Motywacja – co to jest? Jak się zmotywować?

GettyImages-837737106.jpg
GettyImages-837737106.jpg
Motywacja kojarzy nam się zazwyczaj z pracą – z rekrutacją do niej (wysyłanie swojego listu motywacyjnego) lub ze stymulacją do wykonywania swoich obowiązków. Co tak naprawdę oznacza pojęcie „motywacja”? Jak się zmotywować, aby wydajnie pracować?

Można powiedzieć, że motywacja to, jak sama nazwa wskazuje, taki nasz wewnętrzny „motor do działania” . Napędza nas do wykonywania określonych czynności, do podejmowania różnych decyzji i do osiągnięcia jakichś celów.

Motywacja – dlaczego jest tak istotna?

To proste – potrzebujemy jej, aby chodzić do szkoły, na studia, do pracy czy na siłownię. To taki mechanizm regulujący nasze zachowanie. Motywacja jest więc swego rodzaju zachętą do realizowania działań , na które nie zawsze mamy ochotę.

Jak się zmotywować?

Nie da się ukryć – czasami to nie jest prosta sprawa! „Zacznij wreszcie coś robić, a nie się obijasz!”, „Do roboty byś się wziął”, „Bez pracy nie ma kołaczy”… Chyba każdy z nas to nieraz słyszał lub sam sobie tak mówił. Jak więc zmobilizować się, by produktywnie wykonywać swoje obowiązki ? Poniżej kilka naszych wskazówek.

1) Unikaj „słomianego zapału”

Staraj się podchodzić do wyzwań bez nadmiernej ekscytacji, gdyż może ona szybko opaść. Spójrz na dany aspekt w szerszym kontekście niż krótkotrwałe zafascynowanie. Biorąc na siebie jakieś zobowiązanie czy deklarując wykonanie jakiegoś zadanie, zastanów się, czy jesteś w stanie doprowadzić sprawę do końca.

2) Sprecyzuj korzyści

Ustal, jakie profity przynosi lub ma przynieść podjęte przez Ciebie działanie. Postaw sobie konkretny cel do osiągnięcia i w chwilach zwątpienia wizualizuj sobie jego efekty. Jeżeli trudno jest Ci się zabrać do wykonania zadania, pomyśl o pozytywach z niego płynących (np. wyższa wypłata!) oraz o błogiej chwili jego zakończenia.

3) Motywuj się z kimś nawzajem

Wspólna praca się opłaca! Znajdź osobę, z którą macie wspólny cel i razem konsekwentnie do niego dążcie, stymulując się wzajemnie. Przykładowo, jeśli chcesz zadbać o kondycję i zrzucić parę kilo, zapisz się na fitness wraz z koleżanką, która również ma taki zamiar. Jeśli jednej nie będzie się chciało iść, ta druga powie: „Nie ma litości, lecimy!”.

4) Zorganizuj warunki, które wymuszają na Tobie działanie

Jeżeli musisz coś zrobić, skup się tylko na tym jednym zadaniu. Unikaj rozproszeń, tj. jeśli masz deadline wysyłki tekstu do godziny 12, a jest godzina 9:30, to lepiej wyłącz Internet w telefonie, wyloguj się z portali społecznościowych, nie włączaj telewizora ani radia, nie wdawaj się z nikim w dyskusję, tylko… pisz!

5) Rób przerwy i sprawiaj sobie nagrody

Wyznaczaj sobie czas na wykonanie danego zadania. Jeśli wymaga ono dłuższego okresu, to podziel go na jakieś etapy i pomiędzy nimi organizuj sobie chwilę oddechu. W tym czasie rób tylko to, na co masz ochotę i staraj się nie myśleć o obowiązkach.

Motywowanie pracowników

W nauce zarządzania motywacja jest uznawana za jedną z głównych funkcji kierowania. Aby więc pracownicy wykonywali swoje obowiązki najefektywniej jak się da, warto ich do tego odpowiednio zmobilizować. Jednak należy to robić nie tylko na oczywiste sposoby, takie jakie zarobki, uznanie szefa czy ewentualny awans, ale też innymi metodami. Poniżej proponujemy kilka z nich.

1) Społeczna odpowiedzialność biznesu

Warto, aby zakład pracy czy instytucja angażowały się w działania CSR-owe, czyli przynoszące korzyści społeczeństwu. Jest to nie tylko element „ocieplania wizerunku” danej organizacji, ale też sposób na stymulację jej pracowników – po prostu czują, że robią coś dobrego!

2) Imprezy firmowe i wyjazdy integracyjne

Chyba nic tak nie zbliża niż wspólna zabawa… no, może oprócz wspólnego wroga. Świetną opcją na zachętę do pracy są wszelkiego rodzaju wspólne aktywności poza godzinami roboczymi (lub podczas nich – całkiem niezłą opcją na odstresowanie są np. „piłkarzyki” w firmie!). Grillowanie, kajaki, bieganie, bankiet, wyjścia do kina lub teatru? W tej kwestii wszystkie chwyty dozwolone!

3) Organizowanie szkoleń i kursów

Aby pracownik poczuł się doceniony i potrzebny, należy trochę w niego zainwestować. Jego kwalifikacje powinny być regularnie podnoszone, dlatego naturalną rzeczą w każdym przedsiębiorstwie i instytucji powinny być wszelkiego rodzaju prelekcje i praktyczne ćwiczenia. A już w ogóle wspaniale jest, kiedy zakład pracy wysyła osoby w nim zatrudnione przykładowo na studia podyplomowe czy kursy językowe!

Zobacz film: Will Smith o rodzicielstwie i życiowych motywacjach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości