Niektórzy pamiętają, jak ich ojciec lub dziadek, stojąc przed lustrem, przykładał do świeżo ogolonej twarzy malutki sztyft lub kostkę wyglądającą jak kawałek mydła. Najpewniej był to ałun - minerał, który dzięki swym właściwościom tamującym krwawienia, nazwany został “kamykiem po goleniu”. Dziś, w dobie mody na stosowanie naturalnych kosmetyków, ałun wraca do łask i znajduje coraz szersze zastosowanie. Czy to dobrze?
Kryształ ałunu
Kamień ałun to naturalnie występujący w przyrodzie minerał, jednak coraz częściej produkowany jest w laboratoriach chemicznych. Jego chemiczna nazwa to: dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy. Jest bezzapachowy i bezbarwny, ma postać kryształu i bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. Początkowo stosowany do hamowania krwawienia i gojenia zacięć, obecnie wykorzystywany jest także do produkcji dezodorantów i antyperspirantów.
Ałun - właściwości. Na co zadziała?
Ałun jest minerałem o wielu właściwościach leczniczych. Działa antybakteryjnie, wysuszająco, ściągająco. Pomaga w gojeniu drobnych ran i skaleczeń, działa przeciwświądowo, łagodzi ból i pieczenie. Co jeszcze przemawia na korzyść ałunu?
- Eliminuje zapach potu
- Nie zatyka porów
- Nie brudzi ubrań
- Nie ma terminu ważności
- Jest hipoalergiczny
- Jest bezwonny
- Działa odkażająco
Ałun dezodorant
Już w starożytnej historii znajdujemy wzmianki o tym, że ałun stosowany był jako środek na pot. W Chinach, Egipcie, Grecji czy Rzymie wykorzystywano go do walki z nadmierną potliwością. Dziś ałun dezodorant pomaga zabić bakterie odpowiedzialne za brzydki zapach. Dostępny jest w postaci sztyftu lub kulki. Często występuje też w formie tradycyjnego dezodorantu - sprayu, czyli połączenia roztworu wody ze sproszkowanym ałunem. Osoby stosujące dezodorant na bazie ałunu nie powinny jednak oczekiwać spektakularnych rezultatów i dobrze, jeśli zachowują ostrożność w dawkowaniu preparatu, gdyż często stosowany może wpływać niekorzystnie na organizm.
Ałun po goleniu
Najbardziej chyba znaną formą ałunu jest kamyk po goleniu. Sztyft przyłożony do miejsca skaleczenia hamuje krwawienie, dzięki możliwości ścinania białka i koagulacji krwi. Ałun działa też antybakteryjnie - przyspiesza proces gojenia ran. Z tego powodu zalecany jest do stosowania na drobne otarcia, skaleczenia i inne niewielkie uszkodzenia skóry. Najczęściej wykorzystywany jest ałun glinowo- potasowy.
Ałun - zastosowanie. Jak jeszcze użyć minerału?
Ałun w proszku stosowany jest jako zasypka do stóp, a także środek odkażający, który możemy wsypać do butów. Pomaga w ten sposób walczyć z bakteriami odpowiedzialnymi za brzydki zapach. Ałun dosypany do kąpieli zadziała ściągająco, antybakteryjnie i przeciwpotnie. Zaleca się także moczenie stóp ze skłonnością do nadpotliwości w roztworze ałunu.
Ałun na trądzik
Działając antyseptycznie i ściągająco, ałun pomaga zmniejszać pory. Z tego powodu proponuje się ałun na trądzik i inne wypryski skórne. Pomocne może okazać się pocieranie ałunem zmienionych chorobowo miejsc. Jego działanie wysuszające może przynieść zbawienne skutki w przypadku problematycznej skóry z wypryskami.
Ałun - szkodliwość
Wiele słyszy się o tym, że ałun jest szkodliwy. Czy rzeczywiście jego stosowanie może wyrządzić nam krzywdę? Czy ałun naturalny to niebezpieczny minerał? Co to jest ałun? Ałun jest solą glinu, a glin to nic innego jak aluminium. I wbrew twierdzeniu, że ałun jest hipoalergiczny, może on wywoływać niepożądane reakcje u osób uczulonych na glin. Takich zaś nie brakuje. Może więc powodować podrażnienia skóry, a dostarczany do organizmu w większych dawkach powodować zatrucia. Ryzyko nie jest duże, ponieważ musielibyśmy dostarczać do organizmu naprawdę spore ilości aluminium i doprowadzić do jego nagromadzenia się. Warto jednak pamiętać, że dopuszczalna dobowa dawka aluminium wynosi 60 mg, a część dostarczamy już z jedzeniem. Dlatego środków z zawartością glinu należy używać rozsądnie, szczególnie w przypadku kąpieli w ałunie czy stosowania past do zębów z jego dodatkiem.
Ałun chromowo-potasowy. Ałun żelazowo-amonowy
Jest kilka rodzajów ałunu. Najpopularniejszy to ałun glinowo-potasowy. Rzadziej stosowane to: ałun potasowo-sodowy i potasowo-amonowy. Inne znane postaci ałunu to ałun chromowo-potasowy, który wykorzystywany jest w garbarstwie i do eksperymentów chemicznych, a także ałun żelazowo-amonowy, zwany inaczej solą Mohra, używany jako reduktor podczas reakcji chemicznych.
Ałun - jak używać?
Jeśli już zdecydujemy się zastosować ałun podczas naszych codziennych zabiegów kosmetycznych, warto zastanowić się, w jakiej formie i jak używać ałun ? Najbardziej popularną formą występowania minerału jest kamień, czyli kostka lub sztyft. W tej postaci ałun służy do tamowania delikatnych krwawień czy łagodzenia skutków uszkodzeń skóry powstałych np. podczas golenia. Ałun w proszku możemy wsypać do butów - zadziała on przeciwbakteryjnie i pomoże wyeliminować brzydki zapach. Możemy też dodać go do wody i przygotować kąpiel lub płukankę do ust (zadziała na podrażnienia w jamie ustnej). Ałun antyperspirant należy stosować z umiarem i tylko w przypadku potliwości o niezbyt nasilonym natężeniu.
Zobacz też:
Odmładzająca moc tlenu. Zabieg infuzji tlenowej na kłopoty z cerą
Moc pyłu wulkanicznego, czyli glinka bentonitowa. Właściwości, zastosowanie, korzyści
Zobacz video: Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku
Autor: Adrian Adamczyk