Profilaktyka zdrowia

Nowa szczepionka przeciw boreliozie. Kiedy trafi na rynek?

Profilaktyka zdrowia

Dzień Dobry TVN

Wędrówki po lesie i spacery w parku to popularny i bardzo lubiany sposób spędzania wolnego czasu, zwłaszcza latem. Niestety, wielu osobom przyjemność pobytu w otoczeniu przyrody psuje obawa przed kleszczami. Przenoszone przez te owady bakterie mogą bowiem wywołać boreliozę. Nad szczepionką przeciwko tej groźnej chorobie pracują francuscy naukowcy. Wyniki badań wskazują, że jest skuteczna i bezpieczna.

VLA15 - szczepionka przeciw boreliozie

W roku 1998 Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła szczepionkę przeciwko boreliozie (in. chorobie z Lyme) znaną jako LYMErix. Została ona jednak trzy lata później wycofana z rynku, m.in. w wyniku wątpliwości co do jej skuteczności.

Obecnie jedyną aktywną szczepionką przeciwko boreliozie w fazie rozwoju klinicznego jest VLA15 firmy Valneva. Jak informuje firma, wyniki drugiej fazy badań klinicznych wskazują, że jest ona skuteczna i bezpieczna.

Szczepionka ta pobudza układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał przeciwko sześciu powszechnie występującym w Ameryce Północnej i Europie serotypom białka powierzchniowego OspA, typowego dla bakterii Borrelia burgdorferi.

Trzy jej dawki wstrzyknięto ponad 570 zdrowym dorosłym z USA i Europy. Grupie kontrolnej podano placebo. Zaszczepieni wytworzyli znaczną ilość przeciwciał.

Jeśli badania na większej grupie osób potwierdzą skuteczność szczepionki, może ona trafić na rynek w ciągu kilku lat.

Borelioza - jak leczyć

Boreliozę wywołują bakterie Borrelia burgdorferi, przenoszone przez zakażone kleszcze żyjące na zalesionych obszarach Azji, Europy i Stanów Zjednoczonych. Jest szczególnie częsta wśród osób odwiedzających obszary wiejskie i lasy. Co roku choruje na nią około 300 tys. osób w Stanach Zjednoczonych i 65 tys. w Europie.

Wcześnie wykrytą boreliozę łatwo wyleczyć antybiotykami. Nieleczona może powodować ból mięśni, chroniczne zmęczenie, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego oraz silne bóle głowy. U pacjentów często nieprawidłowo rozpoznawane są inne choroby, takie jak zespół chronicznego zmęczenia, toczeń lub problemy ze zdrowiem psychicznym.

Więcej informacji na temat boreliozy znajduje się na stronie TVN Zdrowie.

Tysiące zachorowań, brak skutecznej szczepionki. Kleszcze atakują nie tylko w lasach. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Skuteczna ochrona przed boreliozą. Czy telefony komórkowe przyciągają kleszcze?

Borelioza u kota – źródła zakażenia, objawy, profilaktyka i leczenie

Tak wygląda kleszcz łąkowy! Czy jest groźny? Jak się przed nim chronić?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości