Antybiotyki a szczepionka przeciw COVID-19
Najlepszą formą ochrony przed zakażeniem koronawiruem SARS-CoV-2 jest przyjęcie szczepionki. Choć zaszczepić powinniśmy się wszyscy, to są osoby, które muszą odroczyć swoje szczepienie. Jeden z naszych widzów zapytał, ile dni musi minąć od zakończenia antybiotykoterapii, aby można było przyjąć pierwszą dawkę szczepienia? Odpowiedzi na to pytanie udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
- Sam antybiotyk nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Przeciwwskazaniem mogą być powody, dla których został przepisany. Na przykład przy zapaleniu płuc antybiotykoterapia trwa ok. 5-7 dni, tym samym szczepienie trzeba odroczyć o dwa tygodnie. W sytuacji, gdy antybiotyki przyjmowane są przewlekle - decyzja należy do lekarza - mówił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".
Szczepienia przeciwko COVID-19 - przeciwwskazania
Mimo że szczepienie to jedyna i najskuteczniejsza forma ochrony przed COVID-19, to zdarzają się sytuacje, gdy szczepienie trzeba odłożyć. Przeciwwskazaniem do szczepienia są:
- ciężki przebieg choroby lub infekcji - jeśli gorączka się utrzymuje szczepienie trzeba odłożyć do czasu jej ustąpienia;
- zaostrzony przebieg chorób przewlekłych np. cukrzycy czy astmy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz Player.pl.
Zobacz także:
Czy można przyspieszyć termin szczepienia? Adwokat rozwiewa wątpliwości
Koncerty wracają 4 czerwca. Jakie są limity widowni?
Łagodne przebycie COVID-19 a odporność na wirusa. Naukowcy mają dobre wiadomości
Autor: Katarzyna Oleksik