Newsy

Hotele i pensjonaty znów będą mogły przyjmować gości. Pod jakimi warunkami?

mingdai/Pixabay

Newsy

Hotele i pensjonaty znów będą mogły przyjmować gości. Pod jakimi warunkami?

mingdai/Pixabay

Od poniedziałku 4 maja, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, ponownie będziemy mogli korzystać z hoteli i pensjonatów. Obiekty będą musiały jednak spełniać warunki bezpieczeństwa sanitarnego, które dotyczą czyszczenia i dezynfekowania po każdym gościu newralgicznych miejsc w budynku.

Hotele i pensjonaty otwarte od 4 maja

Czyszczenie i dezynfekowania miejsc newralgicznych, takich jak blat recepcji, klamki czy poręcze - po każdym gościu. Taki obowiązek będą mieli pracownicy hoteli i pensjonatów, które zostaną otwarte w poniedziałek 4 maja. 

Podstawowym kryterium wyboru obiektu noclegowego stały się kwestie bezpieczeństwa

- uważa dr Piotr Kociszewski, prodziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. 

Droga do pełnego funkcjonowania obiektów i realnej możliwości korzystania z ich oferty, jest jednak jeszcze długa i trudna. Sam pierwszy etap to ogromne wyzwanie dla personelu

- podkreśla dr Kociszewski. Jak ocenia, wytyczne dotyczące utrzymania higieny są konkretne. Jego zdaniem, stanowi to przestrzeń rynkową do stworzenia nowych rozwiązań i produktów dostosowanych do "zawirusowanej turystyki". Pojawiają się m.in. pomysły certyfikowania bezpieczeństwa obiektów turystycznych.

Hotele - ceny w czasie pandemii

Znaczny spadek zainteresowania turystów wyjazdami, szczególnie w pierwszym okresie otwarcia obiektów, teoretycznie mógłby skłaniać do obniżania cen. 

To jednak wcale nie jest przesądzone. Koncentracja turystów na krajowym rynku i nacisk na bezpieczeństwo prawdopodobnie sprawią, że ceny utrzymają się na ubiegłorocznym poziomie  

twierdzi dr Kociszewski. Według niego, nakłady, jakie hotele będą musiały ponieść, by trzymać się wytycznych, znacznie podniosą ich koszty. 

Oczywiście będzie grupa obiektów, które na krótko, zdecydują się walczyć o klientów ceną

- przewiduje ekspert. Przypomina przy tym, że na razie nie ma pełnego otwarcia obiektów noclegowych. Przestrzenie rekreacyjne: siłownie, sale pobytu, baseny nadal pozostają zamknięte.

Branża, szczególnie turystyka zorganizowana, czeka na szczegóły dalszego luzowania obostrzeń i jasne wytyczne rządu, które pozwolą jej planować kolejne tygodnie

- podkreśla ekspert.

Polacy tęsknią za podróżami

Polacy są spragnieni podróżowania. Tak wynika z badania zleconego przez Polską Organizację Turystyczną.

Co trzeci z nas (30 proc.) w najbliższych kilku tygodniach planuje wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z przynajmniej jednym noclegiem. Z tej grupy aż  87 proc. chce podróżować po Polsce. Gdzie najchętniej się wybierzemy? Najczęściej respondenci wskazują góry (34 proc.), morze (27 proc.) lub jeziora (16 proc.).

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
66
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0