Newsy

Kiedy nastąpi poluzowanie obostrzeń? Minister zdrowia mówi o dacie 

Adam Niedzielski

x-news

Newsy

Kiedy nastąpi poluzowanie obostrzeń? Minister zdrowia mówi o dacie 

Adam Niedzielski

x-news

Trzecia fala koronawirusa stała się faktem i nadal przybiera na sile. W ciągu ostatniej doby zakaziło się ponad 15,2 tys. osób, a 289 chorych zmarło. Kiedy będziemy mieli za sobą apogeum zakażeń? Czy możemy liczyć na poluzowanie obostrzeń? Czy uczniowie wrócą do szkół? O tym mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Kiedy poluzowanie obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski w programie "Tłit" Wirtualnej Polski pytany był o kwestie dotyczące obostrzeń i rezygnacji z poluzowań z 12 lutego. Jak podkreślił, analizowane są różne warianty i scenariusze, ale "na razie żadna decyzja nie została podjęta".

Dopytywany o propozycje powiatowego zasięgu wprowadzania obostrzeń ocenił, że przy tak dużej skali zachorowań w całym kraju różnicowanie tego na poziomie powiatów jest z jego punktu widzenia "nieuzasadnione".

Niedzielski zapytany został również, czy tegoroczne święta wielkanocne, które przypadają na pierwsze dni kwietnia, będą takie, jak rok temu.  

- Myślę, że niestety tak, ale jest moim zdaniem coś optymistycznego w tym, że być może to będą święta, po których będziemy podejmowali bardziej odważne decyzje luzujące, jeżeli oczywiście będziemy widzieli, że ten szczyt mamy za sobą - powiedział.

- Myślę, że jeżeli będą się realizowały te scenariusze (...), że mniej więcej na przełomie marca i kwietnia będziemy mieli za sobą apogeum trzeciej fali, to wtedy rzeczywiście będziemy wszystkie tak naprawdę działalności przywracali - podkreślił. Jak zastrzegł, będą przy tym też jakieś ograniczenia sanitarne.

Powrót do szkół

Zdaniem szefa resortu zdrowia, sprawą priorytetową jest powrót do nauki stacjonarnej w szkołach uczniów starszych klas. 

-To są decyzje, które będziemy podejmowali w pierwszej kolejności, właśnie pewnie w perspektywie poświątecznej - wyjaśnił.

Przypomnijmy, że uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Dzieci z klas I-III, które od 9 listopada uczyły się zdalnie, 18 stycznia wróciły do szkół. 

Jednak ze względu na sytuację epidemiczną w regionie od poniedziałku w woj. warmińsko-mazurskim uczniowie z tych klas uczą się z powrotem zdalnie (mają naukę stacjonarną zawieszoną do 14 marca). W pozostałych 15 województwach najmłodsi uczniowie nadal chodzą do szkół.

Koronawirus w Polsce - dane z 4 marca 2021

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, badania potwierdziły 15 250 nowych zakażeń koronawirusem. To o blisko 450 osób mniej niż w środę, ale o 3,1 tys. więcej niż tydzień wcześniej.

Z czwartkowych danych resortu wynika, że najwięcej zakażeń odnotowano w woj. mazowieckim - 2 563, najmniej w woj. opolskim - 266.

Na COVID-19 zmarło 58 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 231 chorych. W sumie to 289 zgonów.

Od początku epidemii, czyli od 4 marca 2020 r., koronawirusa wykryto łącznie u 1 750 659 osób, z których 44 649 zmarło. 

Minister zdrowa: Trzecia fala się rozpędza, uruchamiamy szpitale tymczasowe w 9 województwach. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Paulina Młynarska poddała się podwójnej mastektomii. "Dziś dużo popłakuję, bo jeszcze boli"

Jak wygląda życie z zespołem Tourette'a? "Jeśli doświadczam nieprzyjemności, to najczęściej ze strony osób starszych"

Jak poprawić odporność poprzez dietę? Radzi doktor Ewa Dąbrowska

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
47
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0