Dziecko

Ferie w mieście. Jak zorganizować dziecku czas wolny?

Dziecko

Ferie w mieście. Jak zorganizować dziecku czas wolny?

Ferie oficjalnie rozpoczęte. Uczniowie pięciu województw już cieszą się szkolną przerwą. Jednak nie wszyscy z nich wyjadą, by cieszyć się zimowym szaleństwem. Poznaj ciekawe miejsca, które można odwiedzić z dziećmi w czasie ferii.

Tegoroczne ferie trwają  już w województwie pomorskim, łódzkim, śląskim, lubelskim i podkarpackim. Uczniowie tych regionów wrócą do szkół dopiero 27 stycznia. Każde województwo oferuje najmłodszym bogaty wachlarz atrakcji, które umilą im dni wolne od lekcji.  Niezależnie od tego, czy rodzice planują aktywne spędzanie czasu ze swoimi pociechami czy też całkowite wyciszenie, pomysłów na pewno nie zabraknie.

Spokojne ferie

Nie każdy z nas jest skłonny zmusić się do wyłączenia telefonu. Jednak, zarówno zapracowani rodzice, jak i zmęczone szkolnymi obowiązkami dzieci skorzystają na chwili wytchnienia od telefonów, Internetu i mediów społecznościowych. Zagwarantować to może chociażby spacer po korytarzach ponad 770 letniej kopalni soli w Bochni, która jest czynna zarówno dla ruchu turystycznego, jak i leczniczego.

Inną propozycją dla zapracowanych rodziców, którzy chcą w spokoju cieszyć się swoimi dziećmi, może być wynajęcie domu. Na Podlasiu, we wsi Grzybowce, na skraju Puszczy Knyszyńskiej znajduje się jedna z ostatnich białych plam na telekomunikacyjnej mapie Polski.

Można tutaj przyjechać, wyciszyć się, odreagować wszystko, co jest w mieście – włączenie z hałasem, dzwoniącymi telefonami. Tutaj tego nie ma. Kiedy wstajemy rano, nie obudził nas dźwięk przychodzącego SMS-a, tylko śpiew ptaków. To jest niesamowite uczucie – powiedział Andrzej Komendo-Borowski, właściciel domu na wynajem.

Ferie zimowe 2020

Dla dzieci bardzo różne miejsca są ciekawe. To od nas zależy, jak o nich opowiadamy i jak je pokażemy. Dużo jest atrakcji, które są organizowane przez miasto, biblioteki miejskie, czy domy kultury, dlatego warto szukać informacji na ich temat. Czasem może się okazać, że te zajęcia są w miejscach, w których wcale się nie spodziewaliśmy. Szukanie w Internecie, na blogach, może pomóc w planowaniu tego czasu – powiedziała Natalia Sitarska, blogerka.

Oto najciekawsze atrakcje, które czekają na nas w poszczególnych województwach:

Łódzkie

Łódź ma bardzo dużo do zaoferowania, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wizyta w Centrum Nauki Techniki, Experymentarium w Manufakturze lub Palmiarni Ogrodu Botanicznego wypełnią nam czas po brzegi. Atrakcją dla najmłodszych może być nawet spacer po mieście, podczas którego dzieci mogą szukać ukrytych bajkowych postaci. Doskonałymi kierunkami na jednodniowe wycieczki są także Żelazowa Wola i Żyrardów.

Śląskie

Będąc na Śląsku warto odwiedzić katowicki Nikiszowiec, uznawany za główną historyczną atrakcję miasta. Ciekawa opcją są wycieczki do okolicznych kopalni. Niezwykle interesujące  podziemne trasy wycieczkowe oferuje m.in. Sztolnia Królowa Luiza.  Zimowe atrakcje dla uczniów oferują również Stadion Śląski w Chorzowie, Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich czy Muzeum Miejskie w Tychach. Fani sportów mogą skorzystać z darmowego ski-busa na trasie: Stronie Śląskie - Sienna - Ośrodek Narciarski Czarna Góra Resort.

Pomorskie

Mimo że ferie zimowe nie kojarzą się na ogół z Pomorzem, nie oznacza to, że region ten nie ma do zaoferowania ciekawych rozrywek. Dużo atrakcji czeka na nas już w samym Trójmieście. W Gdyni warto udać się do Centrum Nauki Eksperymentalnej i Akwarium Gdyńskiego lub na rejs po Motławie, a w Gdańsku odwiedzić  Narodowe Muzeum Morskie. Na krótką wycieczkę krajobrazową warto pojechać do miejscowości Wdzydze Kiszewskie, która znajduje się na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Lubelskie

Lublin to piękne i ciekawe miasto. Stare miasto oraz związane z nim legendy zainteresują i dzieci, i dorosłych, a wizyta w znajdujących się tam Muzeum Cebularza oraz Centrum Spotkania Kultur umilą dzień każdej rodzinie.

Niezwykle urokliwym miasteczkiem jest Kazimierz Dolny, a w nim – piękne uliczki, ruiny zamku i… Kazimierskie muzeum Klocków Lego.

Muzeum Wsi Lubelskiej, Dworek Wincentego Pola czy Muzeum Józefa Czechowicza to kolejne  miejsca, do których warto wstąpić w czasie ferii zimowych na Lubelszczyźnie. Moc atrakcji zapewni również wycieczka do Janowca nad Wisłą i znajdujących się tam ruiny zamku oraz rodzinny park tematyczny.

Podkarpackie

Stolica województwa - Rzeszów- ma do zaoferowania piękne stare miasto, a dla dzieci: Podziemną Trasę Turystyczną i Muzeum Dobranocek, które nawiązuje do bajek z dawnych lat. Ciekawą alternatywą są zajęcia w rzeszowskim oddziale IPN, który w programie zimowym przewidział prelekcje, pokazy filmowe, warsztaty edukacyjne oraz gry i zabawy związane z historią.

Świetnymi kierunkami rodzinnych wycieczek są też bez wątpienia: Kolbuszowa, Krosno oraz  Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak przygotować się na wyjście w góry? Porady najmłodszej Polki, która zdobyła Koronę Ziemi

Ferie zimowe 2020 - terminy i podział na województwa. Kiedy się zaczynają?

Jak się spakować na ferie? "Nie zostawiaj tego na ostatni moment" – radzi mama trójki dzieci

Co sądzisz o tym artykule?
93
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0