Niebezpieczne powikłania po bezobjawowym i łagodnym przejściu COVID-19. Lekarz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę

Około 90 procent osób przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Jednak nie oznacza to, że choroba nie pozostawia po sobie śladów. Czy łagodne przejście COVID-19 może wiązać się z późniejszymi powikłaniami i czy mogą być one groźne dla naszego organizmu? Temat przybliżył nam dr Tomasz Karauda.

Koronawirus – pacjenci bezobjawowi a powikłania

Do grupy szczęśliwców należą ci, którzy po zarażeniu się koronawirusem przeszli go bezobjawowo. Czy na pewno? W sieci znaleźć możemy mnóstwo mitów dotyczących ozdrowieńców, Jak czytamy, osoby, u których choroba przebiegała łagodnie, mogą być narażone na groźniejsze powikłania niż pacjenci, u których charakterystyczne objawy występowały. Jaka jest prawda?

- Ilość powikłań koreluje z ciężkością przebiegu. Ci, którzy przechodzili to bezobjawowo, mają dużą szansę, że nie będzie długotrwałych powikłań, ale nie jest wykluczone. Okazuje się, że czasami po kilku tygodniach po zakazaniu wracają pacjenci z silną dusznością – powiedział specjalista.

Doktor Tomasz Karauda wytłumaczył także, że duszności te nie mają nic wspólnego z nawrotem choroby, lecz zmianami, jakie zakażenie wywołało w organizmie pacjenta. U niektórych osób ze względu na zwiększoną krzepliwość krwi diagnozowana jest zatorowość płucna. Normalnym zjawiskiem po przejściu COVID-19 jest także zespół zmęczeniowy.

- Serce pcha krew do płuc, czasami tam powstaje zakrzep. Nagle pojawia się duszność i nie jest to znak, że choroba powraca, tylko jest to powikłanie

- dodał.

Jakie badania powinni zrobić ozdrowieńcy?

Według statystyk pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 doświadczają objawów neurologicznych, takich jak zawroty głowy, utrata węchu i smaku, udary i osłabienie. Z tego powodu lekarze zlecają ozdrowieńcom z objawami wykonanie tomografii głowy. Po co?

Tomografia ma wykazać, czy nie ma zmian niedokrwiennych, zmian świadczących o niewielkim, ale jednak udarze

- wytłumaczył.

Czy utrata węchu lub smaku zawsze jest objawem koronawirusa? Na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. Zobacz wideo:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Maciej Kot zostanie ojcem. Skoczek pochwalił się zdjęciem z żoną: "Kocur Junior nadchodzi"

Rekordowy Black Friday w Polsce. Jakich okazji szukamy?

Osoby z COVID-19 najbardziej zakażają w ciągu pięciu dni od pierwszych objawów

Autor: Nastazja Bloch

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!