Nawet gdy od dłuższego czasu biega się regularnie i widzi się efekty wysiłków, może nadejść moment zniechęcenia i stopniowej rezygnacji z zaplanowanych treningów. Przyczyn takiego kryzysu jest zazwyczaj wiele: gorszy humor, zła pogoda czy zmęczenie. Najważniejsze, by przezwyciężyć te problemy i nie zaprzestawać ciągłości treningowej. Jak sprawić, aby motywacja do biegania była większa?
Motywacja do biegania – stawianie celów
Gdy rozpoczyna się treningi, najlepiej postawić sobie konkretny cel, który chce się osiągnąć. Tym celem może być na przykład przebiegnięcie 30 minut bez przerwy, bieganie trzy razy w tygodniu lub przebiegnięcie w danym miesiącu 15 km podczas jednego treningu. Swój cel warto sobie zapisać na kartce i często do niego wracać. Tego rodzaju wyzwanie, postawione samemu sobie, motywuje do osiągnięcia założeń. Należy jednak pamiętać, by nie wyznaczać sobie nierealistycznych celów, bo można osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego i szybko zniechęcić się do treningów. Jeśli dopiero zaczyna się przygodę z bieganiem, nie należy oczekiwać, że w ciągu miesiąca przebiegnie się półmaraton. Lepiej założyć, że podczas każdego kolejnego treningu przebiegnie się pół kilometra więcej. Dobrym sposobem jest też rozbicie dużego celu na mniejsze. Wtedy kontrolowanie tego, czy wszystko idzie zgodnie z założonym planem, będzie o wiele łatwiejsze. Oprócz celu warto również zapisywać osiągnięcia – gdy widzi się czarno na białym, że realizuje się pewne założenia, to jest to niewątpliwie ogromna motywacja do biegania . Dzięki realistycznie postawionym celom jest się w stanie robić szybkie postępy.
Motywacja do biegania a mierzenie postępów
Motywacja do biegania może być też zwiększana poprzez mierzenie konkretnych postępów. Gdy ma się już postawiony główny cel lub kilka mniejszych, nie należy zapominać, by regularnie kontrolować postępy. Nie ma nic bardziej motywującego od tego, gdy widzi się efekty działań i mierzy się osiągnięty progres. Można zapisywać w notesie po każdym treningu, ile kilometrów udało się przebiec. Do kontrolowania postępów warto jednak użyć aplikacji na telefon – istnieje wiele bezpłatnych narzędzi, które pomogą w regularnym rejestrowaniu osiągnięć.
Wzajemna motywacja do biegania
Wiele osób uważa, że łatwiej im się motywować, gdy trenują z inną osobą lub grupą znajomych. Dlatego też dobrym pomysłem jest znalezienie kogoś, z kim można by trenować. Gdy pojawi się kryzys motywacyjny, znajomy pomoże go przezwyciężyć. Działa to też w przeciwną stronę – gdy druga osoba będzie chciała odpuścić trening, należy zachęcić ją do wspólnego biegania. Umówienie się z kimś na jogging sprawia, że głupio jest odwołać zaplanowane spotkanie. Dzięki wspólnym treningom można też dzielić się z innymi poczynionymi osiągnięciami, ale również problemami. Takie wsparcie jest bezcenne, by kontynuować treningi i utrzymać wysoką motywację do biegania. Dobry wpływ ma również zdrowa rywalizacja – wzajemne mierzenie postępów daje energię, by starać się jeszcze bardziej i dawać z siebie jak najwięcej.
Motywacja do biegania rano
Jogging o poranku, przed pracą jest dużym wyzwaniem i często po kilku treningach motywacja do biegania po prostu spada. Zwłaszcza, gdy za oknem zaczyna się robić chłodniej, a słońce wschodzi coraz później, można mieć trudności, by zmusić się do opuszczenia ciepłego łóżka. Jak odnaleźć motywację do biegania rano? Przede wszystkim należy skupić się na dobrym nastawieniu. Po przebudzeniu trzeba odgonić wszystkie czarne myśli, a zamiast tego skoncentrować się na tym, że konsekwencją odbytego treningu będzie przede wszystkim świetne samopoczucie, które pozwoli rozpocząć dzień z dużą dawką energii. Poranny trening działa bowiem lepiej niż najmocniejsza kawa. Ćwiczenia o poranku wpływają też świetnie na koncentrację. W porównaniu z osobami, które przychodzą do biura mocno zaspane i potrzebują dużo czasu i kofeiny, by się rozbudzić, osoby biegające regularnie pozytywnie się wyróżniają.
Bieganie powinno być przyjemnością
Nie należy zapominać, że bieganie powinno przede wszystkim przynosić radość i satysfakcję . Gdy podejdzie się do treningów jak do trudnego, ciężkiego zadania, można szybko się zniechęcić i zaprzestać ćwiczeń. Gdy naprawdę czerpie się radość z aktywności fizycznej i widzi się pozytywne efekty, bieganie szybko staje się częścią życia, z którego nie chce się rezygnować. Jednym z największych wrogów czerpania przyjemności z biegania lub innego sportu jest nuda i rutyna. Dlatego też warto zadbać o to, by zmieniać i urozmaicać trasy – bieganie tą samą drogą przez dłuższy czas może się znudzić i zdemotywować do dalszych treningów. Podczas joggingu można też słuchać muzyki, książki czy podcastu. Wiele osób przyznaje, że ich motywacja do biegania jest większa, gdy trenują w rytm ulubionych piosenek.
Zobacz też:
Motywacja do diety i ćwiczeń – skąd ją czerpać?
Jak znaleźć motywację do nauki? Skuteczne metody motywacyjne
Zobacz video: Na co pomaga, a na co szkodzi bieganie?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Stone RF