Profilaktyka zdrowia

Przełom w wykrywaniu WZW typu C nagrodzony Nagrodą Nobla. Aż 90 proc. chorych nie wie, że jest nim zakażonych

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

W tym roku nagrodę Nobla otrzymali lekarze, którzy odkryli wirusa zapalenia wątroby typu C. To on wywołuje marskość i nowotwory tego organu. Czy to zmieni strategię walki z tymi chorobami w Polsce i na świecie?

Zapalenie wątroby typu C

Tegoroczną Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii dostali Harvey J. Alter, Michael Houghton oraz Charles M. Rice. To trzej naukowcy, którzy odkryli wirusa HCV odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C. Ich działania ujawniły przyczyny pozostałych przypadków przewlekłego zapalenia wątroby i umożliwiły przeprowadzanie testów krwi oraz zastosowanie nowych leków. Dzięki nim po raz pierwszy w historii wirusowe zapalenie wątroby typu C może być wyleczone . Jednak wiadomo, że jest dużo więcej jego typów.

Mamy jeszcze D, mamy E i prawdopodobnie ta lista nie jest jeszcze zamknięta. Wirus C jest bardzo podobny w drogach przenoszenia do wirusa B - przenosi się również drogą parenteralną (czyli poprzez naruszenie ciągłości skóry ), natomiast wirus A przenosi się głównie drogą pokarmową

- tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM, prof. Alicja Wiercińska-Drapało.

Wiadomo, że ten wirus łatwo się rozprzestrzenia i przez wiele lat nie daje żadnych sygnałów, że coś z danym człowiekiem się dzieje . Możemy się zarazić u kosmetyczki lub dentysty, a także podczas robienia tatuażu, zastrzyku, bądź podawania kroplówki. Aż 90 proc. chorych nie ma pojęcia, że jest zakażonych .

Wirus C jest generalnie dosyć łagodny, bo nie wzbudza ostrego wirusowego zapalenia wątroby. Nie pojawia się ta ostra faza choroby. Przeważnie po zakażeniu jest ten stan taki bezobjawowy przez wiele, wiele lat, a kiedy ujawniają się już konsekwencje zakażenia wirusem C, wtedy jest już bardzo, bardzo źle i zwykle to są już objawy dekompensacji, czyli niewydolności wątroby

- powiedziała prof. Alicja Wiercińska-Drapało.

Jak wykryć, że chorujemy na WZW C?

Na szczęście dzisiejsze zakażenia stanowią już mniejszy procent, niż to było przed laty. Wszystko dzięki temu, że zaczęto stosować sprzęty jednorazowego użytku. Ponadto wiadomo, że ten wirus jest stosunkowo łatwy do wyleczenia . A jak i gdzie go wykryć?

Nie potrafimy przekonać urzędników, administracji rządowej czy NFZ do wprowadzenia systemowego badania. (...) Zachęcamy, żeby każdy przynajmniej raz w życiu zrobił sobie test na wirusa HCV, to kosztuje jakieś 20, 30 zł. Niestety nie ma tego badania w koszyku lekarza pierwszego kontaktu, (...) ale na szczęście są akcje bezpłatnych badań. I nasza fundacja zbiera informacje na temat tego, gdzie w danej chwili się takie badanie toczy. Na stronie hcv.info.pl jest mapka, gdzie się bezpłatnie badać. (...) Myślę, że przed pandemią było to 400 placówek, teraz może będzie trochę mniej

- tłumaczyła w programie Barbara Pepke, prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei" działającej na rzecz osób z chorobami wątroby.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości