Stop marnowaniu żywności! Sklepy wprowadzają 50-procentowe obniżki

Ula Somow w studiu Dzień Dobry TVN
Prawie 2 mln ton żywności rocznie marnują Polacy. Dlatego wiele sklepów postanowiło ograniczyć to zjawisko. W specjalnych sekcjach sprzedawane są produkty o krótszym terminie przydatności i obniżonej cenie.

Z badań Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że w Polsce marnuje się ok. 2 mln ton jedzenia. Przeciętny Polak do śmietnika wyrzuca aż 235 kg produktów spożywczych, najczęściej pieczywo, owoce, wędliny i warzywa. Statystyczna rodzina miesięcznie wyrzuca do kosza 50 zł. Aby temu przeciwdziałać, niektóre sieci handlowe zdecydowały się wprowadzić 50-procentowe obniżki na produkty, które mają bliski termin przydatności do spożycia.

Rodzaje oznaczeń żywności

Jak wyjaśniła Urszula Somow, dietetyk, na rynku funkcjonują dwa rodzaje oznaczeń produktów żywnościowych. Jednym z nich jest termin przydatności do spożycia, czyli napis „najlepiej spożyć do” opatrzony odpowiednią datą. Oznaczenie dotyczy rzeczy, które z reguły szybciej się psują i są nietrwałe mikrobiologicznie, np.: nabiał, ryby i mięso. Po przekroczeniu daty granicznej drastycznie wzrasta ryzyko zagrożenia zdrowia i nie należy danego towaru jeść.

Kolejne oznakowanie informuje o minimalnej dacie trwałości produktu i rozpoznamy je po napisie „najlepiej spożyć przed”. Podany dzień stanowi termin, do którego towar zatrzymuje swoją najwyższą jakość, gwarantowaną przez producenta. Najczęściej dotyczy to produktów sypkich, które dobrze się przechowują takich, jak kasze, makarony, płatki, sól czy cukier oraz konserw.

Jak ograniczyć straty żywności na poziomie gospodarstwa domowego:

  • Planując jadłospis i robiąc listę zakupów
    • Kierując się zasadą FIFO (First In, First Out) - to, co trafia do lodówki jako pierwsze powinno z niej zniknąć najszybciej
      • Zamrażając nadwyżki żywności
        • Nie chodząc na zakupy, gdy jesteśmy głodni
          • Nie kupując produktów, które „mogą się przydać”

            Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

            Zobacz też:

            Zaburzenia odżywiania - jak zapobiegać? Jakie są objawy?

            Co jeść, by długo żyć? Tajemnica długowieczności 123-letniego Hindusa

            Dzieci jedzą za dużo cukru! Jak karmić dziecko tanio i zdrowo?

            Autor: Agata Polak

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości