Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek. Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany

balsam szostakowskiego
Anna Efetova/Getty Images
Źródło: Moment RF
Balsam Szostakowskiego wynaleziony został przez przypadek podczas II wojny światowej. Okazał się niezwykle pomocny w leczeniu trudno gojących się ran, odparzeń i odmrożeń żołnierskich. Dziś stosowany jest wewnętrznie oraz zewnętrznie w wielu chorobach i dolegliwościach.

W trudnych czasach wojennych preparat, który pomagał walczyć z ranami był na wagę złota. Takim lekiem okazał się Balsam Szostakowskiego, wynaleziony przez przypadek przez rosyjskiego chemika. Jego niezwykłe właściwości sprawiły, że także i dziś, wiele lat od pierwszego zastosowania, wykorzystujemy balsam do leczenia trudno gojących się ran, chorób związanych z układem pokarmowym, czy hemoroidów. Jednak po balsam rosyjskiego naukowca możemy też sięgać w innych sytuacjach.

Balsam Szostakowskiego - zastosowanie wewnętrzne

Balsam Szostakowskiego do picia pomaga w leczeniu schorzeń związanych z układem pokarmowym, działa leczniczo zwłaszcza w przypadku wrzodów żołądka, choroby wrzodowej dwunastnicy, refluksu czy nieżytu żołądka. Wszystko dzięki właściwościom preparatu:

  • Zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku
  • Hamuje wydzielanie enzymów proteolitycznych
  • Pokrywa błonę śluzową żołądka ochronną warstwą, co zmniejsza ryzyko samotrawienia
  • Zmniejsza perystaltykę żołądka i dwunastnicy
  • Zmniejsza przekrwienie ściany żołądka

Balsam Szostakowskiego na rany

W czasie II wojny światowej stosowano Balsam Szostakowskiego na rany. Czas wojny okazał się doskonałym momentem na sprawdzenie jego skuteczności. Spełnił swe zadanie znakomicie, pomagając w leczeniu ran wojennych. Balsam Szostakowskiego to wyjątkowo lepka ciecz, która doskonale przylega do skóry, tworząc warstwę ochronną. Przyspiesza proces gojenia ran, dzięki właściwościom osłaniającym, wspiera proces epitelizacji, czyli tworzenia się nowego naskórka, zmniejsza stan zapalny, a dodatkowo działa bakteriostatycznie i fungistatycznie. Balsam nałożony na ranę tworzy elastyczną warstwę, chroniącą chore miejsce przed czynnikami zewnętrznymi, a zwłaszcza drażniącymi. Stwarza też odpowiednie warunki do zainicjowania procesu gojenia.

Balsam Szostakowskiego - zastosowanie

Balsam Szostakowskiego stosowany jest z powodzeniem także w leczeniu odleżyn i oparzeń. Jak działa Balsam Szostakowskiego na odleżyny i oparzenia? Przede wszystkim zmniejsza wysięk ropny i stan zapalny, działa bakteriostatycznie, zapobiega wysychaniu nabłonka, a także pobudza ziarninowanie tkanki łącznej właściwej i tworzenie nowego, zdrowego naskórka. Balsam Szostakowskiego okazał się doskonałym opatrunkiem na ranę powstałą na skutek oparzenia czy odleżyn - zapewnia bowiem odpowiednią wilgotność, chroni przed czynnikami zewnętrznymi i stwarza idealne warunki do gojenia się uszkodzonych struktur.

W czasie II wojny światowej sprawdził się w leczeniu oparzeń II i III stopnia. Nie podrażnia skóry, łatwo do niej przylega, zapobiega przesuwaniu się opatrunku i przyspiesza gojenie o 2-3 dni.

Balsam Szostakowskiego - na co pomaga?

W czym jeszcze pomaga preparat? Jakie dolegliwości leczy balsam? Większość z nas zna Balsam Szostakowskiego na wrzody, Balsam Szostakowskiego na hemoroidy, ale czy znane jest zastosowanie tego produktu na inne dolegliwości? Równie skuteczny okaże się bowiem w przypadku:

  • Leczenia owrzodzeń, w tym wenerycznych
  • Leczenia nadżerek ginekologicznych
  • Zapalenia sutka
  • Świądu odbytu
  • Leczenia czyrakowatości
  • Ropnych stanów zapalnych skóry
  • Odmrożeń
  • Stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, zapalenia dziąseł i paradontozy

Balsam Szostakowskiego - działanie

Balsam po podaniu wewnętrznym zapobiega działaniu toksyn bakteryjnych i grzybowych oraz drażniących substancji. Zastosowany zewnętrznie, zmniejsza obrzęk i wysięk zapalny, tworząc odpowiednią izolację. Wspomaga procesy regeneracyjne naskórka, zapobiega szerzeniu się infekcji i przyspiesza gojenie. Ułatwia odchodzenie ropy i martwych fragmentów tkankowych, zmiękcza zrogowaciały naskórek, wspomaga oczyszczanie ran. Zmniejsza wrażliwość receptorów, dzięki czemu działa przeciwbólowo i przeciwświądowo. Pomaga leczyć blizny, sprawiając, że stają się bardziej miękkie i płaskie. Balsam Szostakowskiego na gardło nawilża, chroni, łagodzi podrażnienia, działa bakteriobójczo.

Jak stosować Balsam Szostakowskiego?

Balsam Szostakowskiego doustnie przyjmujemy raz dziennie, po 5 ml wieczorem. Skórne zmiany zaleca się pokrywać balsamem 2 razy dziennie. W przypadku oparzeń, w formie opatrunku, zmienionego co drugi dzień. Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej lub narządów płciowych można pędzlować balsamem 2-3 razy dziennie, a nadżerki pokryć preparatem 2 razy dziennie. Można też łączyć Balsam Szostakowskiego z olejem lnianym, tranem naturalnym lub maścią nagietkową. Tak przygotowane mikstury należy nakładać na zmienione chorobowo miejsca.

Zobacz też:

Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała

Sucha skóra głowy – jak poradzić sobie z problemem?

Wypoczęta skóra. Jak wykonać masaż twarzy krok po kroku?

Zobacz video: Najczęstsze błędy Polek w pielęgnacji. Skin coach obala mity

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!