Co oznacza wycie psa i co zrobić, aby pies się uspokoił?

Pies w aucie
Hanna_Alandi/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Psy wyją w różnych sytuacjach – w nocy, a także w dzień, gdy tylko właściciel zamknie za sobą drzwi. Czasem "bez powodu" – nawet wtedy, gdy pan siedzi obok. Okazuje się jednak, że nie istnieje coś takiego, jak wycie psa bez przyczyny. Za każdym razem, gdy pies wyje, chce ci coś przekazać.

Wycie psa może być spowodowane szeregiem różnych czynników. Psy wyją, aby zwrócić na siebie uwagę, gdy się nudzą, gdy zostają same w domu (jest to tzw. lęk separacyjny), gdy cierpią lub doskwiera im jakaś choroba. Powodów może być jednak więcej. Aby dowiedzieć się, co oznacza wycie psa, warto dokładnie przeanalizować swoje zachowanie wobec pupila, zwyczaje, jakie panują w domu, stan zdrowia psa, jego przyzwyczajenia czy nawet pochodzenie.

Wycie psa – przyczyny i rozwiązania problemu

Przyczyna – lęk separacyjny

  • Co to oznacza? Pies to stworzenie, które potrzebuje towarzystwa. W zależności od rasy czy wychowania pragnie go mniej lub bardziej. Niektóre psy bardzo źle znoszą samotność, ponieważ obawiają się, że zostaną porzucone. Inne panicznie boją się samotności w następstwie traumy, którą przeżyły w minionych latach (np. w okresie szczenięcym). Możliwe, że pies został zbyt szybko zabrany od matki albo proces socjalizacji przebiegał niepoprawnie. Obawa przed pozostawaniem w samotności może wiązać się także z nadopiekuńczością właścicieli. Pies, który nie nauczył się samodzielności, może mieć problemy z poradzeniem sobie z samotnością.
    • Rozwiązania: należy uczyć psa samodzielności i systematycznie zostawiać go w domu na dłużej. Poza tym warto rozpocząć proces socjalizacji, czyli, najprościej rzecz ujmując, nauki psa życia. Pupil musi systematycznie poznawać różne obszary życia – od zadomowienia się we "własnych" czterech kątach, przez spacery, kontakty z ludźmi i innymi psami. Ponadto można wyposażyć mieszkanie w klatkę kennelową, która da psu poczucie bezpieczeństwa podczas twojej nieobecności.

      Przyczyna – brak zajęć, nuda

      • Co to oznacza? Pies, który się nudzi, może wyć, ponieważ z jednej strony zwraca tym na siebie twoją uwagę, z drugiej zaś daje mu to minimalną rozrywkę. Psy nudzą się wtedy, gdy brakuje im zabawek, czasu spędzonego z właścicielami, spacerów czy innych aktywności.
        • Rozwiązania: Pies jest zadowolony wtedy, gdy jest zmęczony – zabawą lub nauką. Jeśli nie chcesz, aby twój pies się nudził, a przez to urozmaicał sobie czas wyciem, spaceruj z nim częściej, baw się, szkol go lub uprawiaj z nim psie sporty. Warto jednak nie reagować na każde wycie twojego pupila, ponieważ w takiej sytuacji nauczysz go, że wyciem może osiągnąć zamierzony cel. Co za tym idzie – skutek będzie odwrotny do zamierzonego i pies będzie wyć częściej, by zwrócić twoją uwagę. Poza tym, gdy pies wyje, ignoruj go, a gdy się uciszy – nagradzaj zabawką lub smakołykiem.

          Przyczyna – instynkt

          • Co to oznacza? Psy to udomowieni potomkowie wilków i drzemie w nich instynkt, który przez tysiące lat pozwalał przeżyć, żyjąc na wolności oraz komunikować się z innymi osobnikami w stadzie. Psy mogą więc wyć zarówno w nocy, jak i w dzień. Ponadto wycie psa może występować w odpowiedzi na szczekanie lub wycie innego czworonoga – w domu lub mieszkaniu obok. Psy instynktownie wyją często, słysząc np. sygnał alarmowy karetki. Jest to dźwięk, który zdaniem części behawiorystów przypomina zwierzęciu odgłosy wydawane przez inne psy.
            • Rozwiązania: Walka z instynktem może przypominać czasem walkę z wiatrakami. Trudno bowiem nauczyć zwierzę, by nie reagowało instynktownie na pewne zdarzenia. Warto od małego uczyć psa posłuszeństwa i reagowania na określone komendy. Pamiętaj też, że niektóre rasy psów mają większą skłonność do wycia niż inne. Jeśli więc dopiero planujesz przygarnięcie psa, weź to pod uwagę.

