Psychologia

Jak walczyć ze stresem? Skuteczne sposoby, techniki i ćwiczenia

Psychologia

Aktualizacja:

Walka ze stresem to element codzienności każdego człowieka. Stresujące sytuacje czają się wszędzie. Mimo że nie da się ich całkowicie wyeliminować, są sposoby na to, żeby stawić im czoła. Jednym z nich może być wizyta na gdańskim złomowisku, gdzie całkowicie legalnie, w bezpiecznych warunkach i bez żadnych konsekwencji możesz zdemolować wysłużony pojazd.

Niektórzy walczą ze stresem z pomocą tabletek, terapii czy ćwiczeń. Inni preferują bardziej siłowe rozwiązania. Grupa przyjaciół z Gdańska postanowiła walczyć ze stresem z pomocą… młotów,

Razem ze znajomymi stwierdziliśmy, że rozwalimy taki samochód. Potem stwierdziliśmy, że to jest super atrakcja. Fajnie się poczuliśmy i pozytywnie rozładowaliśmy emocje. Stwierdziliśmy, że nie ma czegoś takiego ani w Polsce, ani na świecie i podzielimy się z tym z innymi

- wyjaśnił Łukasz Grosz, jeden z pomysłodawców zabawy.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy i jak go zniwelować

Praca to jedna z najczęstszych przyczyn nerwowości. Bo jak się nie stresować , gdy terminy gonią, a szef cały czas naciska na wyniki? W tej sytuacji także warto zdecydować się na ćwiczenia, które pomogą radzić sobie ze stresem. Niektórzy sięgają też po magnez, zioła lub nawet tabletki na stres bez recepty . Takie działania można jednak uznać za wybór najprostszej, ale niekoniecznie najskuteczniejszej drogi. Warto też sięgnąć po inne domowe sposoby na stres . Najważniejsze jest znalezienie sposobu na to, co zrobić, żeby się nie stresować . Przede wszystkim trzeba panować nad emocjami. Po otrzymaniu wyprowadzającej z równowagi wiadomości lepiej nie odpowiadać na nią od razu. Gdy emocje opadną, na pewno uda się zbudować spokojną i konstruktywną wypowiedź. Ta zbyt emocjonalna mogłaby wywołać podobną odpowiedź i tylko zwiększyć poziom stresu. By nauczyć się, jak panować nad stresem, warto też zmienić swoje podejście do wielu spraw. Praca dla wielu osób jest niezwykle ważna, ale czy powinna być najważniejsza? Mając satysfakcjonujące życie również poza nią, łatwiej jest znaleźć sposób na to, jak zapanować nad stresem.

Strategie radzenia sobie ze stresem – zmiana otoczenia

Spośród stylów radzenia sobie ze stresem jednym z najskuteczniejszych jest wprowadzenie zmian w swoim życiu. Brzmi paradoksalnie, ale gdy pozostałe sposoby walki ze stresem nie przynoszą rezultatów, konieczne mogą być bardziej drastyczne działania. Pierwszym krokiem do tego, jak zniwelować stres , powinno być ustalenie jego źródła. Może to być praca lub sytuacja w życiu osobistym, np. nieudany związek czy częste kłótnie w domu. Wtedy najlepszą metodą walki ze stresem będzie wykluczenie tych czynników. Nie zawsze jednak potrzebne są tak radykalne kroki. Czynnikiem stresującym może być również bałagan, brak zieleni wokół czy zła dieta. W tych sytuacjach metody na to, jak zredukować stres , będą dużo prostsze i wymagające mniejszych poświęceń.

Współcześnie radzeniu sobie ze stresem psychologia poświęca wiele publikacji. Jest on bowiem przyczyną wielu dolegliwości i można określić go mianem epidemii XXI wieku. Dlatego znalezienie tego, co jest dobre na stres akurat dla nas, może znacznie poprawić komfort życia.

Jak opanować stres – źródło problemu

Osoby szukające sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem , doświadczają jego destrukcyjnej odmiany. Istnieje też stres mobilizujący, który niegdyś służył ludziom do obrony życia, np. przed drapieżnikami. Obecnie pomaga w pokonywaniu trudności dnia codziennego, np. mobilizując do większej efektywności w pracy czy nauce. Dlatego samo zjawisko ma ogromne znaczenie ewolucyjne. Jeśli jednak jego natężenie przekracza pewien poziom, konieczne staje się znalezienie metod na to, jak pozbyć się stresu . Jest on bowiem przyczyną nie tylko zmniejszenia efektywności, lecz także chorób psychosomatycznych i mniejszych dolegliwości, np. bólów głowy czy brzucha.

Jak zwalczyć stres – działania doraźne

Metody radzenia sobie ze stresem możemy podzielić na doraźne i długoterminowe. Te pierwsze są znacznie łatwiejsze i pomogą uspokoić się w sytuacjach napięcia. Należą do nich m.in. proste ćwiczenia na stres , np. oddechowe. Doskonałe efekty przynosi prosta kontrola oddechu. Należy wdychać powietrze mniej więcej przez 4 sekundy i wydychać przez 6 sekund. Bardzo dobrym sposobem jest również ciepła, relaksująca kąpiel, np. z olejkami eterycznymi, masaż lub ćwiczenia fizyczne, które powodują wyzwalanie większej ilości endorfin. Świetnym pomysłem na to, jak rozładować stres , jest też spokojny spacer lub poświęcenie czasu swojemu hobby, a czasem nawet uleganie drobnym zachciankom, jak kupienie ładnego przedmiotu do domu lub bukietu świeżych kwiatów.

Co na stres – działanie długoterminowe

Doraźne sposoby na odstresowanie pozwolą szybko się wyciszyć, jednak bez tych długoterminowych problem prawdopodobnie będzie narastać. Doskonałym pomysłem jest joga na stres . Regularne ćwiczenia pozwolą znacznie zmniejszyć jego poziom. Skutecznym sposobem na to, jak odreagować stres , będą z kolei bardziej intensywne aktywności, jak biegi czy sporty walki. Najważniejsze, aby wybrać dyscyplinę według osobistych upodobań. Podstawą jest też znalezienie czasu na spotkania ze znajomymi i odpoczynek. Przepracowanie jest jednym z większych problemów współczesnego świata oraz tym, co powoduje stres u większości osób. Dlatego właśnie relaks jest niezbędny. Może to być realizowanie swoich pasji lub po prostu popołudnie z książką w ręku, a więc wszystko, co pozwoli oderwać się od stresującej codzienności. Jest to również dobra metoda na to, jak radzić sobie ze stresem w szkole , dlatego warto pozwalać dziecku poświęcać czas na hobby, a nie tylko samą naukę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak prawidłowo oddychać? Ekspert: "nosem i przeponą"

Terapia oddechowa. "Dzięki niej jestem tu, gdzie jestem"

Śmiech to dla nich rodzinna terapia. Ich nagrania są hitem Internetu. Co robi śmiechoterapeuta?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości