Profilaktyka zdrowia

Kiedy usuwać ósemki? "Pacjenci często borykają się z nietypowymi bólami głowy"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Ósemka, czyli ząb mądrości - albo kłopotów - bo ile bólu potrafi nastręczyć, ten tylko wie, kto miał nieprzyjemność go doświadczyć. Jak się przed nim uchronić? Jak dbać o zęby i kiedy decydować się na wyrwanie? Z takimi pytaniami kierujemy się do dr Emmy Kiworkowej.

Ósemka - ząb potrzebny do mądrości i do szczęścia?

Skoro pełne uzębienie człowieka powinno liczyć 32 zęby, to czy naprawdę w tym całym "arsenale" tak ważne są cztery ósemki? Bywają wszak złośliwe, duże i bolesne - a dokuczyć nam mogą na różne sposoby.

- Pacjenci często borykają się z trudnymi do zdiagnozowania, nietypowymi bólami głowy - zaznacza stomatolog i ortodonta, dr n. med. Emma Kiworkowska. Taki pacjent może latami chodzić od neurologa do laryngologa, a okazuje się, że to nieprawidłowa pozycja ósemek daje takie dolegliwości - zaznacza specjalistka.

Skoro więc lubią nam sprawiać tyle przykrości, to czy naprawdę tych zębów potrzebujemy? A co jeśli są wynikiem jakiegoś błędu ewolucji? - Nie błędem, ale ewolucja, tak, faktycznie - przyznaje z uśmiechem stomatolog i przechodzi do wyjaśnień. - Generalnie populacja ma coraz mniej zębów. Wynika to z tego, że nasi przodkowie musieli przeżuwać, odgryzać bardzo twarde pokarmy - zauważa.

Nie brzmi to raczej jak coś, co mamy w zwyczaju robić podczas obiadu, prawda? - My dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni do papkowatego, miękkiego jedzenia, wszystko jest przetworzone - tłumaczy nasza rozmówczyni. - I dlatego ewolucyjnie coraz rzadziej mamy ósemki.

Jak podaje dr Emma Kiworkowa, zdarzają się pacjenci, którym te zęby nigdy nie wyrastają. Są i tacy, co mają raptem jedną bądź dwie ósemki. - Najczęściej ósemki pojawiają się między 15 a 20 rokiem życia - zaznacza. - Jeśli w tym czasie się nie pojawiają, to możemy domniemywać, że będą zatrzymane. To ząb, który wykształcił się w pełni, ale nadal tkwi w kości, nie wyrósł do jamy ustnej.

Po co nam ósemki i jak o nie dbać?

W takim przypadku rozwiązaniem może okazać się zabieg chirurgiczny. Obdarzeni zębem mądrości "szczęśliwcy" często boją się na niego zdecydować. Tymczasem powodów ekstrakcji ósemek jest wiele.

- Zaczynając od takich problemów jak te, które dotyczą każdego innego zęba, czyli na przykład uszkodzenie tkanek rozległe na skutek próchnicy, brak miejsca w łuku - wylicza dr Kiworkowa i zaznacza, że w drugim przypadku zabieg usunięcia zęba często wykonuje się jeszcze przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Daje więcej miejsca i mamy możliwość lepszego, piękniejszego ustawienia zębów w trakcie leczenia.

Skąd więc ten strach przed usuwaniem akurat ósemek? - Powikłań jest trochę więcej niż w przypadku innych zębów, co wynika z ich anatomii i położenia - zaznacza ekspertka, od razu przy tym uspokajając, że warto zaufać współczesnej medycynie. O czym jeszcze należy pamiętać? - Sprawna ręka chirurga to podstawa - wskazuje - i odpowiednia diagnostyka, możemy korzystać z dobrodziejstw XXI wieku - wyjaśnia. Tomografia komputerowa, rentgenodiagnostyka zapewniają wysoki poziom precyzji diagnozy. - Pozwalają uniknąć powikłań - zapewnia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Polski przedsiębiorca opracował implant płatniczy. Czy wkrótce będziemy mieć czipy wszczepiane pod skórę?

Joanna Jabłczyńska sama wyremontowała mieszkanie. Tylko nam pokazała efekty

Więcej Polaków umiera, niż się rodzi. Za nami najgorszy kwartał od lat

Autor: Ola Lipecka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości