Dlaczego nie potrafimy rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Jak rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy umiemy rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?
Czy umiemy rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?
Trudne rozmowy o dojrzewaniu
Trudne rozmowy o dojrzewaniu
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Edukacja seksualna według Anji Rubik
Edukacja seksualna według Anji Rubik
Gdy dziecko interesuje się seksem...
Gdy dziecko interesuje się seksem...
Każdy rodzic na pewnym etapie rozwoju dziecka staje przed trudnymi pytaniami o to, "skąd się wzięło" i "co dzieje się z jego ciałem". Jak rozmawiać na tematy, które - często zupełnie niepotrzebnie - nas krępują? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Izą Jąderek, psycholożką, seksuolożką kliniczną, certyfikowaną edukatorką seksualną oraz autorką książki "Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania". 

Czy Polacy rozmawiają ze swoimi dziećmi o seksie?

Odpowiedzi na to pytanie postanowił poszukać Filip Chajzer. Pierwsza z napotkanych przez niego osób przyznała, że w jej domu seks był tematem tabu.

– Właściwie go nie było – oceniła rozmówczyni prowadzącego Dzień Dobry TVN. Kolejne ze spotkanych osób również twierdziły, że w ich domach o tych sprawach się nie mówiło. – Natomiast my już z naszą córką w odpowiednim momencie wszelkie rozmowy przeprowadziliśmy – mówiła jedna z kobiet.

Następni uczestnicy ulicznej sondy wiedzę czerpali od starszych znajomych lub z książek. – Pamiętam, miałam taką małą książeczkę specjalnie napisaną dla dzieci – wspominała młoda dziewczyna, z którą rozmawiał Filip Chajzer.

Dlaczego nie rozmawiamy z dziećmi o dojrzewaniu?

Z dziećmi o seksie i dojrzewaniu spora grupa rodziców nie rozmawiała i nie rozmawia. Brakuje też odpowiednich publikacji. Teraz to się zmieniło. Niedawno na rynku ukazała się książka Izy Jąderek "Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania". – To jest jedyna taka pełna treść, która mam nadzieję, że będą takie lepsze czasy, że stanie się podręcznikiem właśnie dla dzieci, wchodzących w czas dojrzewania – mówiła w Dzień Dobry TVN Iza Jąderek.

Specjalistka jest zdania, że wielu rodziców, których dzieci mają 9, 10, 11 czy 12 lat nie wie, jak zacząć z nimi rozmowę o dojrzewaniu.

– Mają takie wrażenie, że dziecko samo się dowie, że do zmieniającego się ciała nie trzeba przygotowywać dziecka albo w momencie, kiedy rozpocznie się miesiączka, to dopiero wtedy o tym powiedzieć. Natomiast wiedza powinna być przekazywana wyprzedzająco, w taki sposób, żeby chłopca czy dziewczynkę przygotować na to, co się z nim dzieje – tłumaczyła nasza gościni. Jak podkreśliła, to jest jedynie jeden z elementów dojrzewania. – Dojrzewanie to jest również dojrzewanie emocjonalne. Sposób budowania relacji […], bliskość, jaką tworzymy z różnymi osobami, ale też rozwój zainteresowań, bo dziecko kształtuje swoje poglądy – wyjaśniła specjalistka.

"Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania"

Według Izy Jąderek napisana przez nią książka nie jest tylko dla dzieci. Tak naprawdę może po nią sięgnąć każdy z nas.

To jest książka dla wszystkich. Jest adresowana bezpośrednio dla dzieci, które czas dojrzewania mają przed sobą. Natomiast rodzic, który sam nie dostał wiedzy na temat seksualności, nie zna języka, nie wie, jakich słów używać i też nie wie, jakie elementy warto poruszyć z dzieckiem w tym wieku, znajdzie odpowiedzi w tej książce. Natomiast moim celem […] było zadbanie o dorosłych w naszym wieku czy starszych, którzy nie mieli edukacji seksualnej i którzy są zagubieni w tym temacie, żeby ten kawałek swojego wewnętrznego dziecka też mogli zaopiekować – podsumowała.

Od czego zacząć z dzieckiem rozmowę o dojrzewaniu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Czat z Izabela Jąderek

Czat zakończony Czat odbył się 14 maja 2022, godz. 09:20 Czy poleci Pani książki o podobnej tematyce dla dzieci w wieku 6-8 lat?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna "Mała książka o tym, skąd się biorą dzieci" , polecam również moją książkę "Zmieniam się" - proszę ją tylko czytać dziecku, a nie zostawiać, by czytało samo. Dzień dobry, proszę podać raz jeszcze tytuł książki ponieważ nie usłyszałam. Z góry dziękuję.

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna "Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania" - Iza Jąderek Jak pomóc 13-latce po rozstaniu z chłopakiem? Córka płacze i mocno to przeżywa…

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Powiedzieć jej, że ma prawo do swoich uczuć - smutku, złości. Nie umniejszać tych uczuć. Mówić jej, że to nie jest jej wina i że czasami tak jest, że ludzie z różnych powodów się rozstają i to nie świadczy o niej. Czy 14 lat u chłopca to za późno czy za wcześnie na taką rozmowę?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Nigdy nie jest za późno. Można podsunąć synowi książkę, ale też zapytać go, czy chciałby z nami porozmawiać na jakiś ważny dla siebie temat. Jak reagować gdy widzimy ze dzieci „bawią się w sex”? W ukryciu przed rodzicem

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna To jest naturalne, że dzieci bawią się w seks, ponieważ obserwują go i ciągle słyszą o seksie. Należy jednak wyjaśnić dzieciom, że seks to jest aktywność, którą podejmują dorosłe i dojrzałe osoby. Dzień dobry, mam trzy córki 4, 7 i 9. Jak nazywać pochwę (np przy myciu), tak jak w podręcznikach czy mieć swoją nazwę? Brakuje jakiegoś miłego zdrobnienia :-(

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Ja używam i zalecam używanie słowa "cipka", które w pełni obejmuje wszystkie części okolic intymnych. Nie jest to słowo wulgarne i szersze niż tylko pochwa, która jest jednym z elementów narządów płciowych. Mam dwóch synów: w tym roku skończą 7 i 9 lat. Zazwyczaj są razem, zaczynają się z ich strony różne pytania. Nie jest to pytanie”skąd się biorą dzieci” a raczej: co to jest seks. Jest między nimi 2 lata różnicy. Jak im to wytłumaczyć, aby każdy zrozumiał?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Można powiedzieć, że seks wygląda różnie i jest to każda aktywność, która podejmują dorosłe i dojrzałe osoby, jeśli oboje tego chcą. To mogą być wzajemne pieszczoty ciała, całowanie ciała, dotykanie i inne, które para robi razem i które sprawiają im przyjemność. Czy 14 lat to odpowiedni moment na chłopka?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna To jest wiek, w którym pojawiają się pierwsze miłości i pierwsze relacje romantyczne. Młodzież wtedy zaczyna się całować i trzymać za ręce. Sprawia to, że uczą się wtedy budować bliskość. Dzień dobry, Moja córka ma 17 lat i spotyka się z chłopakiem od 2 lat. Planuje z nim przyszłość wspólne mieszkanie i wyjazd za granicę do pracy. To jest jej pierwszy chłopak. Ostatnio rozmawiałam z nią i chciałam jej powiedzieć że mogłaby spotkać się z innymi chłopcami żeby nabrać doświadczenia , bo powiedziała mi że nie wie czy go kocha, raczej jest jej przyjacielem, nie współżyli jeszcze.

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Porozmawiałabym z córką i zachęciłabym ją do tego, jakie są jej uczucia wobec tego chłopaka: Czy są one romantyczne czy przyjacielskie. Jeśli romantyczne to wtedy niech córka próbuje być z nim w relacji, a jeśli przyjacielskie to być może powinna się zastanowić czy to jest wystarczające do tego by być z nim w związku. Dzień dobry. Pisze z pytaniem jak mam porozmawiać z córką o seksie czy to wogole jest odpowiedni moment. Córka już miesiączkuje od roku,bardzo szybko dojrzała. Mój mąż twierdzi ,że już czas aby z dzieckiem o tym porozmawiać. Czy to nie za wcześnie?:/ Pozdrawiam

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Nie za wcześnie, by poruszyć temat seksu i dojrzewania, tylko wiedzą i język należy dostosować do wieku córki. Nie trzeba udzielać jej bardzo szczegółowych informacji, ale warto pamiętać, że córka czyta już w internecie, więc jeśli Pani z nią nie porozmawia, to zdobędzie te wiedzę w inny sposób. Dzień dobry, w takim razie w jaki sposób nazywać damskie, ale też męskie narządy płciowe w rozmowie z dzieckiem, ale też z drugim dorosłym??

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Na damskie narządy płciowe można powiedzieć "cipka" a na męskie "penis" - żadne z tych słów nie jest ani wulgarne ani medyczne. Czy tylko jest jedną książka tego typu. Czy jest ich wiecej

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Są książki o edukacji seksualnej i polecam autorów: Alicję Długołęcką, Basię Pietruszczak i ksiażki fundacji sexed.pl. Witam, proszę o podanie tytułu książki o której byka mowa w dzisiejszym programie. Pozdrawiam, Arletta

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna "Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania" - Izabela Jąderek Witam, córka ma 11 lat. Miesiączkuje próbowałam podczas różnych okazji z nią porozmawiać kupiłam książkę Maja dojrzewa, niestety odrzuca moją pomoc. Jak pytam czy kupić ci tampony, podpaski albo pójdziemy razem ona nie chce. Kupuję różne rodzaje i mówię córce, że kupiłam niech wypróbuje, nie mam natomiast od niej żadnej informacji czy takie chce czy nie. Książki czytać też nie chciała? Co mogę jeszcze zrobić? Albo czego nie robić

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Być może córka jest skrępowana albo zawstydzona. Starałabym się nie wywierać na niej presji i zapytałabym ją, czy jest coś czego potrzebuje i powiedziała, że jeśli będzie miała jakiekolwiek pytania, to zawsze może się do mnie zwrócić. Dzień dobry, zbyt późno włączyłam TVN i nie znam tytułu Pani książki. Poproszę o tytuł. Pozdrawiam serdecznie

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna "Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania" - Iza Jąderek Czy uważa Pani, że 14 lat to dobry moment aby powiedzieć coś więcej? Czy to adekwatny wiek?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Tak, zdecydowanie jest to dobry wiek, żeby rozmawiać z dzieckiem na temat tego, co się z nim dzieje. Czy rodzice mogą oczekiwać od szkoły, żeby zaprosiła na zajęcia specjalistę, który wprowadzi temat edukacji seksualnej? Czy obecnie jest to w ogóle niemożliwe?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Jest to bardzo możliwe. Wiele szkół zaprasza zewnętrznych specjalistów, proszę zasygnalizować wychowawcy taką potrzebę i porozmawiać z innymi rodzicami w klasie, których zgoda jest niezbędna. Mam syna który ma 15 lar, ma dziewczyne (sympatię) 14 lat, wydaje mi się że na razie ograniczają się do całowania ale jak widzę że zamykają się w pokoju czuje się nieswojo. Jak reagować i jak z nim rozmawiac. On jest 15 latkiem ale bardzo rozwiniętym, ma 190 wzrostu i wszystko mocno rozwinięte, już miałem z nim. Rozmowę o onanizowaniu bo zdarza mu się to robić, przyznał.

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna To, że syn się masturbuje jest naturalne i zdrowie w tym wieku. Zakładam, że syn za jakiś czas będzie myślał o podjęciu aktywności seksualnej ze swoją dziewczyną. Warto, aby pan porozmawiał z nim na temat bezpieczeństwa tej pary: zapytał o prezerwatywy, podpowiedział jak budować relację (szacunek, czułość, wzajemna zgoda). Syn może być skrępowany rozmawiając z panem na ten temat, ale proszę nie ustawać w próbach pomocy mu i zapewnić go o swoim zrozumieniu. Mówiła Pani o tym, że nie umiemy rozmawiać, bo sami nie wiemy, jakim językiem się posługiwać. Co z tymi "nazwami"? Jakich używać?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Zachęcam do używania słów prawdziwych, po to, żeby nie okłamywać dzieci. "Penis" jest takim samym słowem, jak "ręka" czy "noga" tylko opisuje narząd płciowy. "Cipka" jest określeniem, które opisuje całość zewnętrznych narządów płciowych dziewczynki czy kobiety. Można te słowa w jakiś sposób zdrabniać - po swojemu, ale nie używać słów typu "muszelka", "kuciapka" etc. Nie ma nic złego w mówieniu dzieciom prawdy. Syn (6 lat) ma żołądź w dolnej części sklejony z napletkiem i podczas kąpieli nie jest w stanie do końca ściągnąć napletek. Co robić?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Proszę udać się z synem do urologa, najprawdopodobniej syn ma stulejkę i nieleczona będzie powodować problemy i ból. Dziękuję za taką książkę. Kupię ją na pewno. Ze mną rodzice nigdy nie rozmawiali o sexie, ani na temat miesiączki gdy ją dostałam. Dostałam tylko podpaskę i tyle. Mam syna i córkę i ta książka będzie dla mnie na pewno wielką pomocą w tym temacie. Pozdrawiam Panią serdecznie :-)

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Bardzo dziękuję pani bardzo za ciepłe słowa, również pozdrawiam serdecznie. Jak przygotować psychicznie siedmiolatka przed pierwszym wyjazdem na tygodniowy obóz sportowy, aby wiedział, że nikt nie ma prawa naruszyć jego sfery intymnej? W tym tygodniu pojawił się w kinie film pt. Fuck*ng Bornholm, w którym podczas wyjazdu camperami na majówkę dwóch zaprzyjaźnionych rodzin, podczas nocowania trójki dzieci w wieku 5 do 10 lat w namiocie doszło do gwałtu. Jak rozmawiać o tym z dzieckiem, by nie ulegało presjom złych pomysłów rówieśników? Zanim obejrzałam ten film, zadeklarowałam już jego uczestnictwo i myślałam, że ten wyjazd będzie dla niego świetną przygodą, a teraz jestem pełna obaw, żeby nie stało się tam nic złego. Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki. Pozdrawiam serdecznie, Joanna

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Proszę pamiętać, że narażenie na przemoc fizyczną może zdarzyć się wszędzie, nie tylko na wyjeździe. Syn powinien otrzymać od pani informację na temat tego, że zawsze ma prawo odmówić aktywności, którą ktoś mu proponuje, a której on nie chce. Nikt nie ma prawa dotknąć go bez jego zgody, ale również, że jeśli cokolwiek się zdarzy to żeby nie wahał się przyjść z tym do pani lub opiekuna wyjazdu. Proszę również sprawdzić/porozmawiać z opiekunami wyjazdu, czy dzieci w grupie były uczone, jak reagować w przypadku niechcianego dotyku. W jakim wieku powiedzieć dziecku jak wygląda dokładnie seks?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Każdy wiek jest dobry, żeby powiedzieć dziecku o seksie z zaznaczeniem, że ta wiedza powinna być dostosowana do wieku i rozwoju dziecka. Zatem: 3/4 latkowi możemy powiedzieć, że seks jest czynnością, którą rodzice podejmują, żeby okazać sobie miłość, a starszemu dziecku np. 12-latkowi można powiedzieć więcej. Szczegóły może pani znaleźć w książce. Co zrobić, jeśli dziecko w ogóle nie chce podejmować tematu seksualności, wstydzi się o tym mówić? Czy próbować to przełamać?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Może pani podsunąć dziecku książeczki i powiedzieć, że jeśli będzie miało jakieś pytania, zawsze może z nimi do pani przyjść. Córka denerwuje się że mając 14 lat mówię do niej dziecko. Czy powinnam zwracać się nastolatka/ młodzież?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Tak, oczywiście. Zawsze będzie pani dzieckiem, ale sama czuje się już dorastającą dziewczyną, a nie dzieckiem. Ma rację, ponieważ z dziecięcego wieku już wyrosła :) Syn (13 lat) wyraźnie nie dogaduje się z dziewczynami. Nie zaprasza ich nawet na imprezy urodzinowe. Unika ich. Czy podjąć z nim rozmowę? Nie wiem, jak zapytać, jak zacząć?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Syn jest w tym wieku, w którym może być skrępowany i zawstydzony. Może pani podjąć z nim rozmowę i zapytać, jak się czuje w ich towarzystwie, ale nie wywierać na nim presji. Zwykle chłopcy około 15 roku życia stają się bardziej swobodni w relacjach z dziewczynami, gdyś później dojrzewają niż one. Co zrobić jak rodzice nie chcą rozmawiać o takich tematach. Nie proponują a ja nie chce się narzucać

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna To wielka szkoda, że rodzice nie chcą z tobą rozmawiać na ten temat. Czy masz inną dorosła, zaufana osobę, z którą mogłabyś/mógłbyś porozmawiać na ten temat? Jeśli nie ma nikogo takiego, bardzo polecam Ci odezwanie się do telefonu zaufania. Spróbuj również zainicjować temat z rodzicami i powiedzieć, że jest to dla Ciebie ważne, by o tym porozmawiać. Wszystkiego dobrego :) Dzień Dobry, czy może Pani polecić książkę o sexualnosci dla 13 latki?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna "Zmieniam się. Co się dzieje ze mną podczas dojrzewania" - Iza Jąderek Pozdrawiam serdecznine Moja córka ma 9 lat, odbierając ją ze szkoły dowiedziałam się, że razem z koleżanką na świetlicy schowały się pod bluzą jednej z nich i bawiły się lalkami poprzez dotykanie miejsc intymnych tych lalek. Jak powinnam zareagować i co powinnam jej powiedzieć?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna To, że dziewczynki zaczynają się interesować częściami ciała jest naturalne. Dotyk okolic intymnych będzie sprawiać przyjemność. Porozmawiałabym z córką na temat tego, czym są narządy płciowe, do czego służą, ale także wspomniałabym o dotyku narządów płciowych. Może pani zerknąć do mojej książki po wskazówki. Czy to normalne że syn w wieku 13 lat (nie jest gejem) chce oglądać członki innych chłopców z jego otoczenia?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Zdecydowanie! Dzieci są bardzo ciekawe wyglądu swoich narządów płciowych, które są z reguły zakryte i nie możemy ich porównać tak jak np. naszych nosów lub palców. Dzień dobry ? Jak rozmawiać z synem (8 lat ) o dojrzewaniu ? Jestem matka samotnie wychowująca... Dziękuję Pozdrawiam Elwira

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Proszę zacząć od tego, że to jest taki moment, w którym wkrótce zacznie zauważać, że jego ciało się zmienia: narządy płciowe, owłosienie, mutacja i powoli przygotowywać go, mówiąc, że jest to naturalne i dotyczy wszystkich dzieci. Proszę wykorzystywać codzienne sytuacje, ewentualnie proszę wspomóc się książką. Córka ma 7 lat- co można jej w tym wieku już mówić a co synowi , który ma 10 lat. I czy z córką powinna rozmawiać mama a z synem tatą? Pozdrawiam

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Nie ma żadnego problemu, żeby każde z państwa rozmawiało z każdym dzieckiem. Proszę pamiętać, że dziewczynki zaczynają dojrzewać nieco wcześniej, a chłopcy nieco później. Zatem część wiedzy można im przekazywać wspólnie. Na początek zachęcam, żeby każde z nich zapoznać z tym, jakie zmiany w ciele będą wkrótce następowały. Życzę powodzenia :) Siedmioletni syn nie wykazuje zainteresowania budowania głębszych relacji z koleżankami, podczas gdy jego bliscy koledzy mają już "dziewczyny". Czy jest to powód do niepokoju? Czy w tym wieku kształtuje się już orientacja seksualna?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Taka sytuacja nie jest powodem do niepokoju, być może syn zaczyna już zauważać, która płeć go bardziej interesuje, jeśli chodzi o relacje romantyczne, ale wcale nie musi tak być. Siedem lat to bardzo wcześnie na pierwsze relacje romantyczne i syn może mieć dziewczynę lub chłopaka, jak będzie miał kilkanaście lat i jak poczuje się gotowy. Dzień dobry. Jestem mamą 13 latka. Ostatnio zauważyłam, że zaczął używać moich rajstop i przymierzać buty na obcasie. Mówi, że nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego to robi. Czy mam powody się martwić, czy to normalny tok rozwoju. W jaki sposób mogę mu pomóc się odnaleźć?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Nie jest to powód do niepokoju. Jest to normalny etap rozwoju. Dziecko jest ciekawe siebie, pani, otaczającego go świata. Być może ciekawi go to pod względem estetycznym, ale jeśli te zachowania będą się powtarzać zapytałabym syna wprost, co czuje, kiedy zakłada te rajstopy albo buty na obcasie. Proszę go również zapytać, z czym kojarzy mu się dziewczęcość lub chłopięcość, bo być może syn eksploruje to, co się z nim dzieje. Co powiedzieć dziecku, które "nakryło" rodziców podczas uprawiania seksu? Wyraźnie było zaskoczone. To niby nastolatek, ale chyba uznał, że to niesmaczne...

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Dla zdecydowanej większości dzieci rodzicie uprawiający seks to niesmaczna informacja :) Podobnie, jak dla rodziców wyobrażenie sobie, że ich dziecko z przyszłości będzie uprawiało seks. Dzień dobry,córa ma 10 lat,koniecznie chce zrozumieć jak to dziecko powstaje. Wie wszystko oprócz fizycznej roli mężczyzny w tym wszystkim. Jak to wyjaśnić? Nie chce jej powiedzieć wprost że tata wkłada penisa w mamę...

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Tylko, że jest to prawda. Zachęcam do powiedzenia, że do powstania dziecka potrzebne jest połączenie komórki jajowej z plemnikiem i dzieje się to m.in. poprzez stosunek seksualny. Podczas aktywności seksualnej penis taty ma erekcję, co umożliwia odbycie takiego kontaktu. Nie jest to bolesne tylko przyjemne dla obu stron. Mój syn 12 lat przeżywa pierwsze zauroczenie koleżanka z klasy. Nazywa koleżankę dziewczyną czy to nie za szybko na tego typu więzi emocjonalne. Jak rozmawiać z dzieckiem ?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna Nie jest to za wcześnie. Dzieci w tym wieku zaczynają już budować pierwsze relacje "romantyczne". Syn może prosić koleżankę o chodzenie, trzymać za rękę i to jest ok. Czy 14 lat to adekwatny wiek do szerszych rozmów w tym temacie. To odpowiedni wiek na chłopaka?

Iza Jąderek, psycholożka, seksuolożka kliniczna, certyfikowana edukatorka seksualna 14 lat to bardzo dobry wiek, żeby rozmawiać z dzieckiem na ten temat; jego ciało już dawno się zmienia, ma dostęp do internetu, ma rówieśników, którzy przekazują mu wiedzę i lepiej, żeby mogło ją skorygować z rodzicami.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!