Nazwa Blue Monday często jest tłumaczona dosłownie, czyli "niebieski poniedziałek". Jednak nie o kolor w tym dniu chodzi. Angielski idiom "feeling blue" oznacza złe samopoczucie, bycie przybitym.
Czym jest Blue Monday?
Istnieje wiele historii na temat początku zwracania uwagi na ten dzień i problemów z nim związanych. Termin po raz pierwszy pojawił się w 2005 roku, kiedy to jedna z agencji podróżniczych opublikowała go w swojej broszurze. Pod teorią podpisał się wtedy brytyjski psycholog Cliff Arnal.
Problemy natury psychologicznej
Twierdził, że datę "najbardziej depresyjnego dnia roku" obliczył na podstawie wielu względnych: czynników pogodowych, psychologicznych oraz ekonomicznych. Przez kolejne lata hasło zyskało na popularności, szczególnie pod wpływem mediów społecznościowych. Co roku tego dnia gwiazdy, influencerzy oraz firmy chętnie wypowiadają się na temat specyficznego "święta" oraz reklamują swoje produkty, korzystając ze znanego terminu.
Kiedy wypada Blue Monday w 2024 roku?
Przyjęło się, że Blue Monday wypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia. W tym roku obchodzimy go 15 stycznia. Wielu naukowców kpi z tego określenia i twierdzi, że z nauką termin ma niewiele wspólnego.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Blue Monday nie taki straszny! Sprawdzone sposoby na poniedziałek, czyli jak dobrze zacząć tydzień?
- Coach radzi, jak pokonać Blue Monday. „Poniedziałek to nowy dzień do działania”
- Dziś Blue Monday! Najbardziej depresyjny dzień w roku
Autor: Pola Namysł
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images