              Przyczyna – ból, choroba

              • Co to oznacza? Wycie psa występuje też wtedy, gdy psu coś dolega, np. gdy skręcił łapę, boleśnie zerwał pazur, coś tkwi w jego łapce, boli go brzuch lub doskwiera mu coś innego.
                • Rozwiązania: uważnie obserwuj swojego psa. Jeśli dotychczas wycie u niego nie występowało, obejrzyj go z każdej strony – być może samodzielnie będziesz mógł wyeliminować problem. Aby mieć pewność, że zwierzęciu nic nie dolega, udaj się do weterynarza – tym bardziej, jeśli jest apatyczny, nie pozwala się dotknąć lub zachowuje się nieswojo.

                  Ponadto może zdarzyć się tak, że w psie zostanie utrwalony schemat: "wyję lub szczekam, ponieważ to podoba się mojemu panu". Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy pies jest głaskany lub nagradzany, np. smakołykami wtedy, gdy zachowuje się tak, jak nie powinien.

                  Wycie psa w nocy

                  Wycie psa w nocy może oznaczać, że pies daje ci znać o potencjalnym zagrożeniu, np. wtedy, gdy usłyszał niepokojące go dźwięki albo zobaczył obcą osobę, która spaceruje lub stoi przed domem. To zachowanie instynktowne. Pies, czując, że nadchodzi niebezpieczeństwo, chce ostrzec domowników i wezwać ich na pomoc.

                  Wycia psa w nocy trudno jest oduczyć, ponieważ związane jest ono z psim instynktem, głęboko zakorzenionym w twoim pupilu.

                  Pies prezydenta Irlandii domaga się atencji w trakcie wywiadu. Rozkoszny!

                  Zobacz także:

                  Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Czy każdy pies może nim zostać?

                  "Pieskie memy" tematem pracy dyplomowej. "To nie prowadzący decydował o jej wyglądzie, tylko internauci"

                  Ekskluzywna Psia Wioska. "Nie zgadzamy się na to, żeby pies był w boksie czy na betonie"

                  Autor: Adrian Adamczyk

                  Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości

                  Kilka godzin po porodzie obroniła pracę dyplomową

                  Kilka godzin po porodzie obroniła pracę dyplomową

                  Internauta zaproponował Sebastianowi Fabijańskiemu czterocyfrową sumę za spełnienie jednej prośby. "Spoko"

                  Internauta zaproponował Sebastianowi Fabijańskiemu czterocyfrową sumę za spełnienie jednej prośby. "Spoko"

                  Nie żyje uczestnik "Gogglebox". Do tragicznego wypadku doszło w trakcie pracy

                  Nie żyje uczestnik "Gogglebox". Do tragicznego wypadku doszło w trakcie pracy

                  Ścisły post w Wielki Piątek. Czy kobieta w ciąży musi go przestrzegać?

                  Ścisły post w Wielki Piątek. Czy kobieta w ciąży musi go przestrzegać?

                  Joanna Jędrzejczyk i Zofia Szawernowska mentorkami Małgorzaty Rozenek-Majdan w "Pokonaj mnie, jeśli potrafisz"

                  Joanna Jędrzejczyk i Zofia Szawernowska mentorkami Małgorzaty Rozenek-Majdan w "Pokonaj mnie, jeśli potrafisz"

                  Bezpieczna Wielkanoc 2024. Policja: "Na drogi wyjadą grupy SPEED"

                  Bezpieczna Wielkanoc 2024. Policja: "Na drogi wyjadą grupy SPEED"

                  Wielki Piątek- kogo obowiązuje post i co można w tym dniu jeść?

                  Wielki Piątek- kogo obowiązuje post i co można w tym dniu jeść?

                  Pogoda na sobotę, 30 marca. Czeka nas słoneczna i ciepła Wielka Sobota

                  Pogoda na sobotę, 30 marca. Czeka nas słoneczna i ciepła Wielka Sobota

                  Wielkanocne wypieki z nutką ekstrawagancji. Przepisy Michała Toczyłowskiego na niebanalne słodkości

                  Wielkanocne wypieki z nutką ekstrawagancji. Przepisy Michała Toczyłowskiego na niebanalne słodkości

                  Zmiany w Dzień Dobry TVN. Do zespołu dołączą znane twarze

                  Zmiany w Dzień Dobry TVN. Do zespołu dołączą znane twarze