Nie żyje sędzia, która walczyła o prawa kobiet. "Straciliśmy ukochaną koleżankę"

Świeca
NetPix/Getty Images
Źródło: iStockphoto
W Stanach Zjednoczonych, w wieku 87 lat zmarła sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg. Jej śmierć spowodowana była powikłaniami związanymi z chorobą nowotworową. - Była niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości - oświadczył prezes SN USA John Roberts.

Nie żyje Ruth Ginsburg

Ruth Ginsburg była najstarszą liberalną sędzią Sądu Najwyższego. Była szczególnie wyczulona była na sprawy dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry i orientację seksualną.

Nasz naród stracił historycznego prawnika

- napisał w oświadczeniu prezes Sądu Najwyższego USA John Roberts

W Sądzie Najwyższym straciliśmy ukochaną koleżankę. Dzisiaj opłakujemy ją, ale z pewnością przyszłe pokolenia będą pamiętać Ruth Bader Ginsburg taką, jaką znaliśmy - niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości

Od 2009 roku cierpiała na raka trzustki, a wcześniej na na raka jelita grubego. W grudniu 2009 roku miała operacyjnie usuwane zmiany na płucach. W lipcu tego roku poinformowała, że poddaje się chemioterapii w związku z nawrotem choroby nowotworowej, lecz nie zamierza rezygnować z pracy w SN.

Ostatnie problemy zdrowotne Ginsburg podsyciły spekulacje o jej ewentualnym przejściu w stan spoczynku, co pozwoliłoby prezydentowi Donaldowi Trumpowi na mianowanie bardziej konserwatywnego sędziego.

Śmierć Ruth Bader Ginsburg dotknęła wielu Amerykanów, którzy zaczęli składać kwiaty na schodach przed Sądem Najwyższym USA.

Zadania Sądu Najwyższego USA

Składający się z dziewięciu sędziów Sąd Najwyższy jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest też kontrola zgodności z konstytucją działań władzy ustawodawczej i wykonawczej. Swoimi orzeczeniami odgrywa ogromną rolę w życiu politycznym.

Sędziowie Sądu Najwyższego USA są wyznaczani przez prezydenta, ale ich kandydatury musi zatwierdzić Senat. Są mianowani dożywotnio. Od 2018 r. przeważają w nim konserwatywni sędziowie. Do takiej sytuacji doszło, kiedy na emeryturę odszedł umiarkowany sędzia Anthony M. Kennedy, a na jego miejsce Donald Trump powołał Bretta Michaela Kavanaugha. Nominacja tego ostatniego wywołała burzę w USA, ponieważ był oskarżony o molestowanie seksualne przez dr Christine Blasey Ford. Do zdarzenia miało dojść na licealnej imprezie w latach 80. XX w. W proteście wzięły udział m.in. modelka Emily Ratajkowski i aktorka komediowa Amy Schumer.

>>> Zobacz także:

Winston Groom nie żyje. Autor "Forresta Gumpa" miał 77 lat

50. rocznica śmierci Jimiego Hendrixa. Wspominamy legendarnego gitarzystę

Przyjaciele o Gienku Losce: "Artysta nie umiera, artysta żyje wiecznie"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości