. Byli oni zmuszani przez nazistów do kopiowania największych dzieł świtowego malarstwa. Co stało się z tymi obrazami? Jaki los spotkał ich twórców? Dowiecie się tego z naszego materiału.
19 kwietnia w Muzeum POLIN odbędzie się premiera spektaklu na motywach książki "Mama zawsze wraca" Agaty Tuszyńskiej, która opowiada historię ocalałej z Zagłady Zofii Zajczyk.
Gela Seksztajn była jedną z malarek tworzących środowisko żydowskiej kultury w stolicy. Zaczęła osiągać dojrzałość artystyczną i zyskiwać uznanie krytyków tuż przez swoją śmiercią. Niedawno powstała książka o tej niezwykłej postaci.
Siostry Spiegiel dorastały w czasie drugiej wojny światowej. Przeżyła tylko Ariana. Po drugiej z dziewcząt pozostał jednak pamiętnik - "Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu". Po raz pierwszy opublikowano go w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Kim była jego autorka? W jakich okolicznościach zginęła?
Dali mu schronienie, ryzykując własne życie. Chcąc odwdzięczyć się za okazane dobro, Roman Polański intensywnie szukał rodziny Buchałów. Odnalazł wnuka ludzi, którzy go ocalili. Teraz reżyser udaje się w sentymentalną podróż.
Był absolutnie wybitnym pianistą. Muzykę pisał i nią żył. Jego przejmującą historię poznaliśmy w filmie "Pianista". Bliscy Władysława Szpilmana, chcąc wciąż popularyzować jego twórczość, przekazują pamiątki po zmarłej legendzie na aukcję. Co znalazło się wśród nich?
Lunik IX to romskie osiedle, które znajduje się na terenie Koszyc. Określane jest mianem największego cygańskiego getta na świecie. Bezrobocie sięga tam blisko 90 proc. Jakiś czas temu odwiedzili je: podróżnik Wojciech Grabowski, vloger Mikołaj "Vonsky" Teperek i fotograf Mateusz "Rover" Pustuła. O swoich wrażeniach z pobytu opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. W studiu gościliśmy również antropolog dr Joannę Talewicz-Kwiatkowską. Dlaczego Słowacja nie jest w stanie pomóc ludziom mieszkającym na osiedlu Lunik IX?
Z okazji, zbliżającej się 75. rocznicy powstania w warszawskim getcie, w studiu Dzień Dobry TVN, o Warszawie przedwojennej i dzisiejszej, o wojnie i o powstaniu w getcie, opowiedział nam Szewach Weiss: "To była zemsta, to była odwaga, to była inna śmierć. Oni próbowali sobie wybrać inną śmierć...".
Działaczka społeczna i autorka książek dla dzieci Elżbieta Ficowska urodziła się w warszawskim gettcie. Życie zawdzięcza Irenie Sendlerowej i jej współpracownikom - kiedy miała sześć miesięcy wywieźli ją w bezpieczne miejsce. Metryką Pani Elżbiety jest srebrna łyżeczka, na której wygrawerowane było jej imię i data urodzenia. W jaki sposób wywieziono ją z getta? Co się stało z jej biologicznymi rodzicami? Jak potoczyło się jej życie po wojnie? Czy ma zamiar spisać swoją historię? Pani Elżbieta była gościem Dzień Dobry TVN.
W Łodzi powstały zdjęcia do amerykańskiego filmowego dokumentu fabularyzowanego „Kto napisze naszą historię”. Jego fabuła opowiada o Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego tzw. Archiwum Ringelbluma. Producentką filmu jest młodsza siostra Stevena Spielberga - Nancy. Produkcja była realizowana z udziałem polskiej ekipy i znanych aktorów. W postać Racheli Auerbach wcieliła się Jowita Budnik. Aktorkę oraz prof. dr hab. Pawła Śpiewaka, dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Na czym polega niezwykłość Archiwum Ringelbluma? Grupa archiwistów działała w konspiracji aż trzy lata. Jak udało im się utrzymać działania w tajemnicy?
Żydowski Instytut Historyczny otrzymał niedawno nietypowy dar. Prof. Anita Prażmowska, polska historyczka z London School of Economics, przekazała do jego zbiorów 39 pocztówek, które w czasie wojny wysłane zostały z warszawskiego getta do, przebywającej w Londynie, Tamary Deutscher. Ich lektura jest nietypową lekcją historii, która pozwala na poznanie realiów w jakich żyli wówczas ludzie. O pocztówkach oraz o murach, które wciąż dzielą ludzi na świecie, rozmawialiśmy z Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego.