Autyzm należy do zaburzeń rozwoju dziecięcego układu nerwowego i objawia się zwykle przed 3 rokiem życia. Objawy autyzmu to trudności w odbieraniu bodźców zmysłowych, komunikacji z otoczeniem oraz okazywaniu emocji względem innych ludzi i sytuacji. Autyzm dziecięcy jest zaburzeniem nieuleczalnym i utrzymuje się przez całe życie chorego. Da się jednak z nim funkcjonować.Co to autyzm? Jak rozpoznać autyzm?

 Autyzm u dzieci objawia się dość wcześnie, bo jeszcze przed 3 rokiem życia. Akurat wtedy silnie rozwija się i zaczyna w pełni funkcjonować układ nerwowy dziecka. Według badań, autyzm jest najczęściej spotykanym zaburzeniem neurorozwojowym na świecie. Pierwsze objawy autyzmu możemy dostrzec, gdy nasze dziecko żyje w swoim świecie, niechętnie kontaktuje się z bliskimi i jest ogólnie zamknięte w sobie, możemy podejrzewać, że cierpi na autyzm . Na to zaburzenie zapadają częściej chłopcy niż dziewczynki.

Autyzm - przyczyny.

Naukowcom dotychczas nie udało się ustalić, skąd bierze się autyzm. Prawdopodobnie, aby autyzm się pojawił, musi nałożyć się na siebie kilka czynników, takich jak genetyka, infekcje matki w czasie ciąży, powikłania w czasie porodu. Istnieje również ryzyko, że autyzm pojawi się w przypadkach gdy:

· dziecko będzie niedotlenione;

· wiek ojca to więcej niż 40 lat;

· matka choruje na toksoplazmozę;

· dziecko cierpi na mózgowe porażenie dziecięce;

· cukrzyca w ciąży;

· krwawienia;

· niska masa urodzeniowa;

· autyzm po szczepieniu jako jeden z objawów NOP;

· konflikt serologiczny.

Rodzaje autyzmu.

Co to autyzm? Wiemy już, że jest to zaburzenie ogólnorozwojowe, które dotyczy głównie dzieci. Czy może pojawić się autyzm u dorosłych?

Wyróżniamy dwa rodzaje autyzmu - autyzm dziecięcy i atypowy.

Autyzm dziecięcy - bywa nazywany również zespołem Kannera lub autyzmem wczesnodziecięcym. Jest to podstawowa forma tego zaburzenia.

Dziecięcy autyzm ma następujące objawy:

· Problemy z komunikacją. Często zdarza się, że dzieci chore nie mówią lub porozumiewają się ze światem wyłącznie za pomocą gestów.

· Rozumienie emocji - osoby chore na autyzm nie potrafią odczytać emocji innych ludzi oraz wyrażać swoich własnych uczuć.

· Brak zainteresowania otoczeniem - dziecko z autyzmem woli bawić się samo niż z opiekunem lub rówieśnikami. Jest zamknięte w swoim własnym świecie, niechętnie nawiązuje relacje ze światem zewnętrznym.

· Rytuały - dzieci z autyzmem wymagają, aby każdy ich dzień, czynność i zabawa były wykonywane w określonej kolejności i w określony sposób. Jeśli coś ze stałego rozkładu dnia zostanie zachwiane, dziecko zaczyna czuć lęk, zdenerwowanie, może obudzić się w nim agresja.


Zobacz film: Autyzm nie ogranicza. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autyzm atypowy - objawy:

· pojawia się później, zazwyczaj po ukończeniu 3 roku życia. Do tego momentu dziecko rozwijało się normalnie;

· problemy w komunikacji - w mniejszym stopniu niż w autyzmie;

· wrażliwość na bodźce zewnętrzne;

· dzieci z autyzmem atypowym w przeciwieństwie do tych z autyzmem dziecięcym chętniej przytulają się do opiekuna i okazują mu czułość;

· brak kontaktu wzrokowego;

· potrzeba regularności i wypracowania stałych, codziennych czynności, w których dziecko czuje się bezpiecznie.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu:

Są to te wszystkie zaburzenia i objawy, które występują w autyzmie, jednak nie występuje każde z nich, np. dziecko jest chętne do zabawy z innymi, lubi rozmawiać i przytulać się, jednak jest bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne lub nie do końca rozumie gesty innych ludzi.

Diagnoza autyzmu.

Stwierdzenie autyzmu jest procesem złożonym, wymaga wielu badań i obserwacji. Diagnozowanie autyzmu u dzieci zwykle rozpoczyna się przed ukończeniem 2 lat. Objawy autyzmu u dwulatka są już zazwyczaj dobrze widoczne. Zlecane są wtedy badania w kierunku objawów ze spektrum autyzmu , jest to zazwyczaj szereg psychologicznych testów na autyzm. Na początku wyklucza się inne choroby, które mogą dawać takie same lub dość podobne objawy, np. Zespół Aspergera lub inne zaburzenia rozwojowe. Aby zdiagnozować autyzm, należy długo obserwować zachowania i reakcje dziecka w różnych sytuacjach życia codziennego.

Autyzm - leczenie.

Autyzm to niestety choroba, której nie da się wyleczyć. Można jedynie zastosować działania, dzięki którym osoba chora będzie mogła w miarę normalnie funkcjonować. Najczęściej stosowana jest t erapia behawioralna , która ma na celu nauczenie dziecka zachowań w społeczeństwie. W czasie terapii wykonywane są ćwiczenia dla dzieci z autyzmem.

Jeśli zachowania dziecka chorego są trudne do opanowania, mogą być stosowane leki takie jak np. antydepresanty czy neuroleptyki. Autyzm u dorosłych jest dość często spotykany, dzięki leczeniu i terapii są oni w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Obecnie dzieci chorujące na autyzm mogą liczyć na pomoc wielu instytucji oraz szkół. Dziecko z autyzmem w szkole jest zazwyczaj przydzielane do klasy integracyjnej i ma do pomocy nauczyciela wspomagającego, pomocne jest również Krajowe Towarzystwo Autyzmu, które wspomaga rodziców w wychowaniu dziecka z autyzmem.

W ostatnich latach pojawiły się również badania, które stwierdzają że ważna jest dieta w autyzmie . Niektóre objawy mogą łagodnieć, gdy jest stosowane jest żywienie bezglutenowe o niższej zawartości węglowodanów.

autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Co sądzisz o tym artykule?
0
0