Opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą pomagać im w wynajęciu pracownika seksualnego. Tak orzekł sąd

kobieta na wózku inwalidzkim
Zero Creatives / Getty Images
Źródło: Cultura RF

Brytyjski sąd podjął przełomową decyzję, która może odmienić losy wielu osób. Prawnicy pochylili się nad życiem seksualnym osób z niepełnosprawnościami, które są uzależnione od swoich opiekunów. O finale historii poinformował "The Telegraph".

Czy niepełnosprawni mogą umawiać się na seks?

Osoby z tym zaburzeniem genetycznym mogą prowadzić normalne życie seksualne, choć większość z nich pozostaje bezpłodna.

W świetle obowiązującego w Wielkiej Brytanii prawa, opiekunowie niepełnosprawnych nie mogą ułatwiać swoim podopiecznym kontaktów płciowych. Ustawa z 2003 roku mówi, że "pracownik opieki, który celowo namawia do podjęcia kontaktów seksualnych podopiecznego z zaburzeniami psychicznymi lub czyni je możliwym podlega karze pozbawienia wolności do lat dziesięciu". I to właśnie ten zapis stanowił zalążek sądowej debaty.

U nastolatków objawem schorzenia jest opóźnione dojrzewanie płciowe, brak charakterystycznego dla mężczyzn owłosienia, niewystępowanie mutacji głosu, a także ginekomastia.

Asystenci seksualni osób niepełnosprawnych

Zadaniem sądu było ustalenie, czy opiekunowie mężczyzny, pozwalając na jego spotkanie z prostytutką, popełnią przestępstwo. Sprawą zajął się Sąd Ochrony (Court of Protection) stojący na straży praw osób z zaburzeniami psychicznymi i ubezwłasnowolnionych. Sędzia prowadzący sprawę uznał, że działanie, o którym mowa w przedmiocie sprawy, nie powinno być penalizowane.

W przeszłości prawo uniemożliwiało osobom z zaburzeniami psychicznymi nawiązywanie relacji o charakterze seksualnym. Celem prawa nie jest zakazywanie stosunków płciowych

- powiedział sędzia Hayden.

Zaznaczył również, że nadrzędnym zadaniem jest ochrona chorych psychicznie przed nadużyciami ze strony osób, którym ufają. Istnieje możliwość, że orzeczenie zostanie uchylone przez sąd apelacyjny.

Mężczyzna, którego dotyczyła sprawa, został oceniony jako niezdolny do decydowaniu o miejscu zamieszkania, finansach oraz leczeniu. Stwierdzono jednak, że ma on prawo podejmować decyzje dotyczące jego życia płciowego. Warunkiem niezbędnym do umożliwienia choremu kontaktu z pracownikiem seksualnym jest jasne wyartykułowanie takiej potrzeby przez zainteresowanego. W tej konkretnej sprawie warunek został spełniony.

W Wielkiej Brytanii prostytucja jest legalna, jednak szereg działań związanych z płatną miłością jak np. sutenerstwo czy prowadzenie domów publicznych jest zabronione. Osoby zainteresowane mogą skorzystać więc z usług asystentów i asystentek seksualnych dla osób niepełnosprawnych. Podstawowym warunkiem jest psychiczna zdolność do podejmowania decyzji i ukończone 18 lat.

Seksualni asystenci są opłacani z narodowych funduszy w Szwajcarii i Holandii. Specjaliści z tego zakresu pracują również w Czechach.

Zobacz też:

Ksiądz żądał dopłaty za komunię. Sprawdziliśmy, ile trzeba wydać na tę uroczystość

Ola Żebrowska walczy ze spodniami sprzed ciąży. Fani: "Takie życie, takie są realia"

Ogromne kolejki do szczepień przeciw COVID-19 w majówkę. Rząd zapowiada uruchomienie rezerw

Zobacz wideo: Największe grzechy przeciwko seksualności. Prof. Zbigniew Izdebski wyjaśnił, jaki wpływ na życie seksualne ma pandemia

Autor: Adam Barabasz

Źródło: telegraph.co.uk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie