Polskie gwiazdy, które praktykują jogę
Dla wielu znanych osób joga to sposób na zachowanie zdrowia i świetnego samopoczucia, a także relaks, oczyszczenie umysłu i odzyskanie energii. W mediach społecznościowych pojawiają się posty, które świadczą o tym, że gwiazdy regularnie praktykują jogę i medytację. Ich wpisy zachęcają do tego, by samemu spróbować.
Paulina Młynarska zdradziła ostatnio, jakie podejście do życia ma jeden z jej nauczycieli jogi. - Mój mistrzunio na Sri Lance, poza prowadzeniem wybitnych sesji jogi, zasuwa jak mały samochodzik. Zawsze uśmiechnięty, zawsze w ruchu. Nigdy w życiu nie słyszałam od niego, że "wszechświat przyniesie'". Za to często: "Zrobię, naprawię, zmienię, poszukam, pojadę, przemyślę, nauczę się".
Z kolei Julia Wieniawa zachęca swoje obserwatorki do tego, aby także spróbowały jogi. - Pamiętajcie, że nawet 20 minut na macie to już coś ! Ważne jest to, aby dawać swojemu ciału odrobinę uwagi i miłości. Od razu lepszy humor - podkreśla.
Dla Pauliny Holtz joga to sposób na odsunięcie od siebie złych emocji . - Cholernie mam podły humor dziś. Martwi mnie to wszystko.... chyba jedynym dziś "ratunkiem" jest wyciszenie, oddychanie, joga, medytacja. Coś, co zbuduje nas od wewnątrz i da nam siłę (także tę fizyczną) - zauważyła w jednym z postów na Instagramie
Maria Prokop – dlaczego zajęła się jogą?
Maria Prokop, prywatnie żona Marcina Prokopa, raczej stroni od mediów. Życie zawodowe związała ze sportem, a konkretnie – właśnie z jogą. Jest instruktorką i trenerem oddechu. Skontaktowaliśmy się z nią, żeby opowiedziała nam o swoim doświadczeniu i o tym, co tak bardzo zafascynowało ją w treningach ciała i duszy.
Według Marii Prokop istnieje głównych 7 korzyści, które płyną z praktykowania jogi. Są to: uważność, wytrzymałość, oddech, poznanie siebie, wdzięczność, wyciszenie i pewność siebie.
- Uważność to życie tu i teraz, w tym momencie. Joga uczy jej poprzez to, co dzieje się w ciele. Uważność zdobytą podczas praktyki możemy przenieść na wszystkie sfery życia i ćwiczyć się w pielęgnowaniu tej bardzo ważnej cechy umysłu. W ten sposób rozwijamy też umiejętność koncentracji – mówi joginka.
Maria Prokop zauważa, że joga daje korzyści czysto fizyczne: wzmocnienie, uelastycznienie i poprawę mobilności ciała. To jedna z niewielu z praktyk, które zapewniają to wszystko jednocześnie. Joginka nie musi chodzić na różnego rodzaju zajęcia sportowe, bo dzięki jodze może świetnie zadbać o ogólny rozwój ciała i kompleksowo pracować nad kondycją. Joga wpływa także na postawę ciała, a to ma znaczenie nie tylko dla wyglądu, ale także dla zdrowia. Jeśli mamy odpowiednią postawę, narządy wewnętrzne zyskują potrzebną im przestrzeń – lepiej funkcjonuje przepona, lepiej trawimy jedzenie.
Joga uczy też prawidłowi oddychać, a z tego płynie wiele korzyści, zarówno w sferze fizjologicznej, jak i psychologicznej. Są to m.in.:
- redukcja stresu;
- poprawa snu;
- lepsze trawienie;
- regulacja układu nerwowego;
- dotlenienie.
– Jeśli uczymy się zwracać uwagę na bardzo subtelne reakcje zachodzące w ciele, wyłapujemy mechanizmy. Dzięki temu możemy zadbać o dobre samopoczucie – mówi joginka.
– Joga prowadzi do samopoznawania. Praktykując ją wchodzimy w kontakt ze starymi emocjami – badania naukowe dowiodły, że one są gromadzone nie tylko w mózgu, także w tkankach – wyjaśnia Maria Prokop. – Poprzez praktykę jesteśmy w stanie je zrozumieć, przepracować, a w rezultacie czuć się lepiej - dodaje.
Żona Marcina Prokopa doświadczyła też tego, że praktykowanie jogi pomaga w budowaniu poczucia wdzięczności. – Poprzez wewnętrzne czucie ciała tworzymy większą wrażliwość na świat zewnętrzny. Uczymy skupiać się na swoim dobrostanie i cieszyć się tego. Dostrzegać, jak wiele dają nam relacje z bliskimi, akceptować siebie – mówi.
– Wyciszenie łączy się z koncentracją i obniżeniem stresu. Joga nadaje rytm poszczególnym dniom. Praktykowana regularnie pomaga uporządkować życie. Gdy mamy ukojony umysł, zaczynamy w większym stopniu rozumieć sens wszystkiego, co robimy – zapewnia Maria Prokop.
Joginka przekonuje, że jeśli zrelaksujemy umysł i ciało, nie sposób czuć się ze sobą źle. – Dzięki praktykowaniu jogi łatwiej podejmować decyzje, które są dla nas właściwe, nawiązywać relacje, które są karmiące i budujące, a zrezygnować z toksycznych. Praktyka może stać się impulsem do zmian. Pamiętam, że kiedy tylko pracowałam i pracowałam, nawet nie wiedziałam, jaka byłam nieszczęśliwa. Gdy wylądowałam na macie, poukładałam od nowa całe życie –wspomina.
– Nie nawołuję do rzucania pracy, ale jedną z niesamowitych korzyści płynących z praktykowania jogi jest umiejętność przyjrzenia się sobie i temu, co chce się osiągnąć. W efekcie można układać sobie codzienne życie w sposób, który pozwala na realizację celów i marzeń. Joga pozwala nam dokonywać zmian ze spokojem, a nie z poczuciem powinności – podkreśla Prokop.
Zobacz wideo: Czym jest "body scan"? Wyjaśnia instruktorka jogi
Zobacz także:
Joga twarzy na piękną, świetlistą cerę bez zmarszczek. Oto 5 prostych ćwiczeń dla każdego
Victoria's Secret kończy z "aniołkami". Nadszedł czas na ciałopozytywność
Monika Olejnik trenuje boks. "W sporcie, jak w życiu, od siły ważniejsze jest myślenie"
Autor: Magdalena Zamkutowicz