Styl Życia

Nadchodzi Blue Monday - co to za dzień i dlaczego go obchodzimy?

Styl Życia

Nadchodzi Blue Monday - co to za dzień i dlaczego go obchodzimy?

Blue Monday nazywany jest najbardziej depresyjnym dniem roku. Kiedy się pojawił i jak zyskał na popularności? Sprawdzamy. 

Nazwa Blue Monday częsta jest tłumaczona dosłownie, czyli "niebieski poniedziałek". Jednak nie o kolor w tym dniu chodzi. Angielski idiom "feeling blue" oznacza złe samopoczucie, bycie przybitym.

Czym jest Blue Monday

Istnieje wiele historii na temat początku tego dnia. Termin po raz pierwszy pojawił się w 2005 roku, kiedy to jedna z agencji podróżniczych opublikowała go w swojej broszurze. Pod teorią podpisał się wtedy brytyjski psycholog Cliff Arnal

Twierdził, że datę "najbardziej depresyjnego dnia roku" obliczył na podstawie wielu względnych: czynników pogodowych, psychologicznych oraz ekonomicznych. 

Przez kolejne lata hasło zyskało na popularności, szczególnie pod wpływem mediów społecznościowych. Co roku tego dnia gwiazdy, influencerzy oraz firmy chętnie wypowiadają się na temat specyficznego "święta" oraz reklamują swoje produkty, korzystając ze znanego terminu. 

Kiedy wypada Blue Monday

Przyjęło się, że Blue Monday wypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia. W tym roku obchodzić go będziemy 20 stycznia. Wielu naukowców kpi z tego określenia i twierdzi, że z nauką termin ma niewiele wspólnego. 

Więcej:

Co sądzisz o tym artykule?
64
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0