Udomawianie kotów rozpoczęto, gdy tylko ludzie zorientowali się, jak skutecznymi są one łowcami i jak łatwo nawiązują przyjaźń z człowiekiem. W późniejszych wiekach koty cieszyły się prawdziwą czcią i uwielbieniem – starożytni Egipcjanie traktowali je jak istoty półboskie. Obecnie koty domowe przez wielu uważane są za wspaniałych rodzinnych towarzyszy. Zarejestrowano już kilkadziesiąt oficjalnych kocich ras, wśród których znajduje się także... największy kot domowy świata .
Największy dziki kot na świecie
Wiele gatunków dzikich kotów wymarło na przestrzeni wieków. Los ten dotknął m.in. tygrysa szablozębnego, lwa jaskiniowego czy lwa amerykańskiego. Również wiele ze współczesnych dzikich kotów znajduje się na skraju wyginięcia – z tego względu część coraz rzadziej występuje już w naturalnych warunkach.
Oto największe koty na świecie :
- Lygrys – kot powstały w wyniku skrzyżowania samca lwa z samicą tygrysa. Osiąga wagę nawet 450 kilogramów, wysokość 165 centymetrów i długość 370 centymetrów. Ten największy dziki kot na świecie hodowany jest obecnie jedynie w niewoli.
- Tygrys syberyjski – występuje przede wszystkim na terenie Rosji, w górach Sichote-Aliń. Niewielkie populacje tego gatunku można spotkać także na terenie Chin i Korei Północnej. Tygrys syberyjski może ważyć nawet 390 kilogramów i osiągać 122 centymetry wysokości i 350 długości.
- Tygrys bengalski – zamieszkuje lasy tropikalne, liściaste, namorzynowe oraz bagienne. Jego największa populacja występuje w Bangladeszu oraz w Nepalu. Tygrys bengalski może ważyć nawet 388 kilogramów, osiągać wysokość do 110 centymetrów i 322 centymetry długości.
- Lew – kot nazywany królem zwierząt występuje przede wszystkim na południowoafrykańskiej sawannie. Można go spotkać również w północno-zachodnich Indiach. Największe osobniki tego gatunku ważą nawet 313 kilogramów i mierzą do 123 centymetrów wysokości i 270 długości.
- Jaguar – to największy kot na zachodniej półkuli oraz posiadacz najsilniejszych szczęk spośród wszystkich kotowatych. Obecnie występuje jedynie w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. W przeszłości występował także na terenie Azji, Europy i Afryki. Jaguar może ważyć do 160 kilogramów i mierzyć nawet 76 centymetrów wysokości i 195 długości.
Największy kot świata – domowy
Oczywiście nawet największe koty domowe świata nie dorównują pod względem wagi czy długości swoim dzikim krewniakom. Niemniej jednak potrafią osiągać naprawdę imponujące rozmiary.
Jakie są największe koty domowe na świecie?
- Ashera – to nie tylko największa rasa kotów na świecie , ale także rasa zarezerwowana jedynie dla najbogatszych. Jeden kociak może kosztować od 15 do 125 tysięcy dolarów. Ashera to rasa powstała na skutek skrzyżowania kota domowego, lamparta i serwala. Z wyglądu przypomina dzikiego kota, z charakteru jest to jednak przyjazny mruczek. Dorosłe osobniki ważą około 15 kilogramów i osiągają nawet 120 centymetry długości.
- Savannah – ta rasa, która powstała w wyniku połączenia serwala i kota domowego. Na tle innych kotów domowych savannah wyróżniają się ogromnym zamiłowaniem do wody – są doskonałymi pływakami. Najwięksi przedstawiciele tej rasy osiągają wagę 12 kilogramów i nawet 45 centymetrów wzrostu.
- Maine coon – w odróżnieniu od ashera i savannah ten ogromny kot domowy cieszy się od lat dużą popularnością. Rasa wyróżnia się gęstą, długą sierścią, muskularną sylwetką, ogromnym, puszystym ogonem oraz dużymi uszami z pędzelkami. Zwłaszcza ta ostatnia cecha nadaje maine coonom wygląd dzikich rysi. Koty tej rasy mogą ważyć nawet 11 kilogramów i mierzyć około metra. Co ciekawe, największy kot świata – maine coon o imieniu Stewie, trafił do Księgi rekordów Guinnessa. Pięcioletni kocur miał aż 123 centymetry długości – mniej więcej tyle, ile osiąga dorosła pantera śnieżna.
- Ragdoll – rasa, której nazwa nie bez powodu oznacza szmacianą lalkę (z ang. rag doll ). Koty wyhodowane a USA przez Annę Baker zachowują się niczym prawdziwe przytulanki – kiedy właściciel bierze ragdolla na ręce, zrelaksowany kot swobodnie zwisa, niczym szmaciana lalka. Samce tej rasy mogą ważyć około 10 kilogramów i mierzyć do 70 centymetrów długości.
- Kot bengalski – rasa ta powstała ze skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem bengalskim. Z charakteru kot bengalski to miły i towarzyski mruczek, jednak jego wygląd nie pozostawia złudzeń co do dzikich przodków. Bengale posiadają centkowaną sierść, smukłą sylwetkę i długie kończyny. Ponadto, są jednymi z największych kotów domowych – ich waga może wynosić 9 kilogramów, a długość nawet 1 metr.
Zgodnie z Księgą rekordów Guinnessa, tytuł największego domowego kota na świecie wciąż należy do Himmiego z Australii. Ten dachowiec osiągnął wagę 21,3 kilogramów. Niestety, ogromna otyłość spowodowała u zwierzaka problemy sercowe, w wyniku których Himmy zmarł w dość młodym wieku.
Zobacz także: Maine Coon, czyli kot jak ryś. Jak o niego dbać?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot: brainstorm1962 / gettyimages.com