Psychologia

Dlaczego nie potrafimy rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Psychologia

Czy umiemy rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?
Czy umiemy rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNCzy umiemy rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Każdy rodzic na pewnym etapie rozwoju dziecka staje przed trudnymi pytaniami o to, "skąd się wzięło" i "co dzieje się z jego ciałem". Jak rozmawiać na tematy, które - często zupełnie niepotrzebnie - nas krępują? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Izą Jąderek, psycholożką, seksuolożką kliniczną, certyfikowaną edukatorką seksualną oraz autorką książki "Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania". 

Czy Polacy rozmawiają ze swoimi dziećmi o seksie?

Odpowiedzi na to pytanie postanowił poszukać Filip Chajzer. Pierwsza z napotkanych przez niego osób przyznała, że w jej domu seks był tematem tabu.

– Właściwie go nie było – oceniła rozmówczyni prowadzącego Dzień Dobry TVN. Kolejne ze spotkanych osób również twierdziły, że w ich domach o tych sprawach się nie mówiło. – Natomiast my już z naszą córką w odpowiednim momencie wszelkie rozmowy przeprowadziliśmy – mówiła jedna z kobiet.

Następni uczestnicy ulicznej sondy wiedzę czerpali od starszych znajomych lub z książek. – Pamiętam, miałam taką małą książeczkę specjalnie napisaną dla dzieci – wspominała młoda dziewczyna, z którą rozmawiał Filip Chajzer.

Dlaczego nie rozmawiamy z dziećmi o dojrzewaniu?

Z dziećmi o seksie i dojrzewaniu spora grupa rodziców nie rozmawiała i nie rozmawia. Brakuje też odpowiednich publikacji. Teraz to się zmieniło. Niedawno na rynku ukazała się książka Izy Jąderek "Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania". – To jest jedyna taka pełna treść, która mam nadzieję, że będą takie lepsze czasy, że stanie się podręcznikiem właśnie dla dzieci, wchodzących w czas dojrzewania – mówiła w Dzień Dobry TVN Iza Jąderek.

Specjalistka jest zdania, że wielu rodziców, których dzieci mają 9, 10, 11 czy 12 lat nie wie, jak zacząć z nimi rozmowę o dojrzewaniu.

– Mają takie wrażenie, że dziecko samo się dowie, że do zmieniającego się ciała nie trzeba przygotowywać dziecka albo w momencie, kiedy rozpocznie się miesiączka, to dopiero wtedy o tym powiedzieć. Natomiast wiedza powinna być przekazywana wyprzedzająco, w taki sposób, żeby chłopca czy dziewczynkę przygotować na to, co się z nim dzieje – tłumaczyła nasza gościni. Jak podkreśliła, to jest jedynie jeden z elementów dojrzewania. – Dojrzewanie to jest również dojrzewanie emocjonalne. Sposób budowania relacji […], bliskość, jaką tworzymy z różnymi osobami, ale też rozwój zainteresowań, bo dziecko kształtuje swoje poglądy – wyjaśniła specjalistka.

"Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania"

Według Izy Jąderek napisana przez nią książka nie jest tylko dla dzieci. Tak naprawdę może po nią sięgnąć każdy z nas.

To jest książka dla wszystkich. Jest adresowana bezpośrednio dla dzieci, które czas dojrzewania mają przed sobą. Natomiast rodzic, który sam nie dostał wiedzy na temat seksualności, nie zna języka, nie wie, jakich słów używać i też nie wie, jakie elementy warto poruszyć z dzieckiem w tym wieku, znajdzie odpowiedzi w tej książce. Natomiast moim celem […] było zadbanie o dorosłych w naszym wieku czy starszych, którzy nie mieli edukacji seksualnej i którzy są zagubieni w tym temacie, żeby ten kawałek swojego wewnętrznego dziecka też mogli zaopiekować – podsumowała.

Od czego zacząć z dzieckiem rozmowę o dojrzewaniu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości