1 czerwca obchodzimy Święto Bułki. Jednego z najbardziej znanych i lubianych produktów spożywczych. Z tej okazji przypominamy, dlaczego bułki noszą swoje konkretne nazwy.
Bułka paryska - jaka jest jej prawdziwa nazwa?
Od naszej ekspertki dowiedzieliśmy się, że według dziewiętnastowiecznej legendy, bagietkę wymyślili kucharze Napoleona – długa i cienka bułka miała się idealnie mieścić w spodniach żołnierzy. Przekazu tego nie potwierdzają jednak żadne materiały źródłowe. Wyrób ten występuje pod wieloma nazwami.
- "Angielka" jest najbardziej zagadkowa. O ile bułkę francuską czy paryską możemy wyjaśnić nawiązaniem do słynnej francuskiej bagietki, o tyle ta "angielka" nawiązuje chyba do znanego francuza - stwierdziła dr Monika Kresa.
Porządki domowe
- Nasze rodzime bułki paryskie wyglądają inaczej niż bagietki tradycyjne. Nazwa nawiązuje do kształtu bułki, ale tutaj przez podobieństwo nazywamy ją bułką francuską albo paryską. Bagietka to symbol Paryża czy Francji - dodała.
Kajzerka - czym warszawska różni się od krakowskiej?
Nazwa "kajzerka" pochodzi od niemieckiego słowa kaiser, czyli cesarz. Recepturę jej wypieku wymyślono na cześć cesarza Franciszka Józefa.
- Kajzerka jest kajzerką - wszędzie mówi się tak samo - powiedziała językoznawczyni Monika Kresa.
- Różnice są w liniach na kajzerce. Bo pięć nacięć to kajzerka warszawska, a cztery - krakowska - dodała.
Grahamka - skąd wzięła się nazwa bułki?
W tym przypadku nazwa nawiązuje do nazwiska amerykańskiego dietetyka, Sylvestra Grahama, który wynalazł ten rodzaj chleba.
- To przykład, gdzie nazwisko przechodzi na nazwę pospolitą - stwierdziła ekspertka.
Historia chałki
Językoznawczyni pochyliła się także nad nazewnictwem chałki. To w kuchni polskiej słodkie, a w kuchni żydowskiej tylko lekko słone, puszyste, drożdżowe pieczywo pszenne w postaci zaplecionego warkocza.
- Tutaj mamy zapożyczenia z języka jidysz. Chałka, czyli zdrobnienie od chała, a w języku jidysz po prostu chleb - dowiedzieliśmy się od dr Moniki Kresy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
- Buła i spóła, czyli bułka niejedno ma imię. Sprawdź przepisy Andrzeja Polana
- Rodzaje pieczywa i jego kaloryczność. Jaki chleb jeść na diecie?
- Domowe bułeczki - przepis na pyszne, świeże pieczywo
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Antenna/Getty Images