Dlaczego wolny czas dla mamy jest tak ważny?
Każda mama powinna umieć planować swój czas i ustalać priorytety. Planowanie dnia i pewnego rodzaju rutyny jest bardzo pomocne. Nieszczęśliwa matka to nieszczęśliwe dziecko. Zatem, znalezienie chwil na wypoczynek i wyciszenie będzie wpływać na całą rodzinę kojąco.
Malutkie dziecko jest wysoce energetyczne, wymaga bardzo dużego wysiłku fizycznego i emocjonalnego, dostrojenia się emocjonalnego i zaabsorbowania nim zupełnie w pełni. W związku z tym gdzieś trzeba te baterie naładować. To jest bardzo ważne, bo przecież taka wyczerpana, sfrustrowana, niewyspana mama również będzie to napięcie przenosić na maleństwo
– powiedziała Marta Bąkowska.
Paradoksalnie dziecko, mimo że mama przebywa z nim non stop, będzie rozdrażnione, płaczliwe, może mieć gorszy apetyt i rozregulowany rytm dobowy. Ważne, żeby otoczenie pozwoliło kobiecie zregenerować siły, a i sam maluch chętnie skorzysta z nowych porcji energii, które wniesie tata, babcia czy opiekunka. Nie zawsze ilość czasu jest ważna, ważna jest jego jakość. Pozostałe osoby bliskie dziecku mogą korzystać z szansy nawiązania z nim bliskiej relacji, która zaprocentuje w przyszłości.
Jak wygospodarować czas na odpoczynek?
Sposobów na znalezienie kilku chwil na relaks jest naprawdę wiele. To od mamy zależy, czy w czasie drzemki maleństwa zdecyduje się położyć wraz z nim, czy zajmie się sprzątaniem bądź robieniem obiadu. Wiele rzeczy również można robić z dzieckiem, trzeba tylko znaleźć swój sposób. Im więcej czasu mama poświęci maluchowi na etapie wzajemnego poznawania się i ustalania przewidywalnego dla obu stron cyklu dobowego, tym będzie on spokojniejszy i mniej absorbujący. To pozwoli jej na wypracowanie rytmu dnia, w którym wygospodaruje czas dla siebie.
Poza tym, nie należy wyłączać ojca z codziennych obowiązków. Jest przecież tak samo odpowiedzialny za dziecko. Nic się nie stanie, jak raz na jakiś czas tata zostanie w domu z maleństwem, a mama uda się na spotkanie z przyjaciółkami, masaż lub do fryzjera. Jednak pamiętać trzeba, żeby ilość czasu spędzanego bez dziecka była dostosowana do jego wieku i potrzeb.
U mnie głównym elementem, który bardzo pomaga, jest mąż. Wyszliśmy z takiego założenia, że dzieci są naszymi dziećmi wspólnymi i dzielimy opiekę na dwoje
– powiedziała Magda Gajewska.
Czy samotna matka może mieć czas dla siebie?
Samotne macierzyństwo jest obarczone sporym ryzykiem właśnie z powodu braku wsparcia i odciążenia. Jego źródeł warto szukać nawet w dalszej rodzinie, sąsiadce, która ma dziecko w podobnym wieku lub zaufanej znajomej, która raz na jakiś czas z chęcią zostanie z naszą pociechą.
Trudny może się okazać zwłaszcza moment powrotu do pracy i związanej z tym konieczności sprostania kolejnym obowiązkom. W takiej sytuacji warto pomyśleć o żłobku lub zatrudnieniu opiekunki, tak by mama mogła liczyć na trochę wytchnienia.
>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<
Zobacz też:
- Moje dziecko często choruje. Czy warto suplementować leki na odporność?
- Mama sześcioraczków zdradza, jak wygląda ich codzienne życie. “Nawet z pomocą są trudne momenty"
- Ferie w mieście. Jak zorganizować dziecku czas wolny?
Autor: Nastazja Bloch